Eesti mööblitootjad ja Türgi ettevõtjad kaardistasid ühishuvisid

Avaldatud: 18. oktoober, 2019

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad ja Võrumaa Kutsehariduskeskuse kompetentsikeskuse TSENTER töötajad külastasid 13. ja 14. oktoobril Türgi suurimat puidutööstuse masinate ja mööblifurnituuri messi WoodTech Istanbulis. Visiidi käigus tutvuti Fatih Kiral Mobilya tehasega ning räägiti mööblitootmise väljakutsetest Eestis ja Türgis.

Visiidi toimumisele aitasid kaasa Eesti aukonsul Istanbulis Tuncay Özilhan ja kohaliku mööblitootjate ühenduse juht Kadri Çoklar, kellega koostöös külastati Türgis väga tuntud ja prominentse mööblitootja Fatih Kirali tehast. 1980. aastal asutatud ja u 300 inimesele tööd pakkuva perefirma toodang kuulub lisandväärtuse ahela kõrgemasse tippu – toodanguks on luksuslik mööbel, mille tootmisel kasutatakse palju käsitööd. Ettevõte on väga teadlikult üles ehitanud oma brändi, alates töötajete riietusest ja reklaamiga veokitest kuni 32 tuhande jälgijani Instagramis.

Ettevõtte juhid nägid suurima väljakutsena oskustööliste pidevat koolitamist. Selleks on tehase juures eraldi keskus, kus riigi rahastuse toel toimuvad 3-4 korda nädalas 3 kuud kestvad koolitused, mille lõppedes asuvad väljaõppinud spetsialistid tehases tööle.

Kagu-Eesti Puiduklastri juhatuse liikme Remo Allika sõnul oli põnev näha, kuidas Türgis valmib suure lisandväärtusega mööbel: “Masinad on samad, mida meie kasutame, aga käsitöö osa on suur, seda väärtustatakse ja see kajastub ka hinnas. Igapäevased väljakutsed on sarnased – kuidas eriilmeliste projektide puhul efektiivselt tootmist korraldada.”

Ankara saatkonna lauaülema Indrek Eriksoni sõnul on Eesti ja Türgi vaheline kaubandus minimaalne ja see võiks olla tunduvalt suurem. Eriksonilt tuli ettevõtjatele kutse Ankara piirkonna puidu- ja mööblitööstusettevõtete külastuseks ja seminarile, mis tutvustab Türgi ärikeskkonda.

Puiduklastri ettevõtjad leidsid nii messilt kui külastatud ettevõttest mitmeid kontakte ja ühishuvisid, alates mööbli müügist Türki kuni Euroopa hindadest tunduvalt odavamate masinate ostmiseni.

Kagu-Eesti Puiduklastri ja kompetentsikeskuse TSENTER ühiselt korraldatud visiidi tugevusena tõid ettevõtjad lisaks saadud teadmistele ja kontaktidele välja omavahelise infovahetuse. Kagu-Eesti Puiduklastrisse kuulub hetkel 24 Lõuna-Eesti puiduettevõtet ja 2 toetajaliiget. Klastri tegevust toetavad kompetentsikeskus TSENTER, Võrumaa Arenduskeskus ning maakondlikud arenduskeskused Tartus ja Põlvas.

Lingid:

Kagu-Eesti Puiduklaster

Võrumaa Kutsehariduskeskuse kompetentsikeskus TSENTER

WoodTech

Fatih Kiral

Hille Lillemägi, TSENTER, Kagu-Eesti Puiduklasterhille@tsenter.ee

Pildid: Mart Nilson, Britt Vahter, Hille Lillemägi

Mess WoodTech ja InterMob

Fatih Kiral Mobilya tehas

Jaga postitust:
Tsenter