Spageti diagramm

Avaldatud: 17. aprill, 2020

Mis on spageti diagramm?

Spageti diagramm on visuaalne näidik, mis annab infot tööprotsessi tegemiseks kulunud liikumiste kohta. Teisisõnu on see inimesi hõlmav visuaalne liikumisvoo esitus tööetappide jooksul. Tavaliselt, kui rollid pole organisatsioonis täpselt määratletud või kui töö ei ole standardiseeritud, liiguvad inimesed tootmises üsna palju ringi. Veelgi enam, mõnikord ei tea inimesed isegi seda, kui suurt vahemaad nad iga päev jalutavad ning kas kõik käigud olid mõttekad.

Spageti diagramm aitab tööprotsesse ümber kujundada, et vähendada inimeste, toodete ja teabe tarbetut liikumist.

 

Millal kasutada spageti diagrammi?

Spageti diagramm on üks laialdaselt kasutatav Lean vahend töötlevas tööstuses, teeninduses ja logistikas, mis aitab kõrvaldada või vähendada mõnda seitsmest surmavast raiskamisest, näiteks transport ja liikumine. Spageti diagramm on kasulik, et hinnata raiskavaid hetki fikseeritud keskkonnas, kus inimesed teevad mitu korda päevas korduvaid või sarnaseid ülesandeid.

Miks peaks kasutama spageti diagrammi?

Spageti diagrammi põhieesmärk on mõista praegust protsessi, tuvastada protsessi kitsaskohad ja suurendada tõhusust, kõrvaldades protsessist seal tekkinud raiskamised. Spageti diagramm viitab kaardistamisvahendile, mille abil saab tuvastada toote või inimeste läbitud vahemaa, ooteaja igas protsessi etapis ning kajastada operaatorite kõndimisharjumusi, eriti materjali või protsessi toimimise erinevatel ajamomentidel. See tööriist aitab optimeerida vahemaad ja kiirendada tootmisprotsessi.

Spageti mudeli rakendamiseks on vajalik juhtkonna tugi, kuna mõnikord nõuab see seadmete ümberpaigutust või mingite ressursside muretsemist, seega vajalik on korralik läbimõtlemine, põhjalik analüüs ja mõningane finantsressurss. Kaardistada tuleb kogu protsessi tee, määrata paranduste võimalus ja loetleda üles töökohad, mida oleks tarvis muuta.

Kuidas teha spageti diagrammi?
 • Tuvastage protsess, mida tuleb täiustada.
 • Koguge vajalikke ressursse (nt põrandaplaan, värvipliiatsid või markerid, stopper, meeskond, operaatorid, pabertahvlid, mõõdulint jne).
 • Joonistage protsessi paigutus, et see vastaks iga töökoha vahemaale, kaasa arvatud kõik seadmed, seinad, masinad, prügikastid jne.
 • Joonistage protsess algusest lõpuni, seega jälgige töölise kõiki liikumisi selle protsessi jooksul.
 • Erinevate töötajate jäädvustamiseks kasutage erinevat värvi pliiatseid.
 • Mõõtke iga teekonna aeg ja vahemaa, liigutuste arv ja muu sellega seotud teave. Mõõdistusega ei ole mõistlik loomulikult jaburaks kätte minna. Mõõtke neid liikumisi, mis on tööga mingil määral seotud. See, et tööline päeva jooksul 6. korda küünarnukki kratsib ei oma protsessi mõistes üldjuhul tähtsust.
 • Analüüsige saadud joonist ja üritage vähendada tehtavate liigutuste arvu, läbitud vahemaad jne (näiteks pange tööriistad töökohale lähemale, kontoris muutke printeri asukohta vms).

Enne

Pärast

Kuidas kasutada spageti diagrammi protsessi või paigutuse parendamiseks?
 • Spageti diagramm pakub ainult praeguse oleku protsessi väljavaateid, meeskond peab üle vaatama ja optimeerima kogu protsessi pikkuse ja aja.
 • Koguge ideesid meeskonnalt. Nemad oskavad kindlasti öelda, kuidas saaks tööd lihtsamaks/mugavamaks teha.
 • Tuvastage protsessi pikim tee või pikim ooteaeg ja proovige siis vahemaad vähendada.
 • Protsessi kaardistamisel määrake kindlaks kitsaskohad, kasutage veakindlaid lahendusi ja proovige protsessi võimalikult palju automatiseerida.
 • Kui tahate muuta mingite seadmete asukohti, katsetage kõigepealt mõnes võiksemas üksuses ja ärge tehke püsivaid ümberkorraldusi. Teie esialgne arvutatud ideaalne paigutus võis küll muuta selle tööoperatsiooni kiiremaks, aga selle muutuse tagajärjel võis mõni muu tööprotsess muutuda kordades aeglasemaks. On täiesti reaalne, et teil tuleb taastada varasem olukord ja leida mõni muu lahendus. Samas, ebaõnnestumisi ei tohi karta, neist tuleb õppida.
 • Kui uus protsess on paigas, arvutage saadud võit ja kandke see juhtkonnale ette.

Randi Sepping, Randi@tsenter.ee

Viited: 

https://sixsigmastudyguide.com/spaghetti-diagram/

https://et.wikipedia.org/wiki/Spageti_diagramm

Kõik Lean-juhtimisega seotud postitused

 

Jaga postitust:
Tsenter