Kagu-Eesti Puiduklastri ja Petseri ettevõtjate esimene kohtumine

Avaldatud: 14. juuni, 2018

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad külastasid Setomaa Liidu juhatuse esimehe Margus Timmo eestvõtmisel Petseri puiduettevõtteid ning koostöö- ja ettevõtluskeskust (nn Petseri Seto maja).

 

Keskuse eesmärk on soodsa piiriülese koostöökliima loomine majandus- ja kultuurivallas. „Petseri Seto majas toimuvad igakuised ettevõtjate kokkusaamised, kus tavaliselt osaleb u 20 ettevõtjat“, tutvustas Margus Timmo. “Suvel on väike paus ja sügisest alustame uuesti kokkusaamistega.”

 

 

Keskuse kohaliku direktori sõnul on Petseri rahvaarv u 10 tuhat ja keskmine palk 218 €, aga elamine ja kommunaalkulud on väikesed võrreldes Eestiga.

Timmo eestvedamisel avanesid meile kahe Petseri puiduettevõtte uksed. Esimeses neist toimetavad isa ja poeg ning tööd saab veel u 50 inimest. Ettevõttes toodetakse peamiselt männi-saematerjali. Põhiline toodang läheb kohapeale, aga on ekspordipartner Leedus ja ka üks Põlvamaa firma, kes neilt materjali ostab. Arvutuste ja küsimuse peale, kas nende materjal on sama kallis, kui Eestis, saame vastuse, et tuleb ikka odavam küll. Toormaterjali puudust ei paista ettevõttel olevat, kuna omatakse 12 000 hektarit metsa.

Teine külastatud Petseri ettevõte on aastajagu tegutsenud. Üks juhtidest on noor ja koostööaldis, räägib ka inglise keelt (meie töökeel oli vene keel). Palgal on 10 inimest, lisaks u 6 nn haltuurameest, kes aitavad kiiretel aegadel. Ettevõte teeb palkmaju alates kopatöödest ja vundamendist kuni katuseni, lisaks müüb erinevast puidust saematerjali (ka leppa ja haaba). Tegevusvaldkond on lai, aga tegijad positiivsed ja avatud koostööks.

Lisaks kahele ettevõttele avanesid meile setode abil ka Petseri kloostri pühad paigad – õnnestus käia muuhulgas pühal mäel ja koobastes (HL: olen kloostris käinud väga palju kordi, aga nendesse kohtadesse pole õnnestunud saada).

Lisaks tööalasele infole, lootustandvatele kontaktidele  ja kultuurielamustele sai Pihkvamaalt kaasa toodud kraami alates šokolaadist kuni 58 senti maksva bensiinini, mida mu auto tungivalt nõudis. Pihkva on śopahoolikute paradiis.

Esimene käik Pihkvamaale pole kindlasti viimane. Naabrite soe vastuvõtt annab lootust tegusaks koostööks.

Oma muljed pani kirja Hille Lillemägi, hille@tsenter.ee

Kui keegi on huvitatud Venemaa tehaste külastusest ja koostööst, siis võtke ühendust tel 5302 5373 (Hille). Samuti on oodatud kogemused ja soovitused.

Jaga postitust:
Tsenter