Hea aeg enda nõrkustega tegelemiseks
Alcantra OÜ tootmisjuht Sigrid Raudsepp ütleb, et praegune aeg, mil tellimuste hulk on vähenenud, on ideaalne selleks, et tegeleda oma nõrkustega. “Tööjõudu on sul praegusel ajal pisut üle ja tellimuste mahu langedes saaksid sa selle enda kasuks tööle panna. Näiteks saad teha selliseid asju nagu võtta ladusid kokku ja teisi tegevusi, mida sa tavaolukorras ei jõuaks teha ilma lisainimeste värbamiseta. Ma arvan, et igaüks, kellel ei ole asi korras peaks hetkel enda nõrkustega tegelema”.Sigrid Raudsepp leiab, et tootmistarkvara juurutamine kuulub nende tegevuste alla, mille peale tavaolukorras jõutakse ehk isegi mõelda, kuid praktiliste sammudeni nii lihtsalt ei jõuta. “Tootmistarkvara teema on meil juba 2 aastat mõttes olnud, aga töömaht on olnud nii suur, et pole jõudnud midagi teha. Praegu on aega sellega töö kõrvalt tegeleda ja hiljem teisi õpetada.”
Tootmistarkvarasse saab investeerida väikeste sammudega
Halver Mööbel OÜ tootmisjuht Erki Sillakivi nendib samuti, et tellimuste vähenedes on tekkinud lisaaega selleks, et tegeleda teemadega, mis varasemalt on tahaplaanile jäänud.
Küsisime, milline on Erki seisukoht selliste investeeringute nagu tootmistarkvara juurutamine tegemise suhtes segastel aegadel. Ta leiab, et tootmistarkvara juurutamist saab alustada väga väikeste sammudega ning kui juba need väikesed kulud panevad ettevõtte keerulisse olukorda, siis tasub endale tõsiselt otsa vaadata.
Tootmisettevõtted kohanevad kiirelt
Eziili äriarenduse juht Gerda Algre toob hiljutistele vestlustele toetudes välja, et tootmisettevõtete seas on emotsioone seinast seina. “Leidub neid, kes tegelevad tulekahjude kustutamisega ja ei taha millegi muu peale mõelda. Samal ajal on neid, kes kasutavad ära tellimuste mahu langemist ning asuvad digitaliseerimisega oma tulevikku tugevdama.”
Gerda sõnul tekitas eriolukorra alguses paljude tootjate jaoks ärevust see, et tellimusi oli ees vaid kuu jagu. “Tänaseks on valdav osa selle hirmu all kannatanutest näinud, et eelmise kuu tellimused on tehtud ja taas on vähemalt järgmise kuu jagu tellimusi ees.”
Rääkides meetmetest, mida tootjad keerulises olukorras rakendavad toob Eziili äriarenduse juht välja kaugtöö neil, kellel see on võimalik, lühendatud töönädala ning kollektiivpuhkuse. “Mitmed ettevõtted on valinud kollektiivpuhkuse, et olla vahepeal karantiinis ja seejärel naastes edasi tegutseda.”
Positiivse arenguna toob Gerda esile selle, et eriolukord on aidanud muuta tootmisettevõtete sisekommunikatsiooni efektiivsemaks: “Paljud, kes eriolukorra alguses olid hädas distantsilt suhtlemisega on öelnud, et peale uute rutiinide juurutamist on muutunud suhtlus isegi efektiivsemaks kui varem, mil sai üheskoos koosolekuid pidada. Kodukontoris tuleb olulisele infole rohkem fokusseerida ja see aitab otsuste tegemisel paremini liikuda.”
Marko Laanes