Alates tänasest võtab Võrumaa Kutsehariduskeskuse juures tegutsev puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus kasutusele nime Tsenter.
Koos nimega on välja töötatud täiesti uus nägu ehk visuaalne identiteet, mis põhineb sõnal tsenter, mis on lühike, meeldejääv ja kerge hääldada. See märgib keskkohta, keskust, mis ühes punktis koondub. Koos uue nimega võetakse tänasest kasutusele uus veebikülg aadressil tsenter.ee. Keskus saadab täna välja ligi 8000 uudiskirja.
Praegu tegutseb kompetentsikeskus paaris kabinetis Võrumaa kutsehariduskeskuse tehnomajas Väimelas. Juuli lõpus või augusti alguses peaks valmima Väimelas keskuse ligi 1000-ruutmeetrine maja, kus on eraldi ruumid puidutöötlemispinkide, labori ja nõupidamiste tarvis.
„Töö käib,” iseloomustas keskuse tegevust arendusjuht Kaido Mäesalu, „äsja valmis uuring mööblitootmise ja puidutöötlemise ettevõtete kohta.” Keskuse projektijuht Annika Kuus lisas, et uuringu eesmärk oli saada infot, kuidas paremini vastata ettevõtete vajadustele.
Keskus peaks pakkuma huvi eriti väiksemate ettevõtete jaoks, kuna neil pole võimalik endal kulutada suuri summasid kallite asjade jaoks. Keskuse arendusspetsialist Tanel Velga tõi näite majandustarkvara osas, mis maksab ettevõttele tervikuna ligi 100 tuhat eurot, aga millest võibolla kasutatakse ainult väikest osa. Keskusest saab nõu, kas on üldse vaja kallist asja osta või saab odavamalt hakkama.
Kompetentsikeskusel on võimalik teha koostööd teiste keskustega üle Eesti. Näiteks Haapsalu keskusega koostöös on juba tekkinud mõtteid, kuidas valmistada mööblit erivajadustega inimestele, väikelaevakeskusega koostöös saab uurida mööbli tegemist kaatritele ning Targa Maja keskusega on arutatud targa vastuvõtulaua ideed.
Kompetentsikeskuse arendusspetsialist Tauno Erik on ettevõtjate ettepanekuid arvestades kokku pannud viies keeles puiduterminoloogia sõnastiku, mida tulevikus on võimalik kasutada mobiili-äpi kaudu.
Lisaks ettevõtjate ja oma ala asjatundjatega suhtlemisele näevad kompetentsikeskuse inimesed oma ülesannet puidu populariseerimises. Eesmärk on toetada nii ettevõtlust kui kogukonda laiemalt. Kui keskusel õnnestub ettevõtjaid toetada nii, et sünnivad päris oma tooted, siis on tõenäoline, et Võrumaal hakkavad tõusma inimeste palgad.
Kompetentsikeskuses on ametis praegu 7 inimest, kokku hakkab keskuses tööle 10 inimest. Keskusel on ettevõtete hulgas 38 lepingulist partnerit. Lisaks Võrumaa ettevõtetele ja omavalitsustele kaasatakse ettevõtteid ja omavalitsusi Põlva- ja Valgamaal.
Väimelas asuv puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus on avalikku sektorit, puidutöötlemise ja mööblitootmise ettevõtteid, haridus- ning teadus- ja arendusasutusi, teiste sektorite ettevõtteid ühendav võrgustik, mis omab parimaid teadmisi ja oskusi materjalides, tehnoloogiates, tootmise juhtimise ja tootearenduse valdkonnas.
Eestis on praeguse seisuga Euroopa Regionaalarengu Fondi toel rajamisel kuus kompetentsikeskust, mis valiti kuus aastat tagasi välja kokku 18 kavandi hulgast. Lisaks Väimelale on tegemisel veel Haapsalu tervise-edenduse ja rehabilitatsiooni kompetentsikeskus, Kohtla-Järve põlevkivi kompetentsikeskus, Kuressaare väikelaevaehituse kompetentsikeskus, Polli tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskus ning Rakvere Targa Maja kompetentsikeskus.
Võrumaa Teataja
18. juuni 2015
Inno Tähismaa