Kompetentsikeskus TSENTER aitab paremini puitu väärindada

Avaldatud: 8. jaanuar, 2020

2015. aasta sügisel alustas Võrumaal Väimela mõisa kunagises laudas EAS-i ja Võrumaa kohalike omavalitsuste toel tegevust Võrumaa kutsehariduskeskuse puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus TSENTER, mille panust kohaliku puidu- ja mööblisektori arengule on praegu raske ülehinnata.

Algas neli aastat kestev projekt “Kompetentsikeskus TSENTER“, mille eesmärk oli tuua Eesti ühesse metsarikkamasse piirkonda, Kagu-Eestisse puidu väärindamise oskusteavet.

TSENTRI asukoht Väimelas ei valitud juhuslikult. Võrumaa kutsehariduskeskusel on aastakümnete pikkune puidutehnoloogia õpetamise traditsioon, ning puidu- ja mööblisektor moodustab Kagu-Eesti maakonna ettevõtete müügikäibest ligi neljandiku, mistõttu piirkonna jaoks on tegemist väga olulise tööstusharuga.

Koostöö sadade ettevõtetega

TSENTRI turundusjuhi Hille Lillemäe sõnul on neli aastat olnud keskuse jaoks äärmiselt teguderohke. „Meie teenuseid on kasutanud 270 ettevõtet ja 30 mikro- või õpilasfirmat, TSENTRI teemahommikutel ja infopäevadel on osalenud 970 ettevõtjat ja spetsialisti ning meie valmistatud videoid koolitustest ja masinatest on vaadatud üle 20 000 korra,“ rääkis ta. Hille Lillemägi juhib ühtlasi ka Kagu-Eesti Puiduklastrit, tema sõnul on TSENTER omalaadne keskpunkt, mis mõtteliselt koondab kogu siinset mööblisektorit. Puiduklastri ettevõtted on aktiivsed TSENTRI koolitustel käijad ja teenuste kasutajad, nende käest saab keskus ka tagasisidet ettevõtjate vajaduste kohta.

See aga ei tähenda, et TSENTER on vaid Kagu-Eesti-keskne. Kaugel sellest, keskuse koolitustel käivad ettevõtjad üle Eesti, samuti on koostööpartnerite seas esindatud paljud Eesti ettevõtjad. Kui TSENTER viis läbi tasuta koolituse Amazoni veebikaubamajas müümisest, siis tulid osalised Väimelasse üle Eesti. See näitas, et taoliste koolituste järele on suur nõudlus. Samuti teeb keskus koostööd õpilasfirmadega, kes on keskuse poole pöördunud nii nõu saamiseks kui ka esmase prototüübi väljatöötamiseks. TSENTER teeb õpilasfirmadele prototüübi ja esimese partii tasuta. Hille Lillemäe sõnul on keskuse jaoks tegemist missiooniprojektiga, kasvatamaks uut ettevõtjate põlvkonda.

Ettevõtjale, noorele, naabrimehele

TSENTRI juht Britt Vahteri sõnul võib keskuse tegevuse kokku võtta kolme märksõnaga: ettevõtjale, noorele, naabrimehele, mis näitab, kellele keskuse teenused on suunatud. Näiteks on kompetentsikeskusest abi saanud noor ettevõtja Merilyn Mõttus, kes valmistab erikujulisi puidust kõrvarõngaid.

Merilyn on tellinud TSENTRIST nii laserlõikusekui ka pinnaprinditeenust ja ta on koostööga väga rahul. „Minu jaoks on väga oluline suhtlus ja isiklik kontakt, sest algajal ettevõtjal on palju küsimusi, siis on väga oluline, et keegi kaasa mõtleb ja julgustab,“ rääkis ta.

TSENTER on koos ettevõtjatega osaline mitmes rahvusvahelises projektis. Põnevamate teemade hulgast tõi Hille Lillemägi välja pilgujälgimise tehnoloogia kasutamise, mida keskus viib läbi koostöös Tartu Ülikooli neuroteadlastega. „Praegu võib neuroturundus tunduda veel ulmena, kuid see on juba kohal ning pilgujälgimise tehnoloogiaid kasutatakse turunduses järjest enam,“ sõnas ta.

TSENTER erineb praegu Eestis tegutsevatest kompetentsikeskustest selle poolest, et kui ülejäänud nelja keskuse omanikud on kõrgkoolid, mis tagavad neile rahastamise, siis TSENTRI põhiprojekti omaosaluse maksavad suures osas kinni Võrumaa omavalitsused.

„Oleme selle toetuse eest tänulikud, kuid loomulikult peame seda ka õigustama,“ rääkis kompetentsikeskuse juhataja Britt Vahter. „Samas ma usun, et kompetentsikeskuse toodud teadmised on aidanud kaasa kohaliku puidusektori konkurentsivõimele ning läbi selle ka kõigi meie heaolu kasvule. Ootame ka uuel aastal kõiki puidu- ja mööblivaldkonna ettevõtjaid TSENTRISSE, kus pakume tuge tootearenduses ja viimistluses ning jätkame erinevate koolitustega.“

Autor: Sander Silm, vabakutseline ajakirjanik

Lugu ilmus 13.12.2019 Lõuna-Eesti Postimehes

 

Pilt: Saksamaa suursaadiku asetäitja ja majandusnõunik hr. Martin Langer Võrumaa Kutsehariduskeskusega tutvumas 5.12.2019

Jaga postitust:
Tsenter