Kompetentsikeskuse maja valmis, käib sisustamine (Võrumaa Teataja)

Avaldatud: 8. september, 2015

Väimelas asuva puidutöötlemise ja mööblitööstuse kompetentsikeskuse maja on valmis, nüüd käib hoogne sisustamine ja oktoobri keskel on plaanitud Tsenteri nime kandva keskuse avamine.

Neljapäeval olid keskuse meeskonna liikmed juba seadmas töökorda värskelt saabunud seadmeid. Keskuse arendusjuht Kaido Mäesalu ütles, enamus seadmeid ja tehnikat ongi kohal ning lähima kuu jooksul ka töövalmis. Praeguseks on kohal näiteks laserlõikepink, millega tegi neljapäeval juba tööd arendusspetsialist Tanel Velga. Lisaks on kohal viimistlusliin, laboriseadmed, erinevad lihvimismasinad ning UV tindiga pinnatrükimasin, ja teise arendusspetsialisti, joonestamise ala asjatundja Tauno Eriku jaoks mõeldud foto- ja videotehnika.

Kompetentsikeskusel on augusti algusest olemas juba uus juht- Tartu Ülikooli turunduse doktorant, Põlva ligidal elav Kalev Kaarna (37). Praegu pole ta küll Eestis, vaid töötab külalisteadlasena teisel pool maakera, USAs Arizona osariigis Phoenixis sealse ülikooli juures. Tagasi peaks ta saabuma aasta lõpuks, et siis juba uuel aasta hoogsalt Väimelas keskuse juhtimises kohapeal kaasa lüüa. Vahepeal on Kalevil siiski plaanis korraks Eestisse tulla, nimelt kompetentsikeskuse piduliku avamise puhuks oktoobrikuus ja kohtumiseks ettevõtete esindajate ja omavalitsusjuhtidega.

Suhtlesime Kaleviga teisipäeval Skype’i vahendusel. Skype’i kaudu peab ta praegu sidet ka oma meeskonnaga. Kalev ütles, et mõtleb Ameerikas olles pidevalt Väimela kompetentsikeskuse peale ning kasutab oma aega selleks, et sõlmida võimalikult palju kasulikke kontakte ja sidemeid sellistes valdkondades nagu asjade internet ja tööstus 4.0. Viimane tähendab, et tööstusseadmed hakkavad omavahel suhtlema ja läbi selle muutub tootmise juhtumine hoopis paindlikumaks ja tõhusamaks. Samuti huvitavad Kalevit kõikvõimalikud ressursisäästvad lahendused, millega Phoenixis samuti tegeletakse ning temaatika, kuidas tuua sealsesse kõrberegiooni ettevõtteid. Näiteks on seal üks Belgia ettevõte, mis tuli USA turule ja otsustas just Phoenixis oma tehase püsti panna, seetõttu on huvitav, mida teeb Phoenix selleks, et just sinna investorid oma ettevõtte rajaksid.

„Olen teinud puiduettevõtetega koostööd oma tööde jooksul Tartu Ülikoolis ja konsultatsioonifirmades, näiteks aitasin koostada metsa- ja puidutööstuse sektori uuringut aastatel 2012 ja 2013,” kirjeldas Kalev oma varasemaid kokkupuuteid puidu valdkonnaga, „tootmisvaldkond on mind huvitanud vaatamata sellele, et pole ise tootmist juhtunud.”

„Olen Kagu-Eesti patrioot,” põhjendas Kalev, miks võttis vastu pakkumise hakata juhtima puidutöötlemise ja mööblitööstuse kompetentsikeskust, „soovin aidata ettevõtteid oma koduregioonis”. Tema sõnul on puidusektor praegu ainus sektor, mis kasvu veab.

Kalevil on kompetentsikeskuse tuleviku suhtes väga ambitsioonikad plaanid. Tema visiooni järgi on kompetentsikeskus Tsenter viie aasta pärast Eesti edukaim uute ideede arendamise ja elluviimise koostööorganisatsioon. „Kuigi me aitame põhiliselt just puidutöötlemise ja mööblitööstuse ettevõtteid oma takistuste ületamisel, siis selle sektori kogemustest saavad tegelikult õppida ka teiste valdkondade ettevõtted, ” märkis ta. Lisaks on Tsenteril võimalus aidata kogukonnaorganisatsioone ja omavalitsusi. Kokkuvõttes annab kompetentsikeskus Võrumaale ühe täiendava arenguveduri, et oleks põhjust arendada kooli ja laiendada ettevõtteid.

Kalev Kaarna on ise pärit Raplast, aga isa poolt on pärit Rõugest ning kolis kaheksa aastat tagasi koos abikaasaga Põlvamaale elama. Kompetentsikeskuse eestvedamine on tema jaoks võimalus rakendada oma teadmisi ja kogemusi uute ideede leidmiseks ja elluviimiseks koduregioonis, ilma et peaks minema tööle Tallinnasse või Tartusse. Puidu- ja mööblitööstuse ettevõtte on oluline sektor Eesti jaoks, see on hea koht, kus uute ideede elluviimise teadmisi ja oskusi rakendada.

Inno Tähismaa
Võrumaa Teataja
05.09.15

Jaga postitust:
Tsenter