Kui tootmine järjest automatiseerub, tuleb ka neid ettevõtteid, kes lähevad pigem tagasi käsitöö juurde, et turul tühikut täita

Avaldatud: 7. jaanuar, 2022

Väikeses töökojas Otepää kuplite vahel valmib käsitöömeister Frants Seeri käe all aastas umbes paarkümmend disainerivanni, mis pole tehtud ei akrüülist, metallist ega kivist, vaid hoopis puidust. Pealegi viisil, kuidas mitte keegi teine maailmas teadaolevalt vanne ei tee. Nii algab Lõuna-Eesti Postimehes Arved Breidaksi poolt kirjutatud lugu ja videointervjuu.

OÜ Khis alustas puidust vannide tootmist kümmekond aastat tagasi ning nüüdseks on esimesed vannid praktikas tõestanud, et puit võib olla vägagi vettpidav materjal.

TSENTRI arendusjuht Lauri Semevsky: “Tööstus katsetab erinevate materjalidega ja liigub selles suunas, et võimalikult palju võimalikult odavalt toota. Plastist mingisugust vanni valada on tõenäoliselt sekundite küsimus. Kuidas aga tagada eksklusiivsust, anda tootele väärtust? Siin on üks asi disain ja teine materjalid.

Khisi saarepuidust vanniga on tehtud päris palju tööd ja tulemus on väga ilus. Kui enamik tööstusest liigub odavuse ja kiiruse poole, siis alati tekib ka vastupidine liikumine. Kui tootmine järjest automatiseerub, tuleb ka neid ettevõtteid, kes lähevad pigem tagasi käsitöö juurde, et turul seda tühikut täita. See on põhjus, miks tekib eksklusiivseid tooteid ja sellega tegelejaid. Pigem on ka neile hea, et enamik liigub teises suunas, sest siis jääb alati huvilisi, kes tahavad midagi erilist saada.

Puidu kasutamine kõrge lisandväärtusega toodetes on tulevik, mille poole minna. Kui vanasti võeti puu maha ja saeti lauaks, et maja ehitada, siis praegu saab puidust teha CNC-tehnika abil päris keerulisi struktuure. Proovitud on isegi puiduprinterit ehitada, mis võtaks peenikest saetolmu ja mingite lisanditega tekiks sellest materjal, mida saaks kuumutamisega õigesse vormi printida.

Saagimine ja hööveldamine on üsna suure kuluga, aga kui saaks kuidagi sada protsenti puitu ära kasutada, oleks see hea perspektiiv.»

Vaata lisaks: Vannimõnud karges looduses – Kagu-Eesti Puiduklaster

Foto: Andres Jalak

Jaga postitust:
Tsenter