Kunst on kunstis kunsti näha – teekond Habitare messile

Septembris toimus Kagu-Eesti Puiduklastri eestvedamisel Soome ettevõtete ning interjööri, disaini ja mööblimessi Habitare. külastus. Sõidu ja messikülastuse muljeid jagab Randi Sepping TSENTRIST.

Kunst on kunstis kunsti näha – teekond Habitare messile

Teisipäeva varahommik. Rahvas, kelle silmis sära, ootab ärevalt bussi. Ei, inimesed ei oota tasuta ühistransporti, et sõita lõunanaabrite juurde, vaid seekord viib masin meid hoopis külla põhjanaabrite juurde, et viia ennast kurssi hetke mööbli- ja disainitrendidega.

Enne disainimaailma sisenemist käime läbi kahest pehmemööblit valmistavast ettevõttest. Esimene neist on Insofa, mis toodab Asko kontserni tarbeks ja teine on Finsoffat, mis on välja kasvanud väikesest ühe õmblusmasinaga värkstoast. Mis erineb tootmises meie tehastest? Tegelikult suurt ei midagi. Samad probleemid, mis painavad ka meie ettevõtjaid – odava Poola mööbli pealetung ja kvaliteetse oskustööjõu puudus. Kuidas saada aga endale head töölist? Insofa teeb tihedat koostööd lähenduses asuva kutsekooliga, kelle abil koolitatakse endal jaoks välja uusi liikmeid. Koolitusplaan näeb ette seda, et kolm nädalat saadakse teadmisi koolipingis, millele järgneb kolm kuud praktikat ettevõttes. Nii saadakse küll regulaarselt paar uut töölist juurde, kuid kuna iga aasta läheb vähemalt sama palju inimesi pensionile, siis erilist kasvupotenstiaali seal kahjuks ei ole.

Sisenedes Habitare mööbli- ja disainimessile tabab mind esmalt üllatuslik emotsioon – kas Habitare mess tähendabki vanakraamilaata või olen ma uksega eksinud. Vanemad härrad ja prouad müüvad oma kodust kaasa toodud nipsasjakesi, taburette ja köögiserviise. Hiljem tuleb küll välja, et kuna mess on aastate jooksul väiksemaks jäänud, korraldatakse samaaegselt ka teisi üritusi.

Siirdudes aga teisele poole messihalli, märkame ka veidi uuemat disaini ja innovatsiooni. Mis hakkab messil silma? Kindlasti tasub ära mainida saunad ja soojemad värvitoonid. Kliente meelitatakse ligi nii valmis saunamajade kui ka igasugu lisatarvikutega, näiteks mullivannid, kerised saunavalgustid ja palju muud.

Palju on näha ka noorte disainerite ideesid ja toodete prototüüpe. Näiteks on mitmes messiboksis esindatud põhikooliealiste õpilaste ideed mööbli osas. Jah, nende kvaliteet ei ole küll müügikõlbulik, aga kui õpilasi veidi suunata, siis mõne aasta pärast võiks siit midagi tõsiselt huvitavat välja kasvada. Kusagilt peame ju me kõik alustama. Liikudes messialal veidi edasi, hakkavad silma erinevat tüüpi riputatavad korvtoolid – erinev kuju ja erinev materjal. Kohtame nii punutud topsikuid, klaasist munasid kui ka plastikust tõsiseid disainielemente, viimase kaaluks lubab disainer 10 kg. Kui aga üritada tooli veidi tõsta, tundub see märgatavalt raskem olevat. Kommentaariks öeldakse, et pehmenduseks pandud padi pidavat rohkelt kaalu andma. Ka nii võib turundustegevust teha. Silma torkavad ka huvitavad puidust kraanikausid. Soome firma Woodio toodab nimelt puidulaastudest kokku pressitud kraanikausse. Neid on nii erineva kuju kui ka värviga ja need on täielikult ümbertöödeldavad. 

Osa messialast on pühendatud aga kõiksugu tehnikale. Sealt võime leida nii pesumasinaid, tolmuimejaid, erinevaid kõlareid jne. Emotsioon on sama nagu Lõunakeskuse Euronicsis. Kui aga veidi tõsisemalt süveneda, siis leiame ka paar innovaatilist ja huvitavat lahendust – näiteks köögitasapinda integreeritud pliidiplaadid, mille olemasolust annavad märku ainult ümmargused kontuurjooned töötasapinnas. See tundub lihtne, praktiline ja arukas.

Teiseks huvitavaks lahenduseks tooksin välja Artome firma integreeritud tehnikalahendused – nende kappides-kummutites on integreeritud Bluetoothil töötavad audiosüsteemid, mis võimaldavad suurepäraseid muusikaelamusi ilma tülikate kaabliteta ja mis põhiline – nii kaablid kui helitekitajad on silma alt peidus. Ka pakuvad nad laudadesse integreeritud projektoreid, mida on võimalik ühendada nii kaabli kui wifi abil, mis on koosoleku pidamiseks ideaalne lahendus.

Messihallist lahkudes jäi üles aga küsimus – miks disaini ja mööblimessil oli nii palju disaini ja nii vähe mööblit.

Tekst ja pildid: Randi Sepping, TSENTRI masinasaali spetsialist, randi@tsenter.ee

Jaga postitust:
Tsenter