Heijunka

Inglise keeles – Heijunka

Tootmise tüübi ja koguste tasandamine fikseeritud ajavahemiku jooksul. See võimaldab tootmisel rahuldada kliendi nõudlust, vältides samal ajal partiide kaupa tootmist, ning annab tulemuseks minimaalse tootmisvaru, kapitalikulu, tööjõu ja tarneaja kogu väärtusahela ulatuses.

Tootmise tasandamine koguste järgi toimub järgmiselt:

Oletame, et tootja saab regulaarselt tellimusi 500 ühikule nädalas, kuid nõudluse olulise kõikumisega päevade lõikes: esmaspäeval tuleb tellimus 200 ühikule, teisipäeval – 100, kolmapäeval – 50, neljapäeval – 100 ja reedel 50 ühikule. Tootmise tasandamiseks võib tootja paigutada väikese valmistoodete puhvri väljasaatmiskoha lähedale, et rahuldada esmaspäevane kõrge nõudlus ja tasandada tootmist 100 ühikule päevas terve nädala jooksul. Hoides väikest valmistoodete varu väärtusahela lõpus, saab tootja tasandada nõudlust nii oma tehase kui ka tarnijate jaoks, võimaldades efektiivsemat kasutada varusid kogu väärtusahela ulatuses ning rahuldades samal ajal kliendi nõudmisi.

Heijunka tooteliikide järgi:

(heijunka’t koguste järgi ei ole arvesse võetud) Oletame, et särkide tootja pakub turul mudeleid A, B, C ja D ning särkide nädalane nõudlus on 5 tk mudelit A, 3 tk mudelit B ja 2 tk mõlemat mudelitest C ja D. Masstootja, kes ihkab mastaabisäästu ja toodetevaheliste ümberseadistamiste vähendamist, arvatavasti organiseeriks iganädalase tootmise järjestuses AAAAABBBCCDD.

Kulusäästlik tootja, pidades meeles (lisaks üleval nimetatud kasudele) suurte ebakorrapäraste tellimuste mõju tarnijatele, üritab organiseerida tootmist korduvas järjestuses AABCDAABCDAB, tehes tootmissüsteemis vajalikke täiustusi, näiteks vähendades ümberseadistamiste aegu. Seda järjestust hakatakse muutma vastavalt muutuvatele klienditellimustele.

Jaapani keelest võib heijunka tõlkida kui „tasandamine, ühtlustamine“.

Vt.Täppisajastatud tootmine (JIT); Muda, Mura, Muri; Kiired üleminekud (SMED)

Jaga postitust:
Tagasi
Tsenter