Kanban

Inglise keeles – Kanban

Kanban on informeerimisvahend, millega lubatakse ja juhendatakse toodete tootmist või väljavõtmist (edasitoimetamiseks) tõmbavas süsteemis. Jaapani keelest tõlgituna tähendab „signaal“ või „märguanne“.

Tuntuimaks ja levinuimaks näiteks kanban-signaalidest on kanban’i kaardid. Tihti on need pabersedelid, vahel paigutatud ka läbipaistvatesse plastikümbrikutesse, mis sisaldavad järgmist informatsiooni: toote nimetus, tootenumber, välistarnija või sisemine tarniv protsess, pakkekogus, lao aadress ja tarbiva protsessi aadress. Samuti võib kaardile olla prinditud vöötkood jälgimiseks või automaatseks vajaduse või arve saatmiseks.
Peale kaartide võivad kanban’ideks olla kolmnurksed metallplaadid, värvilised kuulid, elektroonilised signaalid vms, mis võimaldavad edastada vajalikku informatsiooni, hoides samal ajal ära väärjuhendite tekkimise.

Sõltumata kujust on kanban’idel tootmises kaks funktsiooni: nad juhendavad protsesse toodete valmistamisel ja nad juhendavad töölisi toodete teisaldamisel. Esimene kasutus kannab nimetust tootmise kanban või valmistamise kanban (ing production kanban or make kanban); viimane kasutus kannab nimetust väljavõtmise kanban või teisaldamise kanban (ing withdrawal or move kanban).

Vt Heijunka, Heijunka kast, Täppisajastatud tootmine (JIT), Tõmbav tootmine, Supermarket.

Jaga postitust:
Tagasi
Tsenter