Mess LIGNA 2019 pakkus tarku lahendusi puidu- ja mööblitööstusele

Avaldatud: 22. juuli, 2019

Maikuus toimus Saksamaal Hannoveris üks maailma suurimaid puidu- ja mööblitööstusseadmete messe Ligna 2019. Võrumaa Arenduskeskuse eestvedamisel käis seltskond Lõuna-Eesti ettevõtjaid messil tutvumas uute tehnoloogiliste lahendustega. Võrumaa kutsehariduskeskuse puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus Tsenter arendusjuht Jörgen Dobris annab ülevaate, mida nad messil LIGNA 2019 nägid.

Messil olid väljas maailma juhtivamad puidutööstusele ja mööblitootmisele spetsialiseerunud seadmete müüjad, valmistajad ning vahendajad, kokku üle 1500 osaleja 132 tuhandel ruutmeetril. Sel aastal külastas messi üle 90 tuhande osaleja.

Tänavuse messi põhirõhk oli tööstuse digitaliseerimisel ja automatiseerimisel (Tööstus 4.0). Võib julgelt väita, et arendused on seotud nii puidu esmase kui ka korduva mehaanilise töötlemisega. Eelkõige puudutab see materjali efektiivsemat kasutamist toorikute ja detailide tootmiseks. Igasugune liigne kulu püütakse võimalike digitaalsete vahenditega minimaliseerida. Samuti pööratakse väga suurt rõhku seadmete projekteerimisel töötaja ohutusele ja ergonoomikale töökohal. Selleks on tehtud väga suuri pingutis robootika valdkonnas, kus toorikute liigutamine on juba väga väikese inimtööjõu kuluga. Targad lahendused ja IT tarkvara võimaldavad väga palju operatsioone efektiivistada ning luua võimalusi, kus seadmed omavahel suhtlevad ning tööoperatsioone jagavad.

Viimistluse tehnoloogiast oli esindatud kõik, mis puudutab lihvimist, harjamist, pihustamist, valtsidega ja valukardinaga viimistlusmaterjali pealekandmist. Väga olulisel kohal oli aga digitaalne pinnaprint, mis annab võimalusi erinevate kujutiste, mustrite ja piltide kandmist puitpindadele – uksepaneelid, lauaplaadid, seinapaneelid jne. Seda nii masstoodanguna kui ka üksikute projektide näol. Pinnatrükk annab ettevõtjale võimaluse luua uusi tooteid ning samas ka eristuda turulolijatest. Hetkel tehakse arendust täpsemalt vesialuseliste tintide kasutuselevõtuks ning täiustatakse tehnoloogiat pinnaomaduste kvaliteedi tõstmiseks ja võimalust suuremate detailide töötlemiseks. Digitaalne pinnatrükimasin on olemas ka puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskusel Tsenter. Antud seadmega pakutakse pinnatrüki teenust mööblitootjatele. Trükitakse nii täispuidust pindadele, kui ka pealistatud ja värvitud plaatmaterjalile. Sellega saab teha erinevaid mustreid kapi ustele, lauaplaatidele, seinapaneelidele, toolipõhjad jne.

Reisil osalenud ettevõtted ja organisatsioonid:

A&EdWood OÜ, Neiseri Grupp AS, Wermo AS, Guido Mööbel OÜ, Velma Mööbel OÜ, Lemmik Mees OÜ, VIP Mööbel OÜ,                  SA Võrumaa Arenduskeskus, Essent OÜ, Kompetentsikeskus TSENTER, Lasva Liimpuidu AS.

Jörgen Dobris, jorgen@tsenter.ee

Lugu ilmus Äripäeva Metsamajandusuudised.ee • 20 juuni 2019

 

Jaga postitust:
Tsenter