Multifunktsionaalse mööbli tootmine Eestis

Avaldatud: 18. mai, 2018

Kogu maailmas kasvab vajadus multifunktsionaalse mööbli järele. Enamasti on see tingitud üldisest ruumipuudusest, mis sunnib eluasemeid üha nutikamalt sisustama. Uurisime erinevaid internetilehekülgi eesmärgiga saada ülevaade, kas ja millist funktsionaalset mööblit on võimalik osta Eesti tootjatelt.

Esimesena paistsid silma erinevad variandid multifunktsionaalsetest diivanilaudadest. Näiteks Softrend Group OÜ valikus on käetoelaud, mille saab lihtsalt seada diivani käetoele, kuid samas saab vajadusel kasutada tavalise diivanilauana. Sisustuskoda OÜ on väljamõelnud praktilisest vajadusest tingitud diivanilaua komplekti, mis pole ainult praktiline, vaid ka põneva disainiga ning vastupidav. Komplekt koosneb kolmest eri suurusest lauakesest, milles ühte saab kasutada näiteks sülearvuti alusena, teist kohvitassi hoidmiseks ning kolmandat jalgade toetamiseks.

Softtrend Group OÜ käetoelaud

Sisustuskoda OÜ diivanilaud

Viivi Lants on 2017. a läbi viinud uuringu „Multifunktsionaalne lapsega kooskasvav moodulmööbel“. Vaatluses Eesti mööblipoodides selgus, et kõige suurem valik on kooliealiste laste mööbli osas. Pakutakse nii üksikuid lahendusi, kui ka lastetubade terviklahendusi, kuid moodulmööbli osakaal on väga väike. Valikus on enamasti erinevatest moodulitest koosnevad riiulid ja mängulauad toolidega ning söötmistoolid, mida on võimalik eraldi lauaks ja tooliks muuta. Imikuvoodite valik piirdub enamasti vooditega liidetud mähkimisalustega ja klassikalises vormis mähkimiskummutitega. Läbiviidud küsitluses lapsevanematega selgus, et valdavalt eelistatakse moodulmööblit, mille funktsionaalsust saab muuta vastavalt lapse eale ja vajadustele. Selgus ka, et lastemööbli puhul peetakse kõige olulisemaks funktsionaalust ja ohutust. Funktsionaaluse osas on oluline kasutusmugavus, mitmeotstarbelisus, teisaldatavus ja lihtne hooldatavus. Ohutuse osas aga märgiti stabiilsust käsitlemisel, allergiavabasid materjale ja  kukkumisohu puudumist.

Funktsionaalset ja ohutut lastemööblit Eestis toodab väike pereettevõte Adensen Furniture OÜ Valgamaal, kes on võtnud eesmärgiks mööbliga teha midagi kordumatut – anda ühele tootele palju funktsioone, nagu nutitelefonil. Lisaks on nende tooted naturaalsest kasepuust ja tugevast kasevineerist, mis on kaetud vesialusel lakkide ja peitsidega. Kuna lapsed kasvavad kiiresti, siis on Adensen Furniture mõelnud välja mööblikomplekti, millel on lausa kuus funktsiooni – häll, voodi, tahvel-panipaik, kummut  mähkimislauaga, kirjutuslaud, mänguasjade kastid.

Adensen Furniture OÜ mööblikomplekt

Huvitavat moodulmööbli lahendust pakub ka Pulkdisain OÜ. PULK moodul lähtub põhimõttest  „Loo Ise“, kus üks moodul on kui mänguväli, mille ulatuses saab riiuleid ja kappe lihtsalt ümber paigutada. Mänguvälja on võimalik suurendada teiste moodulite toel kattes kasvõi terve seina.

Pulkmööbel OÜ PULK moodulmööbel

Niftyway OÜ on väljamõelnud eriti ägeda Sofable. See on multifunktsionaalne mööbel, mis vastavalt ruumis toimuvale ürituse, koolituse või koosoleku formaadile võib olla kas laud või sohva. Sofable on suunatud ruumidesse, kus on vaja funktsioone või meeleolu kiirelt muuta, näiteks mõnel koolitusel on laudu vaja, teisel mitte.

Niftyway OÜ Sofable

Multifunktsionaalsust võib tekitada ka erinevate moodulite süsteemidega, mida on hõlbus vastavalt vajadusele ümber paigutada. Näiteks LESS moodulmööbel, mida on arendatud juba aastast 2012. LESS on erinevatele vajadustele kohandatav, hõlpsalt ümber mängitav ja mugavalt ning kiirelt uude kohta transporditav. Nii sulanduvad mööbli moodulid sujuvalt erinevatesse olukordadesse: kodu-, kontori- kui ka köögikeskkonda, pakkudes vastavalt vajadusele palju erinevaid lahendusi.

Loojad/müüjad: Timo Subbi, Kard Männil, Loreida Hein, LESS moodulmööbel

Huvitavat alternatiivi pakub Meediagrupi OÜ funktsionaalne soonsein, mille  kasutamine on aja jooksul kaubandusliku mööbli piiridest juba väljunud ning mitmefunktsionaalne sisselõigetega sein on leidnud oskuslikku kasutust ka koduses majapidamises. Horisontaalsed sooned muudavad ruumi visuaalselt laiemaks ning piluseina kandepinnale on võimalik paigutada kandureid, piike, riiuleid ja taskuid. See annab lõputult kasutusvõimalusi erineva otstarbega ruumides, jättes samal ajal rohkem ruumi nii põranda- kui ka tööpinnale.

Meediagrupi OÜ soonsein töötoa mööblis

Lõpetuseks üks multifunktsionaalse voodi idee Aasiast. Voodi võimaldab laadida elektroonilisi vidinaid, kuuluta muusikat sisseehitatud kõlaritega, saada massaaži massaažitoolis, teha tööd sülearvuti laual, ladustada asju küljeriiulitele. Lisaks saab kõiki erinevaid voodielemente vastavalt vajadusele ümber paigutada.

Multifunktsionaalne voodi

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuigi üheks mööblitrendiks on multifunktsionaalsus, siis Eesti mööblitootjad ei ole sellega veel eriti kaasa läinud. Mõned ettevõtted on küll välja mõelnud erinevaid huvitavaid multifunktsionaalseid lahendusi, kuid suuremamahulisema tootmiseni ei ole üldjuhul jõutud. Põhjused peituvad ilmselt liiga kallites tootmiskuludes ning selles, et Eesti tarbija on hinnatundlik ning eelistab skandinaavialikku lihtsat ja praktilist stiili.

Kasutatud allikad:

 

Ülevaate koostas Merle Tsirk merle@tsenter.ee

PS Tegemist pole reklaami, vaid internetiotsingu tulemustega ja kui kellelgi on midagi omalt poolt lisada, siis teeme seda meeleldi.

Jaga postitust:
Tsenter