Plasmatehnoloogia – kas puidutööstuse tulevik?

Avaldatud: 2. august, 2017

TSENTRIS alustasid esmaspäeval tööd kaks noort teadlast Masaryki Ülikoolist. Ülikool asub Brno linnas ja on suuruselt teine Tšehhis. Koolis on 9 teaduskonda ja 35 000 tudengit.
Oleksandr Galmiz ja Zlata Tučeková on mõlemad doktorikraadiga füüsikud ning on spetsialiseeriunud plasmatehnoloogiale.

Mis on välisülikooli teadlaste TSENTRIS viibimise põhjus?
Kalev Kaarna: TSENTRI üks eesmärk on tuua puidusektorisse uusi tehnoloogiaid – kuidas ettevõtted saaksid paremini lahendada tootmises ettetulevaid kitsaskohti. Üks tulevikuvõimalustest on plasmatehnoloogia (gaasist elektri läbijuhtimine), millega saame töödelda erinevaid pindu ja muuta pinna omadusi. Puidu puhul saame suurendada või vähendada veeimavust ja muuta puidu pinda rohkem vett hülgavaks või vett imavaks.
Tšehhi ülikooli teadlased on TSENTRISSE tulnud oma masinapargiga, et teha erinevaid katsetusi terrassiõlide, peitside, oksakruntide ja puiduliimidega. Katsete eesmärk on saavutada kvaliteetsemaid tulemusi väiksema vaevaga. Samuti teevad teadlased katseid termopuiduga. Termopuidu veeimavus on 5% väiksem kui tavalisel puidul ja soov on plasmatöötluse abil parandada pinna veeimavust ja sellega parandada termopuidu omadusi, muutes seda hooldusvabamaks.

Zlata ja Oleksander, olete siin teist päeva, kuidas te ennast TSENTRIS tunnete?
Oleksandr ja Zlata: Oleme mõlemad harjunud elama suurlinnades, kus kõik on 5 minuti kaugusel. Siin tunduvad kõik vahemaad pikad ja kohad väikesed – kogu aeg peab keegi meid auto peale võtma ja sõidutama. Aga TSENTER tundub olevat väga huvitav keskus, selline võiks ka Tšehhis olla.

Töötate mõlemad Masaryki Ülikoolis, aga kust te pärit olete?
Oleksandr: Olen pärit Ukrainast ja kõik mu sugulased on seal, aga elan ja töötan Brnos Masaryki Ülikoolis juba 7 aastat.
Zlata: Olen pärit Slovakkiast, elanud Bratislavas ja enne seda väikelinnas. Brnos elan teist aastat, aga kuna kaitsesin seal ka oma doktoritöö, siis olen linnaga harjunud.

Mida planeerite TSENTRIS teha?
Oleksandr: Peamine eesmärk on tõestada, et puidu töötlemine plasmaga aitab tõsta tootlikkust ja vähendada kulusid. See on kasulik mõlemale poolele, nii TSENTRILE kui ka meile, loob palju võimalusi koostööks ja annab kogemusi. Plaan on teha sellealast teadustööd ja avaldada artikkel teadusajakirjas.
Zlata: Lisaks on eesmärk muuta tootmist loodussõbralikumaks ja seda arvestatakse katsete läbiviimisel.

Kas puidu töötlemist plasmaga on ka varem katsetatud?
Zlata: Plasmatehnoloogia on patendeeritud juba 1991. aastal ja seda tehnoloogiat ning polümeere kasutatakse praegu ka tööstuses, kus plasmaga kaetakse suuri pindu. Bratislava ülikoolis on 6 aastat tagasi tehtud teste ka puiduga, aga need olid pilootkatsed. Praegu on plaan minna sügavale, teha uusi katseid, et seda praktikas kasutada. TSENTRIS viime läbi ühe katseseeria ja Brnos teeme veel täiendavad testid (Märkus: Zlata ja Oleksandr on TSENTRIS 2 nädalat).
Oleksandr: On täiesti reaalne, et plasmatehnoloogiat võiks näiteks 3 aasta pärast puidutööstuses kasutada. Plasmatehnoloogia märksõnad on:
– kvaliteetsemad tooted
– odavamad tooted
– keskkonnasõbralikud tooted

Intevjuu tegi Hille Lillemägi, 1. augustil 2017 TSENTRIS

Vaata lisaks:
Masaryki Ülikool https://www.muni.cz/en
http://www.ceplant.cz/

Jaga postitust:
Tsenter