Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus külastas puidu- ja metsatööstuse masinate ja tehnoloogia messi Ligna 2015

Avaldatud: 16. juuni, 2015

Puidu- ja metsatööstuse masinate ja tehnoloogia mess Ligna 2015 toimus Hannoveri messikeskuses 05.05.15 kuni 08.05.15.

Messil oli esindatud 1567 eksponenti ligi 50-st riigist, kasutades näitusepinda ca 120 000 m². Messi külastas 5 päeva jooksul ca 96 000 külastajat.

Messil olid esindatud kõik suuremad puidu- ja metsatööstuse masinate ja seadmete pakkujad Euroopast. Suurimad neist (näiteks Homag Grupp) võtsid enda alla kuni pool näitusehalli pindalast. Homag’il oli väljas inimesekujuline robot, milliste massiline ilmumine töötlevasse tööstusesse toimub tõenäoliselt  järgmise 5-10 aasta jooksul.

Jätkuv trend on automatiseerituse suurendamine ja robottehnoloogia kasutamine puidutööstuse ja mööblitootmise valdkondades. Kõik suuremad tootjad esitlesid erineva funktsionaalsusega robottehnoloogiat, mille põhifunktsiooniks on detailide ja materjali teisaldamine tootmise piires, detailide etteanne ning vastuvõtmine masintöötlusoperatsioonide juures. Tootmisliinide puhul räägitakse tarkadest masinatest (töötlusseadmed + neid teenindavad robotseadmed), kes suudavad iseseisvalt omavahel jooksvat töötlusinformatsiooni vahetada.

Messil kohtuti viimistlusmasinate tootja Cefla stendis ettevõtte esindajatega. Kohtumisel käsitletud uudistooted olid järgmised:

  • Robotviimistluse pink, mis koosneb 3D skännerist ja robotkäpal asetsevast viimistluspeast. Sarnaseid seadmeid pakkusid ka teised suuremad viimistlusmasinate tootjad.
  • Kiletehnoloogia kõrgläike viimistluse saavutamiseks tasapindadel. Sisuliselt kleebitakse kõrgläike kile spetsiaalse tehnoloogia abil plaadile ja ei  enam vaja spetsiaalset masinat vedelal kujul viimistlusmaterjali pealekandmiseks ja poleerimiseks. Lisaks läbipaistvale kõrgläike kilele on valikus ka erineva tonaalsusega kõrgläike kilesid.

Messil hakkas huvitava trendina silma suur valik väikeseid seadmeid briketeerimise, küttegraanulite ja puitmaterjali purustusmasinate valdkonnas. Veel mõne aasta eest olid enamus eelnimetatud valdkondade masinatest suuremõõtmelised ja kõrge produktiivsusega sobides vaid suurtööstustele. Täna  pakuvad paljud masinatootjad eelminetatud seadmeid ka väiketööstustele.

Suure hulga väljapanekutega oli esindatud bioenergeetika valdkond alates eelmises lõigus käsitletud seadmetest biokütuse tootmiseks kuni erinevate põletusseadmeteni koos elektri tootmise võimalustega.

Vaata messi pilte SIIT.

Jaga postitust:
Tsenter