Puiduvaldkonna professionaalid Eestist ja Lätist kogunesid taas, et luua 48 tunniga uusi tooteid

Avaldatud: 6. detsember, 2018

23.-25. novembril toimus Lätis Cesise Tehnoloogia- ja Disaini Keskkoolis Garage48 Wood 2, mis oli juba teine puidule pühendatud 48 tunni häkaton. Kaksteist rahvusvahelist meeskonda lõid uusi lahendusi puidu kasutamiseks avalikus ruumis. Võitis meeskond, kes ehitas prototüübi puidust hübriidmajale, mille transport ja koostamine on tehtud tavapärasest tunduvalt lihtsamaks.

Sündmus tõi kokku u 70 osalejat Lätist ja Eestist, lisaks veel Albaaniast ja Rootsist. Esimesel õhtul esitlesid osalejad oma puiduga seotud toodete ideid. Ideede elluviimiseks moodustusid erinevate valdkondade spetsialistidest meeskonnad, kes 48 tunni jooksul töötasid kaheteistkümne idee põhjal prototüüpide valmistamise nimel. Meeskondadesse kuulusid tööstusdisainerid, tislerid, arhitektid, turundusspetsialistid ja tudengid.

Häkatoni finaalis esitlesid meeskonnad oma prototüüpe žüriile, kes valis nende hulgast kolm paremat. Esikoha saavutas projekt nimega DACHA – tehases valmistatav puidust hübriidmaja, mille eeliseks on oluliselt lihtsustatud lahendusega transport ja paigaldus. Teise koha auhind anti meeskonnale, kes ehitas töötava puitkarkassil CNC-masina. Kolmanda koha võitis meeskond MLO oma innovatiivse magnet-levitatsiooni jõul õhus hõljuva “Zen-kandikuga”. 

Publiku lemmikuks sai multifunktsionaalse koeramaja prototüüp “LaikAhouse”. Ulatuslike isekujundamisvõimalustega lastevoodi märgiti ära kui haridusliku potentsiaaliga idee. Kahtlemata on märkimist väärt ka ülejäänud ideed, mida häkatoni käigus arendati – modulaarne riiulisüsteem, kus kruvivabalt kombineeritakse kahte peamist koostedetaili, pööratavate istelaudadega pink, mis peale vihma kaitseb riideid märjaks saamise eest jt.  

Projekti juhi Lauri Semevsky sõnul on puiduhäki läbiviimine finantseeritud Eesti-Läti koostööprogrammi projektist “Wood & Furniture. “Kõnealuse projekti üks peamisi eesmärke on olnud Võrumaa ja Vidzeme piirkonna puidu- ja mööbliettevõtete vahelise “klaasseina” kaotamine. Argipraktikas tegeleb igaüks oma mätta otsas ja otsest sundi teineteisega tuttavaks saada ja koostööd arendada ei teki. Läbi erinevate projektitegevuste, näiteks läbi puiduhäkkide, on saanud selgeks, et koos tegutsedes on jõud suurem ja tulemus tunduvalt vingem. Rääkimata ärilist potentsiaali omavatest prototüüpidest, mis muul juhul ei oleks ehk sahtlisügavustest rambivalgusesse pääsenudki. Kahel järjestikusel aastal toimunud häkid on oma olemuselt olnud omanäolised, kuid üht-teist on olnud ka ühist – rahulolu füüsilisest loomingust ja töökojas hõljuv puidutolm”, tõdeb Lauri Semevsky.

Arturs Veveris, Läti mööblitootmisettevõtte Wega esindaja, osales puiduhäkil juba teist korda. Sel korral töötas ta meeskonnas, kes valmistas puitkonstruktsioonil CNC-masina. Idee pärineb tema vennalt, kelle jaoks oli see mehhatroonika diplomitöö teemaks. “Ma teadsin, et peale vajalike komponentide soetamist ja kontrolleri ehitamist ei ole see projekt edasi liikunud ning pakkusin suurepärast võimalust, mida häkaton pakub, et seade lõpuni projekteerida ja valmis ehitada. Tulime üritusele lahtipakkimata komponentidega. Meie suureks õnneks liitus meeskonnaga ka tisler Smiltenest. Suuresti tänu tema vilunud ja kiirele tegutsemisele puitdetailidega suutsime oma projekti etteantud ajaraamides valmis saada,” toonitab Veveris.

Lisaks osalejatele töötasid nädalavahetusel ka mentorid, olles abiks nii nõu kui jõuga. Mentorid olid Jörgen Dobris (TSENTER), Martin Melioranski (Eesti Kunstiakadeemia, Meliorad), Renee Puusepp (Eesti Kunstiakadeemia, Creatomus), Aija Freimane (Läti Kunstiakadeemia), Jaan Kers (TalTech), Maris Simanovics (puiduinsener & äriarendus), Nauris Grandans (MeKA), Marek Mardisoo (EstHus), Andre Visnapuu (UUP), Triin Kõivupuu (UUP), Aivars Vaivods (Mass Portal), Krišs Bērzkalns (Mass Portal), Tanel Velga (TSENTER), Mārtiņš Jurcinš (Cesise Tehnoloogia- ja Disaini Keskkool), Lauris Puriņš (Cesise Tehnoloogia- ja Disaini Keskkool), Andrejs Koklis (Cesise Tehnoloogia- ja Disaini Keskkool).

Garage48 Wood 2 on teine sedasorti ettevõtmine, mis on organiseeritud kompetentsikeskuse TSENTER ja Vidzeme Planeerimispiirkonna poolt Interreg-i Eesti-Läti Piiriülese Koostööprogrammi projekti “Wood & Furniture” toel. Ürituse põhipartneriks oli Garage48 tiim.  Puiduhäkatoni peamiseks eesmärgiks oli tuua kokku valdkonna spetsialistid, praktikud, tudengid ja teised huvilised Eestist, Lätist ja kaugematki, et piiratud ajaraamides ning valdkonnaülestes meeskondades luua unikaalseid prototüüpe ja hankida hindamatuid kogemusi.

Lauri Semevsky, projektijuht

 

Jaga postitust:
Tsenter