Puit on plasmatöötluseks keeruline, aga lootustandev materjal

Avaldatud: 11. august, 2017

Foto: Tauno Erik

Kompetentsikeskuses TSENTER tegid kaks nädalat katseid füüsikud Tšehhist Masaryki Ülikoolist.  Oleksandr Galmiz ja Zlata Tučeková uurisid, kuidas plasmatehnoloogia aitab muuta puidu pinda rohkem või vähem vett imavaks. Imavus on oluline tegur erinevate viimistlusmaterjalide pealekandmise kvaliteedi tagamiseks. Viimistlusmaterjalidest tehti katseid veebaasil puiduvärvide, oksakruntide, peitside ja terrassiõlidega.

Esmaste testide tulemused näitasid, et plasmaga töödeldud puidupindade puhul olid erinevused väga suured isegi ühe näidise piires. See tähendab, et tuleb täiustada uurimismetoodikat ja teha täiendavaid teste, et saada teaduses aktsepteeritavaid ja praktikas kasutatavaid teadmisi.

Teadlaste sõnul said nad väga huvitavaid ja paljulubavaid tulemusi termopuidu töötlemisel plasmaga – erinevad õlid imendusid termopuidul täiesti erinevalt. Osad terrassiõlid imendusid hästi, osad ei imendunud peaaegu üldse. Saadud andmed julgustavad edasi töötama, erinevaid termopuite ja õlisid testima ning täiendavaid andmeid koguma, et teha kindlaks konkreetsele termopuidule sobiv õli.

Katsed näitasid samuti, et teatud juhtudel aitab plasmatöötlus nii tavalise kui termopuidu puhul kiirendada õli imendumist ja kuivamist kuni 4 korda. Edasine arendustöö võib viia lahendusteni, mis aitaksid tööstusettevõtetel lühendada puidu õlitamisel kuivamisaega päevadelt mõne tunnini.

Tšehhi teadlaste sõnul oli TSENTRIS viibimine mitmes mõttes kasulik ja inspireeriv – sai teha praktilisi katseid, mida laboritingimustes teha ei saa, ning tugevdada sidemeid edaspidiseks koostööks nii TSENTRI kui Tartu Ülikooliga.

Zlata Tučeková sõnul meeldisid talle TSENTRI inspireeriv keskkond ja inimesed, kes teavad, kuidas protsess toimib. Oleksandr Galmiz lisas lõpetuseks: „Kui meil oleks võimalus tagasi tulla, siis me teeks seda meeleldi“.

Täiendavat infot saab TSENTRI juhi Kalev Kaarna käest kalev@tsenter.ee

Jaga postitust:
Tsenter