Kui räägitakse kosmosetööstusest, rakettidest ja satelliitidest, siis mõtleme moodsatele materjalidele: alumiinium, erinevad sulamid, süsinikkiud jne. Aga on kohti, kus saab kasutada ka puitmaterjali.
Kork
Peamiselt koritamme koorest saadav materjal on väga kerge ja väga heade isolatsiooniomadustega. Seda on võimalik painutada erinevatesse vormidesse. Kasutatakse erinevate raketiosade kaitseks ülekuumenemise eest.
Vector Launchi kanderaketid olid üleni isoleeritud korgiga.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) marsi maanduri Schiaparelli kuumuskilp:
Video:The Natural Born Technology
Tamm
“Fanhui Shi Weixing” nime kandnud Hiina RV luuresateliidid pidid pärast missiooni ühes tükis koju lendama ja seejuures Maa atmosfääri sisenedes ära põlema. Kasutati tammepuidust kuumuskilpi paksusega u 50 cm. Atmosfääri sisenemisel hakkab puit söestuma ja moodustunud süsi on väga halb soojusjuht.
Enne missiooni:
Pärast maandumist:
Balsapuit
Nasa Apollo programmi raames välja arendatud Saturn V teise astme kanderaketi isolatsioonimaterjalina kaaluti balsapuidu kasutamist, kuna ta on hästi kerge ja pehme. Probleemiks sai balsapuidu piisav kättesaadavus ja otsustati hakata looma sünteetilist balsat.
Küll aga jõudis balsapuit kuu pinnale Nasa Ranger programmi käigus, kus seda kasutati seismograafi maandumise pehmendajana.
Naturaalne puit ei kesta kosmoses väga kaua – radiatsioon, UV- ja kosmiline kiirgus lõhuvad selle üsna kiiresti, kui puit pole piisavalt isoleeritud välismõjude eest. Lisaks on puitmaterjal poorne ja sisaldab vett.
Tauno Erik, tauno@tsenter.ee
Allikad:
https://www.spacedaily.com/reports/Foam_and_Cork_Insulation_Protects_Deep_Space_Rocket_from_Fire_and_Ice_999.html
https://amorimcorkcomposites.com/en-us/about-us/news/cork-thermal-protection-heat-shield-for-mars-spacecraft/
https://www.ariane.group/wp-content/uploads/2019/01/19_NORCOAT%C2%AELIEGE.pdf
https://elib.dlr.de/116387/1/A-015drescher.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Fanhui_Shi_Weixing
http://www.astronautix.com/f/fsw.html
https://history.nasa.gov/SP-4206/ch6.htm
https://www.airspacemag.com/daily-planet/another-way-land-moon-180957260/
https://www.youtube.com/watch?v=gtxYP9fLMmk