Tehnoloogilised soovitused erinevate vesialuseliste pinnakattevahendite efektiivseks kasutamiseks

Avaldatud: 2. veebruar, 2021

Katse: Täispuidust detailide katmine vesibaasil vahadega

Vesibaasil vahad leiavad kõige rohkem kasutust siseviimistluses, eelkõige puitpindade, nagu seinapaneelide, lagede ja voodrilaudade katmisel. Vahasid kantakse pinnale käsimeetodil (pintsel, rull) või pihustustehnoloogial. Uuringu eesmärk oli leida võimalused automaatpihustusliini kasutamiseks vahade pealekandmisel.

Uuringu läbiviimiseks kasutati värvitootja Tikkurila kolme erinevat toodet. Vastvalt tootekaardile tehti häälestused pihustusautomaadis ning konvektsioonkuivatis. Pärlmutter-vesibaasil vaha jaoks võeti kasutusele madalsurve pump, kuna materjal on struktuurne ning kõrgsurvedüüdidest on see läbimatu. Oluline aspekt pärlmutter-toote puhul on see, et üldiselt kantakse seda peale käsitsi, st kas rulli või pintsliga. Tuli leida lahendused pihustumeetodi kasutamiseks.

Vesibaasil vahade kasutamisel puitpindade katmisel ja kasutamisel niisketes ruumides on eeliseks hea pinna kattuvus ja kaitsevõime. Antud uuringus katsetati värvitootja Tikkurila kolme erinevat vesibaasil vaha ning pealekandmiseks pihustutehnoloogiat – kõrg- ja madalssurvepumpa. Värvitu ja musta vaha katmisel kõrgsurvepumbaga saavutati optimaalsed töörežiimid düüsidega 616 ning kuivati temperatuur 42 kraadi. Pärlmutter vaha pealekandmiseks tuli leida lahendused nõeldüüsidega pealekandmiseks. Seejuures aitas värvi kuumutamine ja eelnev lahjendamine.

Vaata uuringu protokolli Viimistlusliini katse_ Vahad_Uuring 2.2.

Foto: Värvitu vaha saaredetailidel, valguskapis

Jaga postitust:
Tsenter