Trendikad materjalid mööblitööstuses

Avaldatud: 14. juuni, 2018

Sageli me kulutame tunde, et valida õige mööbel oma eluruumi. Me kaalume mööbli erinevaid omadusi. näiteks mugavust, kuju, suurust ja mis võib-olla kõige tähtsam – materjali. Kas elutoa diivan oleks mugavam nahast või kangast materjaliga? Kas oleks ägedam töötada tamme või mahagoni puidust laua taga? Mööbel moodustab sisekujunduse põhiosa lõputute erinevate vormide ja funktsioonidega ning valmistatud paljudest erinevatest materjalidest. Mööblitootjate edu ja väljakutsed sõltuvad aga õige materjali valikust arvestades selle unikaalseid eeliseid ja omadusi.

Kuna tarbijate eelistused on laienenud, on tõusnud vajadus uute toodete järele. Mööblitööstus on turule toonud hulgaliselt erinevaid materjale, millest mööblit valmistatakse. Kasutatud materjalid peavad sobima kodu kujundamisega ning mis veelgi tähtsam, olema vastupidavad. Metall ja puidust mööbel on rohkem vastupidavam kui näiteks plastik. Siiski on puit kõige traditsioonilisem materjal mööbli valmistamiseks. 

Puit

Puit on erakordselt mitmekülgne ja populaarne materjal mööbli valmistamiseks. Lisaks sellele, et puidul on mitmeid erinevaid liike, mille vahel valida, on puit ka taastuv loodussõbralik ressurss. Puitu on kasutatud iidsetest aegadest saadik ning traditsiooniliselt kasutati just piirkonnas leiduvat materjali. Kuna ülemaailmne kaubandus on kasvanud, tehakse tänapäeval mööblit igast puiduliigist hoolimata selle asukohast. On olemas kümneid erinevaid puiduliike mööbli valmistamiseks, millel kõigil on oma plussid ja miinuseid.

Parimad puiduliigid mööbli valmistamiseks on:

  • Valge saar. Valgel saarel on erakordne paindumisvõime, muutes selle väga vastupidavaks ja kauakestvaks näiteks toolide valmistamisel.
  • Pöök. Pöök on lihtsasti töödeldav st painduv ja vormitav. Sarnaselt valgele saarele kasutakse pööki ümarate vormidega mööbli valmistamisel.
  • Pähklipuu. Pähkel on tuntud tugevuse, stabiilsuse ja vastupidavuse poolest. Kuna pähkel on tugev, kasutatakse seda tihti rohkete ornamentidega mööbli valmistamisel. Pähklipuidust mööbel on küll kallis, kuid õigel hooldusel on selle eluiga väga pikk.
  • Mahagon on kõige mitmekülgsem, veekindlam ja vastupidavam lehtpuu, millest on võimalik valmistada peaaegu igasugust mööblit. Klassikaliselt valmistatakse aga kappe, kummuteid ja laudasid.
  • Wenge puit. Wenge on väga huvitav materjal mööbli valmistamiseks. Seda kasutatakse tihti kaasaegses sisekujundus, kuna sellel on ilus tume värvus.

Populaarsed puiduliigid mööbli valmistamiseks on veel:

  • Seeder. See on punaka värvusega puit. Seda kasutatakse tihti kummutite ja kappide valmistamiseks.
  • Kirss on lehtpuu, mis on väga kaardumis- ja kokkutõmbumiskindel. Tuntud oma punase värvi poolest ning kasutatakse kõige enam kappide valmistamisel.
  • Kastan. Mööbli valmistamisel kasutatakse noore kastani puitu ja sellest tehakse peamiselt vastupidavat aiamööblit.
  • Jalakas on väga hästi painduv ja seetõttu kasutatakse seda sageli just toolide valmistamisel.
  • Nulg. Pehme puit, mida kasutatakse lisaks mööbli valmistamisele ka näiteks uste valmistamisel.
  • Pärn. Pärn on kahvatu kollane puit ning vananedes tumenev. Sellest valmistatakse tihti peenelt nikerdatud kujundeid.
  • Vaher on peene tekstuuriga ja heleda värvusega tugev puit.
  • Tamm on vastupidav ja paindub puit, millest valmistatakse sageli laudasid.
  • Mänd. Mänd on pehme ja ühtlane puit, mida kasutatakse väga laialdaselt eriti masstootmises.

 

Tehispuit

On olemas mitmeid erinevaid tehispuidu liike mööbli valmistamiseks, kuid kõige tuntumad on vineer, puitlaastplaat ja MDF-plaat.

Vineer on kihiline materjal, mis valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonilehtede) kokkuliimimise teel (vineeri paksus on 4–50 mm). Tänu lisatud liimile ja üksteise suhtes kiudude suunaga risti asetsevatele spoonilehtedele on vineer eriti tugev materjal.
Võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel, aga ka mujal.

Puitlaastplaat saadakse puidulaastude või saepuru ja erinevate liimide kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. Tänu lisatud liimile omandab puitlaastplaat erilise tugevuse ja kestvuse. Üsna tugev ja võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel. 

MDF on looduslikult puhas materjal, kuna selle tootmisel ei kasutata sidumiseks täiendavaid aineid. MDF saadakse naturaalse puidu peenestatud massi kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. Väga tugev materjal, mis talub niiskust ja kuumust. MDF- plaate kasutatakse sageli just köögimööbli valmistamisel, kuna need ei kobruta ega paisu auru tõttu. Samuti on see materjal hügieeniline, tänu oma resistentsusele erinevatele mikroorganismidele.

Puit on äärmiselt mitmekülgne materjal ning seda saab siduda peaaegu kõikide materjalidega ning tulemus on alati tasakaalus ning harmooniline. Igakord, olenevalt materjalist ja kasutatud tekstuurist, on tulemus erinev. Puitu saab siduda alumiiniumiga, peegli, terase, pleksiklaasi, klaasiga, betooniga, tulega, torudega, nööridega jt.

Alumiinium. Sulatatud alumiinium valatakse põletatud puidupinnale ja tulemus on alati unikaalne.

Peegel. Puit ja klaas paistavad koos konarlikud, kuid siiski stiilse disainiga.

Teras. Seedripuidul ja terase kooslusel on minimalistlik disain, millest saab valmistada huvitavaid pinke. 

Pleksiklaas. Lihtne ja sirgjooneline disain. Pleksiklaasi saab kasutada näiteks laudade valmistamisel lauaplaadina või siis hoopis jalgadena.

Klaas. Rõhutab puidu loomulikku ilu ning toob esile mööbli ühenduskohad.

Betoon.  Minimalistliku stiili  ja    huvitava kahe erineva materjali kontrastliku kasutuse tulemusena võib valmida üks massiivne laud. 

     


Tuli.
Põletades ära puidust palgil teatud osa on tulemuseks väga huvitav lahendus, mida saab kasutada mööbli valmistamisel. 

Torud. Torudest võib valmistada näiteks lauale jalad või riiuli kontruktsiooni.

Nöörid. Nööre võib kasutada riiuli raamistiku ehitamisel.

   

Ajupuit. Ajupuit on puit, mis on uhutud tuule ja lainete poolt mere, järve või jõe randa. Ajupuidul on maalähedane välimus ning seda kasutatakse dekoratiivse mööbli valmistamisel.

2018 aasta sisekujunduse trendid on väärikus, ühtlane toonitumedus, kvaliteetsed materjalid, looduses leiduv kivi ja puitmaterjal. Heledate toonide asemel on valitsevaks saanud tumedad toonid. Tumeda foonil kasutatakse mahedamat kroomi, harjatud roostevabast terast ning matti musta metalli. Lisaks klassikalisele marmorile on kivide maailm järjest täienenud põnevate loodusmustritega. Tõusuteel on terrazzo ja eri looduskivide üliharuldased mustrid ja toonid. Puit annab kivile vastukaaluks mõnusat soojust. On tumeda ja väärika puidu võidukäik. Trendikad on puiduliigid nagu pähkel, palisander ja kõikvõimalikud haruldasemad väärispuidu liigid nii spooni kui ka täismassivpuiduna, nii suurtel pindadel kui ka väikedetailidena. Trendikas on jõulise mustriga puidu ja kivipindade kombinatsioonid, mis mõjuvad koos põnevalt ja elegantselt. Võib öelda, et puit, kivi ja metall on hetkel kõige trendikamad materjalid, mida kasutatakse mööbli valmistamisel ja üleüldse sisekujunduses.

 

Ülevaate koostas: Merle Tsirk, merle@tsenter.ee

Kasutatud allikad:

Jaga postitust:
Tsenter