Võrumaa KHK kompetentsikeskus TSENTER ja viis mööblitootjat rakendavad tootmises tööle koostöö-robotmanipulaatorid.
Projekti käigus soetatakse tootmise simulatsiooni tarkvara ja robotite komplekt, st kokku integreeritud laorobot koos koostöörobot-manipulaatoriga. Komplekt on 2D ja 3D kaamerate ning sobivate lisaseadmetega, milleks on erinevad haaratsid, tööriistavahetuse kiirliidesed, lihvimiskomplekt ja freespea.
Iga partnerettevõtte juures kaardistatakse tootmisprotsess või osa sellest ning vajadusel luuakse sellest simulatsiooni mudel. Edasise sammuna otsustatakse, millises tööprotsessi osas on kõige mõistlikum läbi viia katseline roboti rakendus. Võimalik on rakendada eraldi laorobotit või robotmanipulaatorit, samuti mõlemat komplektina koos sobivate lisaseadmetega. Katsetele järgnevad kokkuvõtted ja soovitused igale partnerile robotite rakendamiseks oma ettevõttes.
Robootika kasutamine mööblitööstuses on teiste tööstusharudega võrreldes suhteliselt väike, kuid võimalused on veenvad. Seeläbi, kuidas koostöörobotite (cobot ehk coworking robot) hinnatase langeb ning võimekus kasvab, suureneb ka väikeettevõtete võimalik kasu automatiseerimise juurutamisest. Tööstusrobotid on mööblitootmise revolutsioonilisel piiril, kuna need on nüüd märgatavalt intelligentsemad, kiiremad ja odavamad. Robotid saavad mööblitööstuses üle võtta rutiinse, ohtliku või raske töö ning aitavad toime tulla elanikkonna vananemisega tekkivatele probleemile.
TSENTRI partneriteks koostööprojektis on Wermo AS, Võru Empak AS, Estopuit OÜ, Kase Furniture OÜ ja Tarmeko LPD OÜ.
Projekti aitab rahastada Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond.
Loe lisa projekti kohta: Koostöö-robotmanipulaatorite rakendusvõimalused puidu- ja mööblitööstuse ettevõtetes – TSENTER
TSENTRI blogi: kõik robotitega seotud artiklid
Foto: Robotkäpp integreerituna laorobotile