Ühe Rootsi lambi sünnilugu Väimelas

Avaldatud: 18. veebruar, 2019

Puidutööstus on Võrumaal üks olulisemaid tööandjad. Noortele tundub selles valdkonnas töötamine väheatraktiivne ja pealinna plinkivate tulukeste taga on palju kutsuvaid töökohti. Samas on siinsamas, Võrumaa metsade vahel, ellu äratatud väga ägedaid puiduga seotud tooteid. Näiteks Wermos valminud disainmööblit leiab Londoni peenematest butiikidest, Metsavenna talu pakub oma metsaga seotud jooki eksklusiivses puidupakendis, Tsentris arendati rootsi disaineri jaoks vineerist painutatud lamp.

Lambi lugu algas sellest, kui rootsi disainerilt tuli Tsentrisse päring sooviga saada vineerist painutatud lampi. Tekkis küsimus, kust sai rootslane infot Tsentri võimaluste kohta – ikka eesti disainerilt ja koos soovitusega. Päringuga oli kaasas ka näidispilt, kuid kahjuks sellist toodet Tsentris olev tehnoloogia ja masinad teha ei võimaldanud. Seejärel algas prototüüpide-tootenäidiste arendamine. Tehti viis erinevat prototüüpi, leiti riskikohad, jooksvalt küsiti rootsi disainerilt tagasisidet.

Lambi prototüübi tegemisel katsetati erinevaid vineeritüüpe ja värvitoone. Siinkohal olid väga vajalikud puidualased teadmised, võimekus kasutada erinevaid joonestusprogramme, samuti läbirääkimis- ja keeleoskus. Tsentri masinatest sai seekord tööd laserlõikur, kuna see võimaldab teha täpset väljalõikamist ja graveerimist. Tsentri viimistlusliin jäi lambi arendamisel kõrvaltvaatajaks, kuna tegemist oli väikeste, käsitsi viimistlemist vajavate detailidega. Lampi viimistleti öko-materjalidega: tooni anti mesilasvahaga ja katsetusi tehti ka eestimaise mustsõstramahlaga.

Kui disain, kujundus ja viimistlus olid kokku lepitud, siis tehti proovipartii ja saadeti Rootsi esimesed kaks komplekti tooteid. Tänaseks on vineerist lambid reisinud Stockholmi messil, leidnud koha kaunis kataloogis ja müügil disainikaubamajas. Tsentris on käimas juba uued arendusprojektid.

Noortel, kes enne puiduvaldkonnast midagi arvata ei osanud, lööb peale Tsentri külastamist silm särama: toodete valmistamine on loominguline ja huvitav protsess ning mida kõike ägedat puidust teha saab!

   

Suur osa tööd tehti joonestusprogrammide abil

 

Katsetati erinevaid viimistlusvõimalusi, sh pinnatrükki

Tehti 5 erinevat prototüüpi

 

Toote pildistamise kõrval kasutati ka renderdamist, so 3D mudeli tõstmist keskkonda

 

Tekst: Hille Lillemägi, hille@tsenter.ee,

Fotod: Tauno Erik

Artikkel avaldati 14.02.2019 Võrumaa Teatajas

 

Ülemine foto: Peter Ljunggren

Vineerist lambid Stockholmi sisustusmessil

Disainer Matilda Hunyadi: www.sloydlab.com/

 

 

Jaga postitust:
Tsenter