Poka joke

Avaldatud: 13. aprill, 2020

Poka joke

Üks väärtuslikemaid Lean juurutuse osasid on Poka Yoke. Sellest on saanud üks võimsamaid tööstandarditehnikaid ja seda saab rakendada mingis vormis pea igas tootmis- või teenindussektoris. Selle mõte on ennetada vigade ja praagi tekkimist juba protsessi algfaasis minimeerides seetõttu ka hilisemaid probleeme.

 

Poka Yoke tähendus ja sünd

Mõiste Poka Yoke lõi Jaapanis 1960. aastatel Toyota tööstusinsener Shigeo Shingo. Ta lõi ja vormistas ka nullkvaliteedikontrolli – Poka Yoke tehnikate kombinatsiooni võimalike defektide parandamiseks või nende mittetekkimiseks juba eos.

Tegelikult oli algne termin baka-yoke, mis tähendas „idioodikindlust”, kuid hiljem muudeti seda sõnastust, sest see jättis solvava varjundi. Minule isiklikult meeldib rääkida asjadest nii nagu need on, seega eelistan baka-yoket.

 

Poka Yoke tähendab „veavälistust” või ka tahtmatute vigade vältimist, mistõttu minimeeritakse probleemide hulka või tuuakse need välja juba tootmise/teenuse algfaasis, kus nende lahendamine on soodsam. Poka Yoke ongi mistahes mehhanism Lean tootmisprotsessis, mis aitab vigu vältida. Selle eesmärk on kõrvaldada tootedefektid ennetuse abil ning aidata seeläbi protsesse parandada.

Laiemas mõttes on sel ka käitumist kujundav kitsendus vältimaks protsessietappide jooksul valede töövõtete tekkimist.

Näited Poka Yoke rakendusest

Üheks näiteks on automaatkäigukastiga auto, millel pead ennem käivitamist käigukangi liigutama “neutral“ või “park“ asendisse, seetõttu välistades sõiduki iseenesliku liikuma hakkamise. Nii kohandatakse aja jooksul juhi käitumist läbi kordamise ja harjumuse.
 
Muid näiteid võib leida näiteks lastekindlatest pistikupesadest või pesumasinast, mis ei käivitu, kui uks pole korralikult suletud, vältimaks vannitoa üleujutamist.

Kodusest majapidamisest võib heaks näiteks pidada ka muruniidukit, mis lõpetab töötamise kui sellest lahti lasta või murutraktor, millelt maha tulles seiskub nii mootor kui lõikemehhanism.

Puidutööstuses on üheks heaks rakendusenäiteks formaatsaag, mida ei ole võimalik käivitada kui vahetatakse saeketast. Ka jäävad paljud masinad iseenesest seisma, kui neile minnakse kas liiga lähedale või avatakse mõni luuk- kõik see on tehtud ohutuse pärast.

Seda tüüpi automatiseerimine ei luba vigu ega valet toimimist algusest peale- eeldusel, et mõni usin mehaanikainsener ei ole juhtmeid kokku sillanud, ja seetõttu turvasüsteeme välja lülitanud.

Miks on Poka Yoke oluline?

Poka Yoke kasutamise väärtuseks on see, et need aitavad inimestel ja protsessidel esimesel korral õigesti toimida, mis viib ka vigade tekkimise võimaluse miinimumini.

Selle tehnika abil on võimalik märkimisväärselt parandada toodete ja protsesside kvaliteeti ja töökindlust.
See lähenemisviis tootmisele sobib ka suurepäraselt pideva täiustamise kultuuriga, mis on samuti osa Lean juhtimissüsteemist.

Millal ja kuidas seda kasutada?

Poka Yoke tehnikat võiks kasutada siis, kui tööprotsessides võib ilmneda viga või töölisel on olemas võimalus midagi valesti teha – see tähendab kõikjal. Seda saab edukalt rakendada nii töötlevas tööstuses kui ka teeninduses.

Randi Sepping, Randi@tsenter.ee

Allikas: https://kanbanize.com/lean-management/improvement/what-is-poka-yoke

Kõik Lean-juhtimisega seotud postitused

Jaga postitust:
Tsenter