Vineeri painutamiseks on mitu erinevat võimalust

Avaldatud: 18. detsember, 2018

There is more than one way to skin a cat ehk Vineeri painutamiseks on mitu erinevat võimalust

Selle ingliskeelse väite alge pärineb aastast 1840, kui Ameerika humorist Seba Smith andis mõista, et eesmärgini jõudmiseks on mitu erinevat võimalust. Kuidas seda aga siduda näiteks vineeri painutamisega?

Väga lihtsalt. Eks me kõik oleme kokku puutunud vineerist painutatud mööblidetailidega. Olgu nendeks siis vanaaegse sahtli külg, tooli/tabureti plaat või suisa koolilaud, mille taga nooruses mitmed aastad sai istutud (pilt 1).

Pilt 1 

Kuidas selline paindevorm küll saavutati? Sellise detaili saavutamiseks valmistas vanasti meistrimees paindevormi alumise poole, lisas vormile mitu erinevat spoonikihti ja liimi ning surus selle suure jõuga omavahel kokku. Hiljem surve alt vabastades meenutas saadud detail soovitud kuju (pilt 2).

Pilt 2

Siis on see tarvis veel õigesse mõõtu lõigata, lihvida, puurida mõned augud ja huvitav mööblitükk ongi valmis .

Praegusel ajal teeb painutustöö ära press ja hilisem väljalõikus saavutatakse näiteks CNC-pingi abil (pilt 3).

Pilt 3

 

Palju aga kulub selleks aega? Kui eeltöö on tehtud, siis on detaili valmistamine tundide küsimus, aga aja- ja finantsimahukaks teeb toote siiski erinevate paindevormide valmistamine. Tavatarbija ei pruugi eeldada, et enne kui ta saab kätte painutatud lauaplaadi, on selleks tarvis valmistada pressi negatiivvorm, positiivvorm, CNC vaakumrakis ja erinevad 3D mudelid. Kogu see tööprotsess võtab aega mõned päevad kuni nädala. Eks seetõttu tutvustavadki tootjad uhkusega oma paindevormide riiuleid — iga toote vormide komplekt võib maksta 2000 -10 000 eurot.

Aga kui ma ei taha sellist keerulist ja püsivat detaili, vaid sooviks näiteks painutatud karpi, seina- või laelampi — millised võimalused mul siis on?

Kõige lihtsam on kasutada näiteks õhukest vineertahvlit, painutada see jõuga kokku, kinnitada tükid omavahel näiteks kruviga ja loota, et kruvi peab. Lisainfona olgu öeldud, et vineertahvel paindub piki kiudu palju lihtsamalt kui ristipidi. Sellise moodusega on võimalik tekitada näiteks suuri ümmargusi detaile.

Kui aga sooviks on saada väikese nurgaga objekte, millised võimalused siis on? Kõige lihtsam on näiteks teha saega materjalile sisselõiked ja mööda neid detaili painutada (pilt 4).

Pilt 4

 

Teine alternatiiv on kasutada laserlõikuspingi abi ja teha vineertahvlile mõned abilõiked, mida mööda oleks hõlbus detaili painutada (pildid 5 – 12).

 

Samas peab ka muster kindlasti soosima detaili painutamist (pilt 13).

Pilt 13

 

Paindeelemendi saamiseks võib kasutada ka spetsiaalset paindevineeri. Neid on olemas erineva paksusega (3 – 16 mm), neid on üsna hõlbus oma soovi järgi kujusse seada. Samas tuleb meeles pidada, et soovitud kujund tuleks mingil moel ka ära fikseerida, vastasel juhul rullib materjal ennast tagasi lamedaks (pildid 14 ja 15).

Kui aga sooviks on kasutada midagi õhemat, siis kaubandusest leiab ka lennukivineeri paksusega 0,4 – 3 mm (pilt 16).

Pilt 16 

Kui soovite kasutada vineeri näiteks lambi detailidena, siis pidage kindlasti meeles, et vineer, nagu ka täispuit, on tuleohtlik materjal, mistõttu valgusallikana peaks seal kasutama LED tulesid

Autor: Randi Sepping, randi@tsenter.ee

Jaga postitust:
Tsenter