13. – 15. detsembril 2021 toimus Skövde ülikoolis Rootsis projekti Baltse@nioR 2.0. lõpuseminar. Rohkete partneritega (Poola, Saksamaa, Taani, Leedu, Läti, Rootsi, Soome, Eesti, Venemaa) projekt tegeles avaliku ruumi seeniorisõbralikumaks muutmisega. Erinevad partnerid lahendasid projekti raames erinevaid ülesandeid: Poolas ja Leedus renoveeriti ruume ja sisustati need eakatele sobiva mööbliga. Taani töötas välja sotsiaalse ettevõtluse mudeli, mida katsetasid Läti Kunstiakadeemia tudengid. Saksamaal arendati elektroonseid jälgmisvahendeid, mida mööbliga sidudes kasutada eakate hoolduses, Peterburi arendas 3D prillide juurde töölaua, mille abil saab eakas tasakaalu kaotust kartmata viibida virtuaalselt metsas, kirikus või miks mitte mängida mõnd virtuaalset mängu jne.

TSENTRI roll oli olla eeskätt abiliseks Saue KOV avaliku ruumiga seotud ideede elluviimisel. Sauel ootavad paigaldamist pergolad: Aktiivsuse ja Raamatukogu kuup, mille ideelahendus ning osa sisustuselementidest on toodetud TSENTRIS, näiteks põlvkondasid ühendav mängukuup, kus vanavanemad saavad mängida lastelastega koos oma lapsepõlve lauamänge. Hästi on vastu pidanud ka TSENTRIS loodud kiikpink.

Lisaks põnevatele praktilistele väljakutsetele on projekti väärtuseks TSENTRILE kui organisatsioonile (ja seeläbi kogu piirkonnale) saadud kontaktid ja loodud suhtlusvõrgustik. Just läbi Baltse@nioR 2.0 kogemuse valisime TSENTRI põhiprojekti üheks tegevussuunaks eakate vajadusi arvestava mööbli prototüüpide arendamise. Oleme vahendamas infot universaalse disaini põhimõtete ja näidete kohta. Universaalselt disainitud mööbel on oma olemuselt märkamatu, sest seda on mõnus kasutada võimalikult paljudel.

Rohkem projektist ja rohkem infot projekti tulemuste kohta: www.baltsenior.com  Liitu sealsamas ka Virtual Library`ga.

Baltse@nioR 2.0. lõpetas. Kaks ilma kolmandat ei jää arvab ka peapartner Poznani ülikoolist.

Astrid Org, Baltse@nioR 2.0 projektijuht

Universaalse disaini näide

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn