Kompetentsikeskuse TSENTER üheks tegevuseks on mööbli disaini- ja tootearendusprojektide teostamine neis valdkondades, mis oma spetsiifika tõttu või mõnel muul põhjusel laiatarbe mööbliga ei konkureeri, n-ö nišimööbli tootearenduse projektid.
Möödunud aastal keskendusime eakatele sobiva voodikomplekti arendamisele. Algusest peale ehk juba lähteülesande püstitamise juures olid kaasatud Sotsiaalministeerium ja selle haldusalas olev Koeru Hooldekeskus. Saime kohe praktikute näpunäidete järgi hakata tervikpilti kokku panema.
Et iga tootearenduse juures on oluline prototüüpi reaalsetes oludes valideerida siis oligi juba algusest peale Koeru Hooldekeskusega kokku lepitud, et esimese füüsilise prototüübiga läheme sinna testima. Siinkohal soovimegi jagada kokkuvõtet tagasisidest, mille Koeru Hooldekeskuse käest saime. Ikka selleks, et te teaksite, mida enda arendusprojektides oodata.
Eakate voodi kasutajapoolne tagasiside
Hooldekeskuse töötajad märkisid, et kõnealune voodikomplekt sobib liikuvale inimesele, kes saab iseseisvalt voodist üles ja ei vaja hooldustoiminguid. Kodus elavale eakale võiks see väga hästi sobida tänu tugevale konstruktsioonile ja abistavatele käepidemetele. Väga hea on voodi dementsusega inimesteleele, seda tänu lisadele: kontrastset värvi sahtel ja lauapinnad, elastse varrega lugemisvalgusti ning liikumisanduriga öövalgus voodi serva all, mis läheb põlema siis, kui jalad üle voodi ääre tõstad. Öövalgus vähendab kukkumisriski ja segadusseisundit.
Lauapindade pinnakattematerjal (mööbli linoleum) on väga hea. Sööginõud eristuvad laua pinnast ning pind ei libise ja on hästi puhastatav (sh kannatab ka korduvat puhastamist 70-kraadise alkoholi baasil desoainega). Pildid voodi otstel (antud prototüübi puhul Martin Marki pildistatud Rõuge panoraam) loovad õdusa õhkkonna ning annavad silmadele tegevust selmet lihtsalt lakke vahtida.
Voodi jalutsis olev kapp-pink on väga mugav just hooldustarvikute panipaigana ning pakub vaheldust istumiskohana, kuigi toas on olemas ka tool.
Et kõik ei tunduks liiga roosiline, tuleb mainida ka tõsiasja, et voodi jalgade alla kinnitatud mööblirattad murdusid oma kinnitusest lahti. Kuna (lukustatavad) rattad on samas vajalikud, oleme järgmiste prototüüpide juures asendanud rattad vastupidavamatega.
Erilise kirsina tordil oli ühe patsiendi käsikirjaline tagasiside, mis oli justkui kauaoodatud kiri vanaemalt. Nii arhailise sõnakasutuse poolest kui kirja väljanägemiselt. Näiteks mainib härra või proua, et on üldiselt hea unega inimene. “Magan palju päeval ja õhtul lähen vara magama. Ja näen ilusaid unenägusid, ilusad maalingulised pildid voodi ees ja taga! Mida toredamat olla saab veel!“
Arenduses on kaugtöötamise mööblikomplekt
Nišimööbli tootearendusprojektid käivad aastase intervalliga, st käesoleval aastal keskendume hetkel aktuaalsele valdkonnale. Ei, me ei plaani hakata hakkepuidust vaktsiini nõrutama:)
Sel aastal proovime luua võimalikult ideaalilähedase kaugtöötamise mööblikomplekti, mis oleks ühtaegu sobiv nii (maa)kodus kui ka kaugtöö teenust pakkuvas kohas kasutamiseks. Selleks oleme juba palunud laiemal üldsusel oma fantaasiad küsimustiku vahendusel meile edastada. Saadud info on osalt aluseks lähteülesande sõnastamisel.
Esimene prototüüp on kavas valmis saada septembris-oktoobris. Kel huvi seda järgi proovida, pidage Tsentri uudistel silma peal!
Renderdus ja tekst: Lauri Semevsky, Tootearenduse spetsialist,