7 ägedat tootearendust – tehtud TSENTRIS

Avaldatud: 20. märts, 2024

2023. aastal kokku saanud Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse Ärikorralduse kursuse õpilased läbisid kompetentsikeskuses TSENTER oma tootearenduse tunnid. Õppeaine jooksul said õppurid ülevaate kuidas ja miks tooted sünnivad ning millised on toodete maailma taustsüsteemid. Kuna protsess kätkes ka praktilist poolt, siis ühe osana said kursusel osalenud vaid loetud tundidega läbida häkatonidega väga sarnast formaati, mille käigus tehti kiir-prototüüpimist, moodustusid meeskonnad ja selgusid arendatavad puitesemed.

Lähteülesandeks oli ette antud, et arendatav ese pidi olema väike ja et seda saab valmistada 1mm – 6mm kasevineerist. Erandkorras võis kasutada ka kase täispuitu.
 

Vineerist põrandakeks

See meeskond, kuhu kuulusid Kaidy Tõruke, Reelika Neeme, Greete Runtel-Orav, oli ainus, kes eiras suuruse põhimõtet, sest nad suutsid kaitsta oma ideed väga veenvalt. Tulemuseks põrandale käiv moodul-keks, mille all kumminupukesed libisemise vältimiseks. Valmissaanud keks annetatakse Tartu Käopesa lastekodule.

     
Foto: Kaidy Tõruke
 

Maitsetaimede kast

Maitsetaimede kasvatajale mõeldud kokkupandava kasti meeskonnal, kuhu kuulusid Merit Tõnisson, Kerli Kund, Kristi Roodla ja Kätlin Soosaar oli keeruline ülesanne, mis ähvardas paisuda mitmeks tootearenduseks. Lõpuks valmis aga kerge, „flat“-pakiks käiv lahendus, mis pakub riputamisel ka multifunktsionaalsust.


Foto: ÄKS – 23 kursus
 

Joogialus-visiitkaart

Romet Oone, Birgit Bõstrova, Mona-Anari Kägra ja Sandra Salu nägid, et klassikalise joogialusega annaks teha midagi enamat – kui on juba joogid, on ka korgid, mida avada. Miks mitte panna siis joogialuse külge avaja? Lisaks veel meene-väärtuslikku infot ja tulemus on 6mm vineerist tehtud lihtne, aga toimiv toode.


Foto: ÄKS – 23 kursus
 

Maitseainete kast

Kursuse raames selgus ka see, et kui ikka Võru kandis grillima minnakse, siis võetakse maitseaineid lausa kastiga kaasa. Selle meeskonna suurehulgalise koosseisu (Kadi Laane, Eleryn Meister, Sandra Truija, Gerda Kallari, Laura Sudomoikina, Svetlana Toomik, Lota Ly Peterson) kohta sobib hästi sõnapaar „töökas kollektiiv“. Lõpuks tuli arusaamine, et lihtsuses peitub oma võlu ja lõpptulemus oli pragmaatiliselt praktiline, lapikuks kokku-käiv maitseainete „tööriista kast“.


Foto: ÄKS – 23 kursus
 

Nukikont

Asjaolu, et uus popp asi, mis pole veel meie kodumaale jõudnud, võib nüüdsest muutuda. Nukikondi meeskond kooseisus Risko Kuuba, Karmen Kuusik, Monika Kuuba töötas välja kõige väiksema toote. Pinge lõdvendamiseks ja näpuosavuse suurendamiseks mõeldud abivahend ootab vaid tootma hakkamist.


Foto: ÄKS – 23 kursus
 

Mitmeotstarbeline vaas

Olete mõnikord puudust tundnud pikemast ja siis jälle lühemast vaasist? Eriti veel siis kui ühtegi vaasi polegi käepärast. See lihtne lahendus keskendub just nendele probleemidele. Kasutades kasvõi lihtsat tassi, saate te muuta selle muidu vett mittenõudva kunsttaimede hoidiku toimivaks vaasiks ka elavatele lilledele. Lillevaasi meeskonda kuulusid: Grete Vaikmaa, Maarja Sõukand, Karin Telkinen, Kristel Mosen.


Foto: ÄKS – 23 kursus/TSENTER
 

Parkimiskell Võhandu maraton

Sellel meeskonnal (Merilin Puusepp, Riho Lehiste, Angeelika Hingus, Sten-Hans Vihmar) oli väga konkreetne soov luua Võhandu maratoni tarbeks meene, mida kinkida katsumuse üle elanutele. Kas siit võiks sündidagi päris-auhind, mida võistlejatele anda, näitab aeg.


Foto: TSENTER

Kursust juhendasid Mart Nilson ja Riho Tiivel. Lisaks nägi toodetega vaeva kogu kompetentsikeskuse meeskond.


ÄKS – 23 kursus ja juhendaja Riho Tiivel. Foto: Tauno Erik

Kirjutas Riho Tiivel

Jaga postitust:
Tsenter