Võrumaa Arenduskeskuse poolt korraldatud reisil külastasid Kagu-Eesti puidu- ja mööbliettevõtjad ning TSENTRI töötajad oktoobri alguses Hispaanias Valencias toimunud mööblimessi Feria Hábitat 2024.
Tegemist on viimaste aastate ühe suurima interjööri, kodutekstiili, köögimööbli ja tehnika ühismessiga. Läbi kahe korruse kulgev mess võttis enda alla 96 000 m2 pinda, millel esitlesid oma tooteid 925 ettevõtet ja kaubamärki, sealhulgas 20% eksponentidest olid 16 riigist väljaspool Hispaaniat.
Messil oli näha palju naturaalset puitu ja spooni, kappidel reljeefseid fassaade ja 45-kraadise nurga all tehtud ühendusi. Suurematel pindadel oli kasutatud ka marketrii tehnikat. Mööbli värvitoonid olid maalähedased varieerudes pruunidest-beežidest kuni pastelsete roheliste ja hallideni.
Uue moevärvina võib välja tuua terrakota, mida leidus pea igas messiboksis seinavärvist kuni väiksemate sisustuselementideni. Palju oli kasutatud kulda kombineerituna naturaalse ja värvitud puiduga ning ka valgustite puhul.
Võrreldes 2022. aasta messiga tundus viimistluse ja konstruktsioonide kvaliteet olevat tõusnud – mõnel üksikul kapil võis täheldada, et uks oli kõver või sahtel käis liialt raskelt.
Lastetoamööbel oli kompaktne – palju nurgakappe ja täisehitatud seinalahendusi koos riiulite ja multifunktsionaalsete „kapist lauaks“ süsteemidega. Voodid olid ruumi kokkuhoiu eesmärgil kas kappi peidetavad või sahtlisüsteemina üksteise all, leidus ka lihtsaid narivoodeid. Põhiliseks materjaliks lastetoamööblil oli värvitud MDF, kontrastide loomiseks kasutati särtsakamaid värve.
Kappidel ja ka diivanitel-vooditel oli kasutatud metallist jalgu, diivanid olid vormilt modernselt kandilised. Silma jäid eelpool mainitud toonides diivanid, kuid leidus ka nahka ja lihtsa linase kangaga kaetud pehmemööblit ning klassikalist valget. Üllatuseks olid paljud diivanid meile harjumatult pehme istumisosaga.
Magamistoamööbli väljapanekutes panime tähele ka mitut meigilauda, mis kenasti peegliga varustatud, kuid mille ees istudes jäi nägu peeglist kõrgemale.
Valgustite osa messil oli üsna tagasihoidlik, kuid läbivalt oli näha 70ndate mõjutusi. Lambi varjud olid valmistatud rotangist, rattanist, punutud paeltest ning kasutati ohtralt narmaid. Lambijalad olid valdavalt metallist, puidust või ka keraamilised, mis mõjusid uhke sisustuselemendina. Põrandalampide puhul oli probleemiks nende stabiilsus – enamus oli ebakindlalt püsti või viltused.
Köögid olid valdavalt minimalistlikud, domineerisid matid ja siledad pinnad ilma viilungite ja käepidemeteta. Tasapindadena on endiselt populaarne kasutada marmorimitatsiooniga tehiskivi koos tööpinnaaluse pliidiplaadi ja tööpinna sisse integreeritud õhupuhastiga.
Lisaks messile külastasime Valencia tehnoloogiainstituuti AIDIMME, kus tegeletakse erinevate materjalide ja mööbli katsetamise ning sertifitseerimisega. Kahe peakontoriga instituudis töötab ligi 170 inimest ning 50% rahastusest tuleb erinevatest projektidest, teine pool teenustöödest. Instituudis on nii keemialaborid kui ka mööbli ja materjalide testimise võimekus ning tehakse koostööd värvide ja furnituuride tootjatega. Tehnoloogiainstituudis kohtusime ka Valencia puidu- ja mööbliettevõtete liidu juhiga. Liidus on 2000 liiget, kellest 90% väikeettevõtted.
Meid võttis vastu ka kohalik kaubandus- ja tööstuskoda Cámara, kus jagasime kogemusi väikeettevõtete toetamise teekonnast. Selgus, et olenemata turu mastaabist ja asukohast maadleme sarnaste probleemidega. Koda on loonud Valencia piirkonna ettevõtete jaoks ühise kaubamärgi „Furniture from Spain“, millega proovitakse saada suuremat kõlapinda ja tähelepanu ühise turunduse ja tegevuskava toel.
Tegevus viidi läbi Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse Puidu kompetentsikeskus TSENTER Euroopa Liidu kaasrahastusel projekti „Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine“ raames. Loe projektist lähemalt.