Võrumaa Kutsehariduskeskuse kompetentsikeskus TSENTER võttis 2020. aasta kevadel lähteülesandeks töötada välja spetsiaalselt eakatele kasutamiseks sobiv voodi.
Märksõnadeks voodi loomisel said:
- ergonoomika ehk kuidas on eakal ja/või tema hooldajal kõige mugavam voodit kasutada/korrastada;
- tugevus ehk kuidas tagada voodile võimalikult pikk kasutusaeg;
- puhastatavus ja vastupidavus desoainetele;
- disain, mis toob välja puidu omadused parimal moel ja pakub esteetilist elamust.
2020. aasta lõpuks valmis TSENTRIS esimene eakate vajadusi arvesse võtva voodi prototüüp. Muudetava kõrgusega (3 erinevat kõrgust) voodiga on komplektis nii vasakule kui paremale voodi küljele paigaldatav öökapp/käetugi, kapp-istepink voodi otsas ning eraldiseisev ratastega ja muudetava kõrguse ning kaldenurgaga laud.
Voodile lisab omapära voodi otstesse prinditud looduspilt. Voodi juurde kuulub salvestatud jaamaga nn ühe-nupu-raadio, lugemislamp ning liikumisanduritega varustatud öövalgusti, mis lülitub sisse siis, kui kasutaja jalad voodist põrandat puudutavad. Arendustööde käigus on voodi peatsisse lisatud USB–laadimispesa telefoni vms jaoks.
Voodi materjaliks kasutati 33 mm lamineeritud vineeri ning voodi otstes pinnaprinti.
2021. aasta on olnud voodi testimise aasta.Testimises on 4 voodikomplekti. Esimesena anti voodi testimiseks üle Koeru Hooldekeskusesse.
Tagasiside Koeru Hooldekodust
Töötajate poolne tagasiside:
- Komplekt sobib liikuvale inimesele, kes saab iseseisvalt saab voodist üles ja ei vaja hooldustoiminguid. Tänu tugevale konstruktsioonile ja abistavatele käepidemetele võiks voodi sobida hästi ka kodus elavale eakale.
- Tänu lisadele (valgustused jm detailid) sobib väga hästi dementsusega inimesele.
- Detailid/lahendused toimivad hästi, eeskätt haaramist ja tugevalt peale toetamist võimaldavad käetoed. Lugemislampi ja raadiot on mugav käsitleda ja valgus hästi juhitav. Liikumisanduriga valgusti on kasutaja jaoks mugav, eriti siis, kui inimene dementsusega ja ei oska kohe tuld panna põlema. Vähendab kukkumisriske ja segasusseisundit. Mugavust lisab kapp voodi küljes ja see, et kapil saab pooli vahetada, samuti teisaldatav laud. Pinnakattematerjal lauapindadel väga hea, nõud eristuvad lauast dementsusega inimese jaoks, ei libise ja pind on hästi puhastatav. (Kannatab välja ka regulaarse desinfitseerimise 70+ kraadise alkoholi baasil desoainega). Voodi jalutsis olev kapp-pink on väga mugav just hooldustarvikute panipaiga ja istumiskohana (nägime oma kasutajaid seal korduvalt istumas, kuigi ka tool oli toas olemas).
- Teistsugune lahendus tuleks leida voodi jalgadele, kuna rattad murdusid raskusega pesadest välja. Samas on rataste olemasolu väga vajalik, ka kodukasutajale, sest voodit liigutada on üsna raske. Kodukasutaja ehk eaka enda jaoks on jalutsis olev kapp asjade paigutamiseks ja võtmiseks madal (kui kummarduda raske), kuid see polnud ka kapi eesmärk. Hooldekodus on see väga heaks panipaigaks ka kliendi isiklike asjade jaoks ning dementsusega inimene, kes võib oma riideid ebasihipäraselt kasutada, ei oska sealt neid välja võtta. Samas on kõik käepärane abistaja jaoks.
- Kõrguse reguleerimine veidi ebamugav kuid ühe kasutaja (kodukasutaja ) puhul pole seda vaja tihti teha. Voodi on väga raske, kuid stabiilsust ja vastupidavust on teisiti ilmselt keeruline saavutada.
- Väga meeldib, et ei ole nö haigla muljet. Pilt voodi otstel annab väga palju juurde.
Tagasiside Koeru Hooldekodu kliendilt:
Koerust saadud tagasisidet võeti arvesse järgmiste eksemplaride tootmisel. Kasutusele võeti tugevamad rattad ja tugevdati nende kinnitusi peatsis ja jalutsis. Kõrgemaks muudeti ka voodi külje detailid, et väheneks võimalus kasutajal end kogemata voodist maha keerata.
Kasutajad on toonud positiivse kogemusena välja toote tugevuse – ligi aasta pärast kasutuselevõttu on voodi endiselt heas seisus. Rataste puudumine esmasel eksemplaril (rataste kasutamisest loobuti pärast nende lagunemist) kasutamist ei sega – isegi vastupidi, sest dementne klient ei saa ise enam mööblit ümber paigutada.
Tagasiside Rõuge ja Antsla hooldekodudest
Rõuge ja Antsla hooldekodudes on voodid kasutusel olnud pool aastat ja töötajad toovad oma tagasisides tootele välja järgmise:
- Voodi on natuke madal. Eakate nõrk koht on sageli selg ja jalad. Neile on oluline, et saaks voodisse istuda ja sealt tõusta nö täisnurga all istudes. Kuid küllap ongi raske disainida mööblit erinevate kehatüüpide ja probleemidega inimestele.
- Panime kõrgenduseks kliendile juurde ühe madratsi, voodi äär muidu soonis. (Rõuge)
- Voodi all olev lambike läks ühendusest lahti susside voodi alt võtmisega. Me ei hakanudki seda tagasi ühendama, sest otsest vajadust pole, meie praegune klient paneb ise lambi põlema. (Antsla)
- Väga meeldivad nö mugavused nagu raadio.
- Klienti häiris alguses voodi suurus, eriti võrreldes väikse ruumiga, kus see asub. Kuid see-eest meeldis talle täiendav panipaik voodi otsas.
- Mõningat probleemi tekitas puitdetailide nagisemine.
- See on ilus ja kompaktne voodi. Eeskätt sobib inimesele, kes saab veel endaga hakkama. Kui eaka hooldusvajadus suureneb, on vaja juba sellist voodit, kus saab peatsit kõrgemale tõsta.
4. voodi on kasutuses Tallinna Tervishoidu Kõrgkooli õppeklassis. Voodi ei ole reaalselt igapäevases kasutuses klientide poolt, vaid pigem õppeotstarbeline.
Kokkuvõte testimisest
Voodi on vastupidav ja ka disain ning funktsionaalsus on saanud kasutajatelt valdavalt positiivset tagasisidet. Voodikomplekti lisad on samuti kasutajate poolt hästi vastu võetud. Voodi tugevuseks, kuid ühtlasi ka nõrkuseks on tõstefunktsioonide puudumine. Voodi sobib hästi inimestele, kes saavad veel endaga hakkama – tegemist ei ole haigevoodiga ja see on psühholoogiliselt oluline. Voodi ei sobi kasutamiseks lamajate haigete puhul.
Esialgu eakatele arendatud voodi kvalifitseerub universaalse disaini näiteks – voodi disaini ja tehnilisi lahendusi annab edukalt kasutada ka teiste sihtgruppide puhul. Näiteks on tuntud huvi soetada sarnane voodi oma teismelisele lapsele.
Madrats TSENTRI arendatud voodikomplekti juurde ei kuulu, kuid ideaalis on arvestatud 17 cm vedrumadratsiga, millele lisandub kattemadrats. Testis osalevad asutused kasutasid neil olemasolevaid madratseid, millest võis olla ka tingitud probleemid voodi kõrgusega. Kuigi voodi kõrgus on reguleeritav (45-60 cm), siis pigem on mõistlik reguleerida voodi kõrgus kasutaja järgi kohe, sest kõrguste mehhaaniline muutmine vajab aega ja vahendeid.
Voodi üksikeksemplari materjali maksumuseks kujunes orienteeruvalt 1000 eurot. Seeriatootmises on voodi hinda kindlasti võimalik madalamaks saada, samas tõusevad vineeri ja viimistlusvahendite hinnad tõusvas tempos, seega Eesti turule masstootmist ilmselt ei tule. Kuid turg kvaliteetsele ja looduslikust materjalist tootele võib leiduda hoopis Eestist väljaspool, näiteks Skandinaaviamaades.
Toote joonised, materjali arvestused ja muu tootmiseks vajalik informatsioon on voodi tootmisest huvitatud ettevõtetele TSENTRIST tasuta kättesaadavad. Huvilistel palume kirjutada
Toote idee arendamise ja/või tootmise protsessis osalesid: Rait Kuuse (endine Sotsiaalministeeriumi asekantsler), Koeru Hooldekodu juhataja Terje Teder, Rõuge Hooldekodu juhataja Siiri Kuus ning MTÜ Antsla Tervisekeskus tegevjuht Maret Hannus; TSENTRI töötajad: Lauri Semevsky (loovjuht), Erkki Naaris, Mart Nilson, Tauno Erik, Ants-Hindrek Tiido, Jörgen Dobris ja Helje Mesi.
Loovmeeskonna jaoks oli suurepärane kogemus luua voodi prototüüpi hooldekodu jaoks, kus tavapäraselt ostetakse mööblit mitte niivõrd kvaliteedist, kui soodsamast hinnast lähtudes.
Vt ka varasemaid artikleid ja videoid samal teemal:
Video: valmis eakatele inimestele mõeldud voodi prototüüp – TSENTER
Vanakeste voodi kogemuslugu – TSENTER
Autor: Astrid Org
Foto: “Voodi on kena. Raadio ja valgus on koha peal, see tähendab hästi kättesaadavad. Voodi on vastupidav ja korralik,” arvab proua Ene Antslast.