Kas olete kunagi sisenenud koolitusruumi, kuid siis avastanud, et seal ei ole piisavalt istekohti, kuid selle asemel on terve seinaäär täis laudu. Toetad ennast vastu lauanurka või siis üritad püsti seistes olukorra ära kannatada. See kõik on võimalik, aga ega ta väga mugav ei ole.
Siin ulatab sulle abikäe modulaarne robot Roombot. Ideed hakati juurutama aastal 2014 ja selle eesmärgiks oli luua kohandatav mööbel, mida saaks muuta selleks, mida antud hetkel õige enam vaja on.
Lihtne ja praktiline
Roombot´i moodulid kinnituvad ja eralduvad üksteisest kergesti. Nad muudavad kuju ja on võimelised ruumis ringi liikuma. Toolist võib tekitada laua ning lauakomplektist suisa ruumieraldaja. Kõik see toimub robotliku enesekonfiguratsiooni ja kokkupaneku kaudu.
Viimaste aastate jooksul on Roombot´i tehnoloogia oluliselt edasi arenenud. Lisatud on lähedussensorid (moodulid kas siis väldivad inimest või vastupidi lähenevad talle), on võimelised kinni haarama esemetest ja neid tõstma ning isegi avama pudelikorki. See ei pruugi tunduda küll esmapilgul väga suur saavutus, aga mõelge veidi kuidas sellised lihtsad asjad meie elu mugavamaks teha saavad.
Visioon tulevikuks
Roombot´i rakendamisvõimalusi on palju. Neid võiks kasutada muu hulgas liikumispuudega inimestele või eakatele kasulikuks abimööbliks, abivahendiks pillatud esemete ülestõstmisel või näiteks ukse avamiseks. Nägemispuudega inimeste puhul saab mööbel vajadusel sinu eest ära liikuda või siis toimetada sinuni kaugel olevat telekapulti või laual olevat veeklaasi. Miks mitte kasutada neid mooduleid ka kunstilisel eesmärgil.
Muidugi kujundati need robotid peamiselt eakate murekohti silmas pidades. Projekti taga olnud teadlased näevad ette interaktiivset mööblit, mis aitab inimestel kergemini taastuda erinevatest vigastustest, muuta asendit lamamise, istumise ja seismise vahel ning liikuda ruumis automaatselt teise objekti poole või sellest eemale.
Kõik need praktilised ja altruistlikud rakendused on huvitavad, kuid kuidas saaksid need moodulid aidata näiteks ruumipuuduse korral?
Idee on see, et igaüks ostaks vajamineva hulga neid mooduleid vastavalt pere suurusele ja neist saaks siis tekitada koju mööbli. Õhtusöögi ajaks tekitatakse juurde näiteks piisav hulk toole ja peale seda võetakse tool juppideks ja moodustatakse sellest diivan, voodi või vajadusel vahesein. Tegemist on ju põhimõtteliselt legoga, mida saab kokku panna nii nagu hetkel vaja on.
Kõik sõltub muidugi sihtgrupist – lastele vaevalt selline Lego meeldiks, mis peale karbi avamist ennast ise kokku paneb.
Kasutatud allikad:
- https://dornob.com/these-modular-robots-turn-into-any-furniture-you-want/
- https://www.smithsonianmag.com/innovation/modular-robots-build-furniture-180951577/
- https://gajitz.com/modular-self-assembling-robots-will-replace-furniture/
- https://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/home-robots/roombot-swarm-on-demand-mobile-furniture