Finn Juhli loodud mööblis on liikumist ja elu

Avaldatud: 25. november, 2020

Finn Juhli nimetatakse üheks neist, kes muutsid Taani disaini omaette nähtuseks rahvusvahelise maitse kujundamisel.

Finn Juhl (1912-1989) tahtis saada kunstiajaloolaseks, aga isa vastusesisu tõttu õppis ta  1930ndatel Kopenhaageni Kuninglikus kunstiakadeemias arhitektuuri. 

Finn Juhl
Finn Juhl

Demonstreerides oma 1940-ndate lõpu ja 50-ndate aastate töödes Aafrika traditsioonilise skulptuuri mõjusid, suunas ta Taani disainereid eemale nende algsetest käsitöötraditsioonidest ning lähemale ekspressiivsemale ja modernsemale väljendusalaadile.

Mööblidisainis nimetas ta ennast iseõppijaks. Alustades nullist, ilma eeskujude ja päritud piirangudeta ning võttes kujundamise aluseks omaenda keha mõõdud ja raskuse jagunemise toolile. Luues voolujoonelisi, tellingutaoliste struktuuridega orgaanilisi ja loomulikumaid vorme, kasutades maksimaalselt materjali potentsiaalset tugevust, nagu looduse enda konstruktsioonides.

Juhl muutis oma ideed julgeks ja nõtkeks tooteks, kus disainilahenduse kõik elemendid voolasid sujuvalt üksteisesse, esitades sellega suuri väljakutseid tisleritele, kes pidid suutma neid toota.

Finn Juhl ei mõelnud kui praktiline konstruktor, vaid kui skulptor, luues mööblit, kus on liikumine ja elu. Mööbli loomisel töötas ta kahte tüüpi elementidega: kandva ja kantavaga ning oskus neid eraldada lubas luua näiteks hõljuvalaadseid seljatugesid, istmeid jne.

Tänaseks on saanud Finn Juhli nimest omaette bränd.

Mõtete ja piltide allikad:
“Disain. Kuju saanud mõte” Stephen Bayley & Terence Conran, Varrak 2008, lk 187
https://finnjuhl.com/
https://houseoffinnjuhl.presscloud.com/digitalshowroom/#/gallery/Collection

Tauno Erik, tauno@tsenter.ee

 

Jaga postitust:
Tsenter