Kaasaegsed viimistlusmaterjalid ja -tehnoloogiad

Avaldatud: 2 veebruar, 2021

01-2021 Katse: Keskmise tihedusega puitkiudplaadi (MDF) katmine vesialusel pinnavärviga

Mööblitööstuses üks enamlevinumaid plaatmaterjali tüüpe on keskmise tihedusega puitkiudplaat (MDF). Materjali iseloomustab hea mehaaniline töödeldavus, kuid tuleb arvestada, et peale töötlemist on materjali pind avatud, mis omakorda tekitab viimistlusmaterjalidega katmisel kiudude ülestursumist. Seetõttu tuleb tagada enne kruntimist kvaliteetne pindade ja profiilide lihvimine, mis vähendab kiudude tursumist.

Vastavalt värvitootja Teknos juhistele viidi läbi katsed automaatsel pihustusliinil hindamaks MDF-materjali kattuvust vesialusel kruntvärviga AquaPrimer 3140-00. Testi lõppedes hinnati konvektsioonkuivati võimekust materjali kuivamisel ning ladustamisel. Lisaks tehti visuaalne kontroll valguskapis hindamaks kruntvärvi kattuvust ja pinna ühtlust.

Kuivati parameetreid katsetati vahemikus 38-45 kraadi. Optimaalne suurus ja kvaliteetne tulemus saavutati 42 kraadise temperatuuri juures. See tähendab, et antud tulemuse juures oli värvi kuivamise kiirus optimaalne ning ladustamiseks sobiv. Madalama kuivatustemperatuuri juures jäi värv nakkuv ning oht pinna defektidele on suur. Kõrgemal temperatuuril muutub kuivamine liiga intensiivseks ja selle tagajärjel võib viimistlusmaterjal minna keema, st lahusti ei jõua materjali kelmest piisavalt kiiresti välja aurustuda.

Vaata katse protokolli Viimistlusliini katse_Teknos_Uuring 2.3.

Katse teostas: Jörgen Dobris, jorgen@tsenter.ee

Foto: Detailid pinnaomaduste hindamine valguskapis

Jaga postitust:
Tsenter