Lauri Semevsky jagab oma mõtteid Poznanis toimunud konverentsilt “Innovation in occupational therapy. Accessibility as a space for interdisciplinary and interprofessional cooperation”, kus siduvaks teemaks oli elanikkonna vananemine ja vanemaealiste osakaalu märkimisväärne tõus ühiskonnas ning kuidas targasti tegutsedes muutuva olukorraga hästi toime tulla.

Üleskutse mööblitootjatele, sisustuselementide ja välirajatiste tootjatele! Rakendage universaalse disaini lähenemisviisi ja vaadake tootearenduses julgemalt „harju keskmisest“ erinevamate, suuremate või väiksemate sihtgruppide poole.

Kõrgem iga loob ilmsete piirangute kõrval ka kuhjaga võimalusi

Kes lapsena indiaanijutte lugesid, ilmselt mäletavad, et neis lugudes oli hõimu või kogukonna jaoks kaalukate otsuste langetamisel auväärne võtmeroll nn vanematekogul või üksikul kõrges eas targal. Või kuidas viikingitest inspireeritud lastefilmis “Kuidas taltsutada lohet” on ühiskondlikult oluliste valikute tegemisel oma elutark sõna öelda muhedal memmekesel.

Tänapäeval sellist lugupidamist pika elu jooksul kogutusse naljalt ei kohta. Või kui, siis Jaapanis, kus organisatsioonikultuur eeldab, et noor alustab tõusu hierarhias kõige madalamalt astmelt, töötab ennast sammhaaval üles ja kus tippu ehk organisatsiooni ladvikusse jõutakse reeglina alles keskealisena või suisa hallipäisena.

Märtsi algul toimus Poolas Poznani Maaülikooli korraldamisel konverents “Innovation in occupational therapy. Accessibility as a space for interdisciplinary and interprofessional cooperation”, kus TSENTRI põhiprojekti raames osalesid ka Jörgen Dobris ja Lauri Semevsky. Kahel päeval aset leidnud ettekannete ja töötubade siduvaks teemaks oli elanikkonna vananemine ja vanemaealiste osakaalu märkimisväärne tõus ühiskonnas ning kuidas targasti tegutsedes muutuva olukorraga hästi toime tulla.

Tänases kiiresti muutuvas, nooruse pulbitsevat energilisust idealiseerivas ja välise edu kultuses “vaevlevas” maailmas võib pisut liialdades öelda, et kõik, kes on vanemad kui 60 aastat, on oma elu lõpusirgel ning oodata ei ole muud kui võimalikult valutut lõppu.

Ometigi on palju ja kaalukaid näiteid (mitte ainult lapsepõlveaegsetes indiaanilugudes), kuidas just hilisemas eas loovus eriliselt õide puhkeb! Seda mitte vananemise kiuste vaid TÄNU sellele. Kõrge iga toob fantastilisi rikkusi, mida me argielus enamasti ei märka ega oska hinnata – altruism, nüansirohkus, rikkalik ja tasakaalustatud kogemustepagas. Desmond O`Neill Trinity College`st Dublinis tõi esile väljendi Longevity Dividend ehk pikaealisuse dividend ning näidetena Leonard Cohen´i, kelle viimane album “You Want It Darker” oli absoluutne meistriteos ning ilmus sõna otseses mõttes mõni kuu enne Cohen´i siitilmast lahkumist aastal 2016 ja Clint Eastwoodi, kelle hilisemas eas tehtud filmid, nt “Gran Torino” (2009) paistavad silma tundliku sotsiaalse närvi ja tegelaste vanemast east tingitud eeliste oskusliku väljamängimisega.

Avalikust ruumist ja ligipääsetavusest (accessibility) rääkides tõi Keit Parts (Eesti Riigikantselei ligipääsetavuse rakkerühma juht) välja halva ligipääsetavuse mõju valitsusele – kasvavad kulutused sotsiaalteenustele, et kompenseerida halba juurdepääsu toodetele ja teenustele, ning erasektorile – liigne toetumine “keskmisele” kliendile vähendab klientide arvu ja eeldatavat käivet, kuid universaalse disaini kasutamine toodete ja teenuste välja töötamisel toob eelise.

Universaalne disain on rakendatav nii avaliku ruumi kujundamisel kui ka ruumielementide, sh mööbli disainimisel. Universaalse disaini esmane ja peamine eesmärk on luua keskkond ja tooted-teenused, mis on kasutatavad kõigi inimeste poolt, olenemata nende vanusest, kasvust, puudest või võimekusest.

Lõpetuseks pööraksin tähelepanu ühele konverentsil kõlama jäänud mõttele, mida tasuks meenutada järgmisel korral kui mõnda avalikku hoonesse sisenedes kasutate trepi asemel kaldteed või liigute korruste vahel liftiga – ligipääsetavus on absoluutselt ja eluliselt vajalik väikesele osale ühiskonnast, kuid see on mugav ja turvaline kõigi jaoks.

Lauri Semevsky, lauri@tsenter.ee
Pildil on näide universaalse disainlähenemise rakendamisest Singapuris

Viited: https://baltsenior.com/

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn