Koostöörobotid väike-ettevõtetes

Avaldatud: 26. märts, 2020

Miks tuleks kaaluda koostöörobotite kaasamist väike-ettevõtluses?

Seeläbi, kuidas koostöörobotite (cobot ehk coworking robot) hinnatase langeb ning võimekus kasvab, suureneb ka väikeettevõtete võimalik kasu automatiseerimise juurutamisest.

Tehnoloogia areng on teinud robotid odavamaks. Mis kunagi paistis kauge tulevik, on nüüd saanud reaalsuseks paljudele väikestele ja keskmistele ettevõtetele. Seda nii tootmises, koostes kui ka toiduteenuste valdkonnas. Integreerides vähehaaval roboteid ettevõtte protsessidesse, on võimalik muuta töökeskkonda paremaks nii klientide kui ka töötajate jaoks. 

Suureneb tootlikkus

On mõningad tegevused, kus inimene on absoluutselt vajalik. Klienditeeninduses tuleb kindlasti kasuks, kui inimesega suhtleb inimene.

Mõned teised operatsioonid, näiteks kasti transport ühest kohast teise, ei vaja ilmtingimata kogu seda potentsiaali, mida inimaju pakub. Lastes selle operatsioonilõigu teha masinal, vabastad sa inimeste produktiivsuse tegemaks asju, milleks ainult inimene võimeline on.

Väheneb võimaliku vea oht

Inimesed on loomu poolest veaaltid. Eriti, kui töö iseloom eeldab nn rööprähklemist ehk mitme asjaga paralleelselt tegelemist. Oled sa kunagi võtnud kommi paberist, visanud kommi prügikasti ja pistnud paberi suhu? Kui inimene teeb sellise hajameelsusest tingitud vea tööl, võib sellel olla tõsiseid tagajärgi. Kui midagi läheb viltu tootmisahelas, mõjutab see kõiki järgnevaid lülisid ahelas.

Koostöörobot, kui ta on juba kord programmeeritud tegema üht liigutust, teeb täpselt sedasama liigutust täpselt ettemääratud kiirusel ja täpsusega kasvõi 24/7.

Kasutades robootikat lihtsate ülesannete automatiseerimiseks, võib olla kindel, et kõik mis peab kuhugi jõudma, sinna ka jõuab, sõltumata sellest kui tüütu see ülesanne on. Kuna masina ainus eesmärk on käesolev tööülesanne, ei tee ta vigu. Kõik mis sa pead tegema, on aegajalt toimimist kontrollima ja perioodiliselt tehnikat hooldama.

Paraneb ettevõtte kultuur

Ettevõtte kultuur ja sisekliima on äärmiselt olulised. See on see, mis hoiab meeskonna ühtsena ja võimaldab indiviididel suuri asju ära teha. Rakendades innovatsiooni, mis seab tähtsuselt esikohale sinu inimesed, tugevdad organisatsiooni kultuuri.

Automatiseerides monotoonseid ülesandeid, võimaldad sa töötajatele rohkem aega ja autonoomiat. Tehnoloogia tark rakendamine töökohal võimaldab inimestel teha nende tööd paremini. Mida arenenumat robot-tehnoloogiat sa kasutad, seda rahulolevamad on töötajad!

Robotite intengreerimine ei tähenda ilmtingimata, et inimesed, keda nad asendavad, kaotavad töö. Pigem saab inimeste töö kvaliteeti tõsta. Inimesi saab õpetada töötama kõrvuti koostöörobotitega (mida ju nimetuski ütleb!). Koostöörobotite kasutamine ja programmeerimine on juba praegu tehtud väga lihtsaks ja intuitiivseks. Piltlikult öeldes vaatad mõned youtube´i videod ja juba oskadki teha elementaarseid programmeerimise protseduure.

Töötamine muutub turvalisemaks

Robotid teevad ära enamasti kõige tuimemad ja/või ohtlikumad töölõigud. Need, mida inimesed teha ei taha. Tootmisliinid ja –masinad on tihtipeale kiirete liigutustega ja teravate servadega. Väga lihtne on hetkelises tähelepanematuses ennast vigastada.

Pannes suhteliselt lihtsa roboti töötama “tulejoonele”, väheneb oht inimeste tervisele märkimisväärselt. Robot suudab liikuda ettearvatavalt ja sünkroonselt masinaga, mida ta assisteerib ning robotit ei saa vigastada. Pikas perspektiivis säästavad need robotid sulle hulga raha ja muret oma inimeste pärast. On lihtsam hooldada või remontida robotit kui nt sõrme, mis on jäänud hüdraulilise pressi alla.

Investeeringud robootikasse ja automatiseerimisse on investeeringud (väike-)ettevõtte tulevikku. Lisanduva tootlikkusega on võimalik oma äri kasvata isegi kiiremini, kui sa oled senini eeldanud.

Lauri Semevsky, lauri@tsenter.ee

Jaga postitust:
Tsenter