Kui palju maksab 3D renderdamine?

Avaldatud: 4. veebruar, 2021

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad uurisid, millal tasub teha tootepilte ja millal 3D mudeleid-renderdusi ning mis see kõik maksma läheb.

 

Andres Jalak stuudio.com  tegi küsimuse peale pikema blogipostituse

3D pildi loomisprotsess ehk 3D visualiseerimine koosneb erinevatest tööetappidest, mis moodustab valmistöö ajakulu. Tööprotsessi detailid on eraldi välja toodud järgnevalt:

 1. 3D mudeli loomine
 2. Materjal / tekstuur
 3. Interjööri loomine (valikuline)
 4. Renderdus ja järeltöötlus

3D MUDELI LOOMINE EHK MODELLEERIMINE

3D mudeli loomise ajakulu sõltub mudeli detailsusest – lihtsate sõlmedega puidukilbist kapi mudeldamine umbes 10min, samas paljude detailide ja erinevate nurkadega pindade puhul räägime tundidest või isegi päevadest. Kõik sõltub detailide keerukusest. Sisendmaterjalina mudeli tegemiseks vajame mõõte ja paari referentsfotot. Tehnilise joonise (.dxf või .pdf fail) olemasolu lihtsustab tööd oluliselt.

Järgnevalt kolm erineva keerukusastmega 3D mudelit koos ajakuluga:

3d renderdamine

Lihtsa joonega vineerist tööriistakapp. Ühe mudeli loomine CNC jooniste põhjal koos kinnituste ja liistudega ~20min.

vihmaveesüsteemi 3d mudel

Vihmaveesüsteem. Füüsiliste objektide järgi mõõdistatud ja modelleeritud  vihmaveesüsteemi detailid. Komplekti loomise ajakulu ~3h.

interjööri 3d mudel

Interjööri vaade. Paljude pisidetailide mudeldamine ja tervikuks kokku sättimine stiilijuhise (moodboard) põhjal ~6h.

CAD MUDELITE KASUTAMINE

Tihti on tootjal olemas CAD joonised, mis tegelikult ongi suures osas valmismudel. Meile tuleb edastada programmist eksport .obj või .stl failina ja lisada kirjeldused osadele, mida mudelis ei ole kujutatud (klaaspinnad, käepidemed, kinnitused jm). Sellega võidame palju tööaega ja saame ka ülimalt detailseid objekte kerge vaevaga pildiks vormistada.

mööbli 3d mudel

Mööbli valmismudeli olemasolu säästis ~1.5h tööaega. Lisada tuli vaid käepidemed, ~30min.

metsaveohaagise 3d mudel

Valmis CAD mudel säästis tööpäeva jagu mudeldamise aega, lisada tuli mustriga rehvid, survevoolikud jm. pisidetailid. Lisadetailide mudeldamise ajakulu orienteeruvalt 2h. 

pakendipressi 3d mudel

Pakendipressi tervikmudel, mille modelleerimiseks oleks kulunud umbes 4h. CAD mudeli olemasolul jäi meie ülesandeks mudel värvida ja renderdada, tööaeg kokku alla 1h. 

PINNAMATERJAL / TEKSTUUR

Pinnamaterjali seadistamine annab tootele lõpliku viimistluse. Ühtlase värviga kaetud  pindade loomine jääb loetud minutite piiresse, tekstuuritud pinnad (peitsitud puit, mustriga tekstiilid, nahk, marmor jne) nõuavad pikemat häälestust. Loodud pind on kerge vaevaga taaskasutatav, sama pinnatekstuuri saab tõsta edasi järgmistele mudelitele või eksportida ühte mudelit mitmes viimistlusversioonis.

Terasprofiil. Lihtsa ühevärvilise pinnakatte lisamine jääb loetud minutite piiresse.

Kuumtöödeldud terassilauad. Puidutekstuuri lisamine annab tunde päris tootest. Kasutatud on tootenäidiste pealt pildistatud pinnatekstuure. Materjali loomise tööaeg ~30min, hiljem kerge vaevaga teisele mudelile üle kantav. 

Interjöör. Palju pindu erinevate füüsikaliste omaduste ja tekstuuridega nõuab pikka häälestust. Orienteeruvalt 2 h tööaega materjalide loomiseks. 

INTERJÖÖRI JA AKSESSUAARIDE LISAMINE 3D RENDERDUSELE

Kõige töömahukam osa on interjööri loomine. Paljuski saab kasutada mudelipankade valmisdetaile (nii tasuta kui tasulisi), küll aga võtab oma aja nende kokku sobitamine, mõistliku sisekujunduse loomine ja harmoonia tekitamine. Siin peab arvestama, et luua tuleb ka see osa interjöörist, mis jääb pildil kaugemal näha, näiteks läbi ukse paistev teine tuba või kapi klaaspindadelt tagasi peegelduv sein.

Interjööri loomisel tuli mudeldada ka seina taha jääv köögi osa.

Vajadusel võib mudeldada juurde ka erilahendusi mööbli või aksessuaaride näol, enamasti ei õigusta selle tööga lisanduv ajakulu siiski pildile antavat lisandväärtust.

Ühe interjööri loomine sõltub detailide hulgast ja keerukusest, orienteeruv tööaeg 2-6 h. Kord loodud interjööri on tark mõte taaskasutada järgmiste tootepiltide puhul. 

Interjööri loomise võib ka vahele jätta ja salvestada pildi välja ühtlasel pinnal või illustreeritud taustal.

pudeli renderdus

3D RENDERDUS JA JÄRELTÖÖTLUS

3D pildi programmist välja salvestamist nimetatakse renderdamiseks. See protsess võtab aega objekti ja stseeni keerukusest ja valgustamise iseärasustest 10 minutit kuni 10 tundi. Pikemaid renderdusi loomulikult tööaja sisse täies mahus ei arvestata, arvuti jääb pilti salvestama üle öö iseseisvalt. Küll aga tähendab mitme kergema objekti renderdamine 10-15min regulaarseid katkestusi tööprotsessis, mis arvestatakse tööaja hulka.

Lisaks tuleb programmist välja salvestatud pildil teha järeltöötlus – kontrasti ja värvide peenhäälestus tehakse Photoshopis. Siin saab vajadusel lisada ka efekte. Lihtsam pildimaterjal ühtlasel taustal 1-5 min, keerukamad töötlused ja efektide lisamine 20-60 min.

Siin on eelpool viidatud interjööripilt enne ja pärast järeltöötlust.

3D RENDERDUSTE HIND NÄIDISPROJEKTIDE NÄITEL

Järgnevate näidisprojektide puhul on välja toodud ajakulu. Tunnitasu sõltub projekti mahust.


Vitriinkapi mudeli saime tootjalt 3D failina, lisatud on käepidemed ja rekvisiidid.

 • 30 min täiendavate detailide modelleerimiseks
 • 30 min materjalid, valgustus ja renderdamine
mööbli 3d renderdus

Interjööri modelleerimine üldiste stiilijuhiste järgi. Voodi mudeli saime tellijalt, mõningad detailid said muudetud erisoovide järgi. Ülejäänud interjöör ette antud stiili järgi modelleeritud ja osaliselt ka valmismudelite abil komplekteeritud.

 • Interjööri modelleerimine 6 h
 • Materjalid, valgustus 2 h
 • Renderdus ja järeltöötlus 1 h

Katlamaja visualiseerimine. Sisendiks oli hulk CAD faile tehniliste komponentidega, need tuli omavahel ühendada ja modelleerida puuduvad vahelülid.

 • Mudeldamine 5 h
 • Materjal, valgus 1 h
 • Renderdus ja järeltöötlus 30 min
katlamaja 3d pilt

Kaubiku tööriistariiulid. Sisendina CNC joonised paljudes erinevates konfiguratsioonides. Igast konfiguratsioonist mitu erinevat renderdust, lisaks joonise sarnane renderdus pakendile.

 • Mudeldamine 3 h
 • Materjalid 0,5 h
 • Erinevate vaadete renderdused ja järeltöötlus (mõõdud jm) 4 h
3d renderdus

Kirja pani Andres Jalak, +372 52 76 805, ajalak@gmail.com

Jaga postitust:
Tsenter