Kuidas teha uut toodet?

Avaldatud: 2. oktoober, 2020

Üks olulisi esmaseid samme uue toote valmistamisprotsessis on prototüübi loomine, mis lihtsalt määratletuna on teie nägemuse kolmemõõtmeline versioon. Prototüübi loomine võib olla ka üks lõbusamaid ja rahuldust pakkuvaid etappe. Põhjuseks on see, et prototüübi väljatöötamine annab teile võimaluse oma loomingulisust rakendada. Vahet pole, kas teete oma prototüüpi kodus või palkate appi inseneri, õmbleja või masinaehitaja – on tõeliselt põnev näha, kuidas teie idee muutub millekski käegakatsutavaks ja reaalseks.

Kuidas aga prototüüp täpselt välja nägema peaks? Esiteks sõltub see teie ideest. Teiseks sõltub see teie eelarvest ja eesmärkidest.

Esialgseid prototüüpe võib teha ka kõige lihtsamatest majapidamistarvetest: pappkarbid, sokid, tühi taara, majapidamisliim, saapapaelad – millest iganes. Kui see annab edasi teie ideed, on see sama hea kui kõige kallimad materjalid. Lõpuks, kui otsustate oma leiutisega edasi liikuda, vajate tõenäoliselt nn prototüübiks nimetatavat prototüüpi, eriti kui plaanite seda tootma hakata. Kuid esimese sammuna võib omatehtud “esitluse” prototüüp anda teile hea stardipunkti.

Prototüüp pakub ka muid eeliseid:

  1. See võimaldab teil kontrollida ja täpsustada oma disaini funktsionaalsust. Muidugi, teie idee töötab teoorias suurepäraselt, aga alles siis, kui hakkate seda füüsiliselt looma, näete oma mõtlemises vigu. Sellepärast on prototüübi väljatöötamiseks veel üks suurepärane põhjus testida oma idee funktsionaalsust. Väga keeruline on ette näha tootmis ja disainiprotsessis esile kerkivaid probleeme ilma reaalse toote valmistamist.
  2. See võimaldab testida erinevate materjalide toimivust. Näiteks tahate te surmkindlalt kasutada toote konstruktsioonis metalli aga loomisprotsessis erinevate metalldetailide lisamisel avastate, et teie disainitud seinakapp vajab transpordiks kahveltõstukit või kuue mehe abi- seega nüüd tuleb lahendada kaaluprobleem. Kasuta kas siis karprauda või muuda hoopis kasutatavat materjali. Lisaks näete ära ka tehtud kulutused materjalidele.
  3. Prototüüp näitab teid tõsiselt võetava partnerina. Kui lähete oma toodet kellelegi tutvustama ja teil on kaasa võtta ka reaalne asi, siis te eraldate end kümnetest teistest, kel olid kaasa võtta vaid ebamäärased ideed. Selle asemel vaadatakse teid kui eesmärgiga professionaali, mitte lihtsalt potentsiaalselt hea ideega leiutajat.

 

Mis etapid tuleks tootearenduse puhul läbi teha?

1. Toote kujundamine

Võrrelge enda toodet konkurentide omaga. Kui te pole midagi originaalset välja pakkunud, on tõenäoliselt teie tootel turul konkurente. Hankige see toode endale, lammutage tükkideks ja mõelge välja, kuidas te saaksite toota kvaliteetsema ja parema toote. Vaadake kasutatud materjale ja kuidas oleks tootmisel võimalik säästa aega ning oma disaini paremaks muuta. Samamoodi kaevuge elektrooniliste toodete, näiteks veebisaitide või rakenduste puhul. Siit saate teada, kuidas oma toodet edukamaks muuta. Vahet pole, kas teil on idee toota mingi massiline müügiartikkel või soovite hoopis ehitada hoonet – ammutage ideid sarnastest projektidest ja tehke selline asi mis teile meeldib. Kindlasti on aga vaja meeles pidada, et te ei kopeeriks kellegi teise kujundust, vastasel juhul võib sellele järgneda korralik juriidiline kadalipp.

2. Visandi valmistamine

Tehke oma tootest eskiis. Kirjutage või trükkige paberilehele oma toote ideed. Kui võimalik, joonistage oma toote visand. See annab teile umbkaudse ettekujutuse esimese prototüübi väljanägemisest ning võimaldab teil enne prototüüpi investeerimist leida vigu ja võimalusi disaini parendamiseks.

3. Tootest arvutipõhise joonise tegemine

Toote 2D-mudeli joonistamine arvutis nõuab küll spetsiaalseid oskusi ja koolitust, kuid arvuti abil tehtud joonis on palju üksikasjalikum kui teie esialgne visand. See on joonis, mille te annate prototüübi valmistajale, et edasi anda oma tootest võimalikult selge ja üksikasjalik pilt. Paber kannatab kõike – käsitsi tehtud visandil ei pruugi mõõtkava paigas olla ja teie silmis paistab toode väga ilus ja korrektne, aga kui hakata sellest tegema täpses mõõtkavas detaili, siis ei pruugi tulemus enam teie esialgse ideega kokku sobituda. Kui te ei suuda ise seda joonist kodus valmistada ning teil pole ka vastavat tarkvara ning oskusi, siis tasuks kindlasti see teenus sisse osta.

4. Esmane prototüübi valmistamine

Looge käsitsi valmistatud versioon. Teie prototüübi esimese näidise võite teha ka vähendatud koopiana ja koduste vahenditega – sellega säästate üsna palju raha. Toote võite valmistada käepärastest vahenditest – peaasi, et see annaks edasi teie ideed. Näidisdisainilahenduse abil on teil lihtsam teha toote valmistajale ja loomulikult investoritele selgeks, mis see toode ikkagi on. Lisaks sellele annab see teile veel ühe võimaluse oma disaini viimistleda.

– Sel hetkel ei pea disain olema täiuslik. Käsitsi valmistatud toode peab olema esinduslik, näidates, et teie ideed on võimalik teostada.
– Algse lahenduse alternatiivse materjali kasutamine sunnib teid oma ideed proovile panema ja mõtlema, miks te selle just nii tegite. Võib isegi välja tulla, et alternatiivne materjal toimib paremini kui teie esialgne materjalisoov.

5. 3D modelleerimisprogrammi kasutamine

Ehkki füüsilise toote käsitsi valmistamine on üks võimalus, on tänu tehnoloogiale väga lihtne teha teie tootest digitaalne prototüüp, kasutades selleks arvutitarkvara.  Tarkvara kasutab teie loodud 2D mudelit ja muudab selle lihtsa vaevaga 3D interaktiivseks kujunduseks.

6. 3D-printimise kaalumine

3D-printimine on kiiresti laienev väli. Need printerid kasutavad CAD-i kujundusi või arvutiga valmistatud 3D-mudeleid, et valmistada reaalsusele vastav näidis. Toode ei pruugi küll tulla täpselt samas mõõtkavas, aga te saate reaalse eseme üsna odava hinnaga kätte. 3D printeriga tegutsevaid ettevõtteid tuleb järjest juurde ja materjali valik, mida printida ja detailide suurus, mida võimalik teha on, laieneb igapäevaselt – ei ole enam uudis, et valminud on ka mitmed 3D-prinditud eluhooned 

7. Prototüübi loomine

Leidke teenuspakkuja, kes sobitub teie eelarvega. Prototüübi valmistamine hõlmab detailide tegemist, kokkupanekut ja tööjõukulusid. Prototüübi tegemine on üldjuhul üks kõige kallimaid ja aeganõudvamaid etappe toote protsessis. Määrake materjal, mida soovite oma prototüübi jaoks kasutada. Kui võimalik, kasutage sama materjali, millest soovite ka päris toote valmis teha. Kui lõppmaterjal on kulukas, tasuks kaaluda odavama tooraine kasutamist – võite olla kindel, et kuna tegu on prototüübiga, siis tuleb teil teha kindlasti mõned muudatused, seega reaalse tooteni võib kuluda paar-kolm näidist. Äkki saate oma projekti kaasata ka ülikoolide tudengid – seetõttu vähenevad ka teie kulud.

8. Rahastuse hankimine

Hea prototüüp näitab teie toodet ka investoritele paremas valguses. Kust aga saada rahastust? Loomulikult võite lisaraha saamiseks pöörduda sõprade ja perekonna poole, kuid riik saab ka siin väga palju appi tulla. Läbi erinevate tootearenduse toetusmeetmete on võimalik taotleda summasid oma ideede ellu viimiseks.

9. Tellimuste täitmine

Tehke nii palju oma tooteid, kui suudate müüa. Kui teil ei ole suurt pakki rahaga tagataskust võtta, siis kulutab prototüüp ära märkimisväärse summa teie eelarvest, seega ei ole mõtet muretseda paariaastaseid detailivarusid ja panna raha selle alla kinni. Alati peate ka meeles pidama, et mida rohkem te müüte, seda rohkem peate panustama toote arendusse ja disaini. Vaid vähesed tooted on püsinud aastakümneid samasugused, seega – kui teie tooteks ei ole Coca-Cola, siis peaksite mõtlema juba arenduse peale.

Kirja pani: Randi Sepping, randi@tsenter.ee

Viited:

https://www.wikihow.com/Get-a-Prototype-Made

https://www.entrepreneur.com/article/80678

 

 

 

 

Jaga postitust:
Tsenter