Mis on Shou Sugi Ban?
18. sajandi Jaapanist pärit shou sugi ban on puidu säilitamise meetod, kasutades selleks puidu söestamise tehnikat. Traditsiooniliselt kasutatakse seda tava Jaapani seedri puhul ilmastikukindluse tagamiseks. Puit põletatakse kuni pinna söestumiseni ja seejärel kaetakse loodusliku õliga. Tulemuseks on kõrbenud viimistlus suurepärase süsimusta värviga. Puidu pind võib sõltuvalt puiduliigist ja põletusintensiivsusest omandada pragunenud või alligaatori naha välimuse. Kui soovite järgida traditsioone, siis peaksite kasutama materjalina kas siis küpressi või Jaapani seedrit, sest need puiduliigid on parimad võtmaks vastu intensiivset kuumust, mille tagajärjeks on kahjurite hävimine ja materjali omaduste paranemine mädanike, tulekindluse ja veehülgavuse osas.
Huvi selle meetodi kasutamise vastu on läänemaailmas üha enam kasutust leidnud. Sageli ei saavutata aga siin kasvavate puuliikide kasutamisel sarnast tulemust. Söestunud kiht kulub maha, mistõttu muutub välimus ja kaovad ära ka soovitud materjali eesmärgid milleks olid kahjuri-, tule- ja ilmastikukindlus. Kui originaalis on selle meetodi kasutamise tulemuseks süsimust pind, siis näiteks Ameerika kasutab seda stiili veidi teisiti. Nemad põletavad ainult materjali pealmist kihti, lihvivad suurema põletuse maha ja kannavad peale mingisuguse tooniva aine. Selline moodne meetod pakub üsna huvitavaid tulemusi.
Shou sugi ban protsess hõlmab puidu söestamist, jahutamist, puhastamist harjamise ja pesemisega ning seejärel puidu viimistlemist õliga. Mõni põletab iga puidutükki gaasipõleti abil, kuid originaalis seotakse kolme puidutükki omavahel toruks kokku ja süüdatakse toru sisemus.
Traditsioonilise meetodi abil saavutatakse erinev välimus mitte põletusprotsessi muutmise, vaid erinevate harjamismeetodite abil. Praegusel ajal tehakse põletustöö ära aga kasutades suuri põletusahje.
Töötluse kitsaskohad
- Põletatud puiduosast võivad aja jooksul eralduda mõned söestunud tükid ja kui neid ära ei korista, siis võivad need määrida kogu sinu elamise. Lisaks ei ole ka mõistlik ennast valge triiksärgiga vastu seina toetada – kauaks see valge ei püsi…
- Nagu juba varasemalt mainitud eeldab selle meetodi kasutamine õige puiduliigi valmimist. Meil kasvavad puuliigid ei anna sellist visuaalset tulemust ning lisaks sellele ei ole need ka nii vastupidavad.
- Ajakohastatud shou sugi ban meetod ei ole ajas nii püsiv ja seetõttu tuleb seda viimistlusmeetodit aja jooksul kas siis uuendada või üldse mõned lauad välja vahetada.
Siit tuleb ka põhiprobleem: me tahame ilusat tulemust aga ei viitsi kulutada aega selle hooldusele.
Kirja pani: Randi Sepping, Randi@tsenter.ee
Kasutatud allikad:
https://www.home-dzine.co.za/craft/craft-shou-sugi-ban.html
https://www.terramai.com/blog/faux-sugi-ban-charred-wood/
https://kotodesign.co.uk/blog/2017/10/9/shou-sugi-ban-the-art-of-charred-timber