RaaS ehk robots as a service ehk robotid teenusena

Paljud meist on teadlikult või enese teadmatagi puutunud kokku teenusemudelitega software as a service (SaaS) või big data as a service (BDaaS) – teenusemudelidkus teenuse või toote eest tasutakse nt igakuise maksena või vastavalt teenuse tarbimisele.

Sarnase ülesehitusega teenusemudel on juurdumas ka tööstuse ja tootmise automatiseerimisesKes liitub kasutajana robots as a service (RaaS) teenusegasaab eelise kasutada koostöö– või tööstusroboteid ja nende käitamiseks vajalikku pilve-teenust vastavalt oma ettevõtte (muutuvatelevajadustele ilma, et peaks kuluka tehnoloogia välja ostmaÜhe roboti soetushind on reeglina pealpool 50 000€.  

Automatiseerimine on niigi järjest enam kõneainet pakkumas üle ilma ja ka väikeses Eestis, kuid võib arvata, et praegune olukord Covid-19 tingimustes on vesi sellele veskileNüüd, kus viirusepuhang on hakanud oluliselt ohustama tootmiseladustamise ja logistikaga tegelevate ettevõtete tulevikku, on hakatud kiiruga arutlema kuidas vähendada tekkivat kahju ja kuidas kindlustada, et ettevõtted üldse hukka ei saa enne kui kriis laheneb. 

Tänu” viirusele võib kaugelt enam ettevõtteid lähemas tulevikus kaaluda automatiseerimise ja robootika kasutuselevõtu kiirendamistLisaks suurtele jae– ja logistikahiiglastele otsivad ilmselt ka väikesed ja keskmised ettevõtted viise kuidas oma operatsioonid “tulevikukindlamateks” seadistadaIkka selleks, et kohaneda valutumalt kõikumistega nõudluses ja ka teiste muutunud turusituatsioonist tulenevate väljakutsetega 

Tüüpiliselt kasutatakse roboteid tootmises madalapalgaliste positsioonide asendamiseks. Aga kuivõrd robotid on üsna kallidvõib kuluda aastaid enne kui ettevõte investeeringu tagasi teenibSee on takistanud paljusid väiksemaid organisatsioone robotitesse investeerimast. See on ühtlasi ka põhjusmiks RaaS praegu nii ahvatlev on. RaaS annab ettevõtetele võimaluse paindlikult tootmist kasvatada või vähendadavastamaks paremini muutuva turu tingimustele ja klientide vajadustele. See võimaldab paremini prognoositavaid kulusid ja väiksemat algkapitali, et üldse automatiseerimisega alustada. 

Robootika järk-järguline kasutuselevõtt tootmises muutub lihtsamaks ja soodsamaks selle läbi, kuidas globaliseerumine (vähemalt nii nagu see senini on toiminudviib riistvara maksumust allakuidas pilvelahendused muutuvad lihtsamini kasutatavaks ja odavamaks ning kuivõrd ettevõtted järjest enam usaldavad ja kasutavad teenusepõhist ärimudelit 

Kuid loomulikult ei ole hind ainus argument RaaS´i kasulikkuse hindamiseks. Ettevõtted, kes ei ole varasemalt roboteid kasutanud, saavad kasutada RaaS´i “tootmiseksperimendina”. Täpsemalt, pannes nt. SCARA-roboti koosteliinile, saab tootja selguse kas antud robot on väärt investeering selles tootmislõigus või mitte. Sedasorti testimine annab numbrilise väärtuse küsimusele, milline on antud investeeringu tasuvusaeg.  

Eestis on hulk ettevõtteid, kes müüvad roboteid ja järelteenust ning ettevõtteid, kes pakuvad automatiseerimise täisteenust koos juurdekuuluva väljaõppega jne. Teadaolevalt siiski keegi veel RaaS-teenust ei paku. Võimalik, et käimasolev eriolukord forsseerib muutuste toimumist ka selles osas. 

Lauri Semevsky, 

Kasutatud kirjandus: 

https://techhq.com/2020/03/could-covid-19-spur-the-rise-of-robotics-as-a-service/ 

https://www.roboticstomorrow.com/news/2020/04/07/berkshire-grey-announces-robots-as-a-service-raas-for-omni-channel-solutions/15137/ 

https://www.designnews.com/automation-motion-control/manufacturing-ready-raas/131126058562584 

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/08/05/robots-as-a-service-a-technology-trend-every-business-must-consider/#5cf28c7c24ea 

https://hoob.ee/ 

https://esteg.eu/ 

https://www.electrobit.ee/ 

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn