Robotid renditeenusena

Avaldatud: 16. aprill, 2020

RaaS ehk robots as a service ehk robotid teenusena

Paljud meist on teadlikult või enese teadmatagi puutunud kokku teenusemudelitega software as a service (SaaS) või big data as a service (BDaaS)teenusemudelid, kus teenuse või toote eest tasutakse nt igakuise maksena või vastavalt teenuse tarbimisele.  

Sarnase ülesehitusega teenusemudel on juurdumas ka tööstuse ja tootmise automatiseerimises. Kes liitub kasutajana robots as a service (RaaS) teenusega, saab eelise kasutada koostöövõi tööstusroboteid ja nende käitamiseks vajalikku pilve-teenust vastavalt oma ettevõtte (muutuvatele) vajadustele ilma, et peaks kuluka tehnoloogia välja ostma. Ühe roboti soetushind on reeglina pealpool 50 000€.  

Automatiseerimine on niigi järjest enam kõneainet pakkumas üle ilma ja ka väikeses Eestis, kuid võib arvata, et praegune olukord Covid-19 tingimustes on vesi sellele veskile. Nüüd, kus viirusepuhang on hakanud oluliselt ohustama tootmise, ladustamise ja logistikaga tegelevate ettevõtete tulevikku, on hakatud kiiruga arutlema kuidas vähendada tekkivat kahju ja kuidas kindlustada, et ettevõtted üldse hukka ei saa enne kui kriis laheneb. 

Tänuviirusele võib kaugelt enam ettevõtteid lähemas tulevikus kaaluda automatiseerimise ja robootika kasutuselevõtu kiirendamist. Lisaks suurtele jae– ja logistikahiiglastele otsivad ilmselt ka väikesed ja keskmised ettevõtted viise kuidas oma operatsioonidtulevikukindlamateksseadistada. Ikka selleks, et kohaneda valutumalt kõikumistega nõudluses ja ka teiste muutunud turusituatsioonist tulenevate väljakutsetega 

Tüüpiliselt kasutatakse roboteid tootmises madalapalgaliste positsioonide asendamiseks. Aga kuivõrd robotid on üsna kallid, võib kuluda aastaid enne kui ettevõte investeeringu tagasi teenib. See on takistanud paljusid väiksemaid organisatsioone robotitesse investeerimast. See on ühtlasi ka põhjus, miks RaaS praegu nii ahvatlev on. RaaS annab ettevõtetele võimaluse paindlikult tootmist kasvatada või vähendada, vastamaks paremini muutuva turu tingimustele ja klientide vajadustele. See võimaldab paremini prognoositavaid kulusid ja väiksemat algkapitali, et üldse automatiseerimisega alustada. 

Robootika järk-järguline kasutuselevõtt tootmises muutub lihtsamaks ja soodsamaks selle läbi, kuidas globaliseerumine (vähemalt nii nagu see senini on toiminud) viib riistvara maksumust alla, kuidas pilvelahendused muutuvad lihtsamini kasutatavaks ja odavamaks ning kuivõrd ettevõtted järjest enam usaldavad ja kasutavad teenusepõhist ärimudelit 

Kuid loomulikult ei ole hind ainus argument RaaS´i kasulikkuse hindamiseks. Ettevõtted, kes ei ole varasemalt roboteid kasutanud, saavad kasutada RaaS´i “tootmiseksperimendina”. Täpsemalt, pannes nt. SCARA-roboti koosteliinile, saab tootja selguse kas antud robot on väärt investeering selles tootmislõigus või mitte. Sedasorti testimine annab numbrilise väärtuse küsimusele, milline on antud investeeringu tasuvusaeg.  

Eestis on hulk ettevõtteid, kes müüvad roboteid ja järelteenust ning ettevõtteid, kes pakuvad automatiseerimise täisteenust koos juurdekuuluva väljaõppega jne. Teadaolevalt siiski keegi veel RaaS-teenust ei paku. Võimalik, et käimasolev eriolukord forsseerib muutuste toimumist ka selles osas. 

Lauri Semevsky, lauri@tsenter.ee 

Kasutatud kirjandus: 

https://techhq.com/2020/03/could-covid-19-spur-the-rise-of-robotics-as-a-service/ 

https://www.roboticstomorrow.com/news/2020/04/07/berkshire-grey-announces-robots-as-a-service-raas-for-omni-channel-solutions/15137/ 

https://www.designnews.com/automation-motion-control/manufacturing-ready-raas/131126058562584 

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/08/05/robots-as-a-service-a-technology-trend-every-business-must-consider/#5cf28c7c24ea 

https://hoob.ee/ 

https://esteg.eu/ 

https://www.electrobit.ee/ 

Jaga postitust:
Tsenter