Traditsioonilistest positsioonpinkidest robotiteni – Xylexpo messi muljed

Avaldatud: 8. november, 2022

Ukselehe robotviimistlus

Erkki Naaris pani kirja oktoobris Milanos toimunud puidumasinate messi  Xylexpo 2022 muljed.

Mess oli kõvasti väiksem kui ma esialgu oskasin arvata, samas vaadata jätkus ja kõik olulisemad võimekused olid olemas. Palju oli 5-teljelisi CNC-seadmeid. Üllatavalt palju oli ka traditsioonilisi positsioonpinke. Kõige vähem oli esindatud vist viimistluse võimalused. Puudu olid ka mõned suured seadmete pakkujad nagu Cefla, Hessemann, Biesse, IMA.

Midagi sellist „Shut up and take my money!“ ei näinud. Samas oli nii mõndagi silma paitavat.

Robotid detaili tuvastamiseks

Roboteid kasutati puidu- ja mööblitööstuse poolel kahel juhul: viimistluses ja suurte detailide tõstmisel. Robotite juures oli suurt rõhku pandud detaili tuvastusele – 3D kaamera ja skaneerimine on viidud nii täpseks ja kiireks, et viimistlusrobot otsustab skaneeringu järgi kuidas detaili on vaja viimistleda. Enamasti oli tegemist tööstusrobotitega. Koostöörobotit kasutati detailide liimitamisel.

Automatiseerimise näiteid

Automatiseerimist detailide ladustamisel ja seadmesse söötmisel oli aga mitmete seadmete juures. Automatiseerimist oli ka väga paljude traditsiooniliste positsioonpinkide juures. Mõõdu panek, detailide hoidmine, survestamine jne.

CNC-pinkidest jäi silma üks mis oli keeratud püsti – kui tavaliselt on X- ja Y- telg horisontaalsed, siis sellel oli Y-telg vertikaalne ja detail liikus rullide vahel X-telje suunas. See andis võimaluse töödelda suuremaid detaile: 1 läbinguga kuuest küljest. Lisaks võttis seade oluliselt vähemal määral põrandapinda.

Tasapindade profileerimine pressimise teel

Väga innovaatiline oli võimekus tasapinda läbivalt profileerida spetsiaalselt arendatud seadmega freesimise teel. Pind lihviti ka kohe sama läbinguga.

Erkki Naaris, TSENTER, erkki@tsenter.ee

Pildid: Jan Puura ja Jörgen Dobris, TSENTER

 

Jaga postitust:
Tsenter