TSENTRIST tiivustust saanud õpilasfirma pausiga edulugu

Avaldatud: 27. juuni, 2022

TSENTER on oma tegusate tegutsemisaastate jooksul ulatanud abikäe paljudele õpilasfirmadele igast Eesti otsast. Kui varasemalt jäid TSENTRIST abi otsivad õpilasfirmad Võrumaa ja Põlvamaa piiresse, siis viimastel aastatel on aidatud iga kandi noori. Abistust tullakse küsima Tallinnast, Tartust, Pärnust ja isegi saartelt.

2021/2022 õppeaastal sai TSENTRIST tuge ja nõu 15 õpilasfirmat, kes arendasid puidust tooteid. Ettevõtlikke noori aidati nõu ja jõuga tootearenduses, prototüübi valmistamisel ja esimese partii tootmisel.  Kuigi kõik TSENTRISSE pöörduvad õpilasfirmad ei ole edulood, mis pärast oma elu elama hakkavad ning tuulte tiibadesse saavad, on mõningaid siiski. Üks näide meie oma Võrumaalt.

2018. aastal tulid TSENTRIST abi otsima neli noormeest Võru Gümnaasiumist, kes soovisid abi oma õpilasfirma Awaja pudeliavajate kasevineerist aluste arendamise ja tootmisega. Esialgselt oli poistel plaan avaja otsast lõpuni käsitööna meisterdada, kuid kuna noormehed soovisid innovatiivsust, efektiivsust, silmailu ja kvaliteeti, soovitas kool neil TSENTRI poole pöörduda. Koos TSENTRIGA arendati välja sobiv disain. Kasutada otsustati kahte erinevat töötlemisviisi – pinnaprinti ja laserlõikust. TSENTRI ja õpilaste koostöös valmisid nelja erineva kujundusega avajad: tuntud karastusjookide, õllepudeli ja hirvepea disainiga.

Kuigi noormehi saatis õpilasfirma laatadel edu, ei olnud neil pärast esimesi katsetusi ettevõtjaks olemisest mahti ja teotahet õpilasfirmaga kooliväliselt jätkata. Nõnda vajus õpilasfirma ligikaudu kolmeks aastaks unustuste hõlma, või õigemini sahtli põhja, kust ühe noormehe isa Indrek selle eelmisel aastal taasavastas. Indrek Loos on Võrumaa mees, kes oma poja ja tema koolikaaslaste õpilasfirmale elu taas sisse puhus. Ideeni hobikorras avajaid täiustada ja oma naise Võrus asuvas kingipoes müüa, jõudis ta enda sõnul läbi juhuse. Kui Indrek poja lauasahtlist leitud avaja prototüübi leidis, turgatas talle, et tootel võiks olla potentsiaali. Indrek taastas sidemed TSENTRIGA ning koos asuti toodet edasi arendama ja täiustama. Õnneks olid TSENTRIS failid vanast ajast alles ning edasi hakati arendama laserlõikuri abil saadud hirve disainiga avajat. See on neljast algsest disainist ainuke, mida saab rahuliku südamega toota, sest tuntud karastusjookide- ja õlletootjate piltide müügiks printimisel võib sattuda pahuksisse autoriõiguse seadusega.

„Kuigi tootearendust on vaja veel kõvasti teha, lähevad avajad inimestele peale,” ütleb Indrek. Tema sõnul on hetkel avajaid müüdud kuskil sadakond. „Enne kui ma hakkan laatadel müüma, tahaks saada toote ilusti toimima. Praegu on testperiood,“ põhjendab mees, et suurte koguste müük polegi praegu tema eesmärk.

 „Ideid on palju,“ ütleb Indrek innukalt, ning räägib, et sooviks tulevikus hakata koostööd tegema eesti käsitööõlle tootjatega ja nende õlleproduktide piltidega avajaid tootma, kuna jookide piltidega avajad olid populaarsed.

TSENTER ootab sügisest taaskord õpilasfirmasid, kellel on puiduga seotud idee ning pakub omaltpoolt tuge, nõu ja abi.

Kirja pani: Annabel Suigusaar, TÜ praktikant

Laseritöö

Vaata videot! Avaja prototüüp

 

Jaga postitust:
Tsenter