Ukraina – kvaliteetne mööbel ja tugev liit

Avaldatud: 4. märts, 2020

Eesti mööblitootjad külastasid veebruari lõpus Kagu-Eesti puiduklastri eestvedamisel Kiievi innovatsiooni- ja mööblimessi, kohtusid Ukraina Mööblitootjate Liidu esindajate ja ettevõtjatega ning tegid külastuse kohalikku tehasesse Woodwerk.

Mööblitootmine Ukrainas

Ukrainas on üle 5000 mööblitootja ja valdkonnas saab tööd üle 100 000 inimese. Eksporditakse ligi 2 x rohkem kui imporditakse (629 milj $ vs 324 milj $ 2018.a). Peamised ekspordiriigid on Poola ja Saksamaa. 

Ukraina Mööblitootjate Liit tegutseb väga aktiivselt – aastas korraldatakse 20 temaatilist messi/näitust, iga kuu toimub mitu koolitust erinevatele sihtgruppidele. Liidus on üle 200 liikme ja see arv kasvab pidevalt. Liitu kuuluvad tootjad, tarnijad, edasimüüjad ja disainerid. Liidu liikmete käive moodustab 60% kogu Ukraina mööblitootjate käibest (1,5 billion $ aastas).

Suuremateks väljakutseteks on liidu juhi Volodymyr Patise sõnul tööjõud – paljud head spetsialistid lahkuvad Poolasse ja mujale. Asemele tulevad töötajad Kesk-Aasiast jm, kus on teistsugune töökultuur. Ukraina tootjate sõnul eelistatakse kodumaist materjali ja furnituuri (näiteks Valgevene materjali või Türgi furnituuri kvaliteet pole alati sobiv). Eriti kallima mööbli puhul on see oluline, et toode oleks kvaliteetne ka 10 aasta pärast.

Info ja pildid: Hille Lillemägi, Kagu-Eesti puiduklastri juht, info@puiduklaster.ee

TSENTRI esindaja Kaido Mäesalu Kiievi visiidi muljed

Selle aasta esimese Kagu-Eesti puiduklastri visiidi peamine eesmärk Ukrainasse oli külastada Kiievi Innovatsiooni- ja mööblimessi. Rõõmuga tõdesime, et järjekordselt oli ettevõtjate huvi suur ning kokku osales lisaks TSENTRI esindajale mööblitootjad 13 ettevõttest, kokku 17 inimest. Olgugi, et suur hulk grupi liikmetest polnud varem Ukrainas käinud ja slaavi keeli kõnelevatesse riikidesse reisimine võib tekitada natuke eelarvamusi, pälvis Ukraina ettevõtjatelt vaid kiidusõnu.

Juba esimese õhtu kohtumine kohaliku Mööblitootjate Liidu inimestega ettevõtte Родинне дерево (Ukraina keelest tõlkides sugupuu) šõuruumis, jättis kõigile väga positiivse mulje. Kuna ettevõtjad näitasid üles initsiatiivi ning olid hästi varmad küsimusi esitama, said peagi esimesed kontaktid Ukraina firmadega loodud. Hiljem, õhtusöögilauas istudes ning kokkuvõtteid tehes, ütles nii mõnigi ettevõtja, et planeerib õige pea Ukrainasse naasta.

Aga see oli alles eelmäng sellele, mis ootas meid ees Innovatsiooni- ja mööblimessil, kus saime väga positiivse üllatuse osaliseks. Tegemist oli tõsiselt silmaringi laiendava üritusega. Kui hiljem saime teada, et messi korraldusliku poole on enda peale võtnud Ukraina Mööblitootjate liit, ehk erasektor, siis oli tugeva taseme põhjus teada. Näha sai väga erinevat mööblidisaini ning põnevaid lahendusi. Näiteks valmistas Ukraina ettevõte Plusobjekt mööblit pressitud ja painutatud klaasist, andes hiljem pinnale erinevate viimistlusega väga sürrealistliku välimuse. Väljas oli plastikust õuemööbel, milles kasutatud sisemist LED valguslahendust. Sisuliselt asendab sarnane mööbel õuevalgustust.

Reisi kolmandal päeval külastasime Kiievis kohalikku mööbliettevõtet Woodwerk, kes tegeles nii oma bränditoodete kui ka eritellimusmööbli valmistamisega. Lisaks Kiievi tehasele omas ettevõtte tehaseid veel üle Ukraina. Tehase omanik ja juht andis ülevaate ettevõtte tegevusest ja tulevikuplaanidest.

Iga uue riigi külastus pakub alati erinevaid üllatusi, seekord aga õnneks ainult positiivseid. Loodame, et juba järgnevatel Ukraina mööblimessidel on eksponentidena kohata veel mõned Eesti ettevõtet peale Bellus Furniture.

Kaido Mäesalu, kaido@tsenter.ee

Mess MTKT

Kohtumine Mööblitootjate liidu esindajate ja ettevõtjatega RDwood šõuruumis Kiievi kesklinnas

Ettevõtte Woodwerk külastus

 

Jaga postitust:
Tsenter