Olete te vahel tundnud, et see tööoperatsioon mida te teete, ei ole päris ohutu. Võtke hetk aega ja mõelge uuesti läbi, mis teid selle juures kõige rohkem häirib ja kuidas saaksite turvalisusele rohkem tähelepanu pöörata. Allpool paar nõuannet selles osas.
Kasuta töökorras tööriistu
Enne kasutamist kontrollige kõiki tööriistu, isegi kui te olite ise viimane, kes seda kasutas. Kas kõik lõikeinstrumendid on terved või on kusagilt mingisuguse tüki välja löönud? Lõikeinstrument peab olema terav ja puhas ning ilmselgelt ka terve. Kui kasutate näiteks nüri saeketast, vajab detaili lõikus suuremat jõudu, mistõttu võib teie käsi kergesti libiseda ja sattuda terale liiga lähedale.
Lõikeoperatsioonide puhul vaata, kus sa seisad
Ärge kunagi asetage oma keha detaili liikumistrajektoori ette. Kui peaks tekkima detaili tagasilöök, siis liigub see detail otse teie poole. See võib tunduda küll elementaarne ja lihtne soovitus, aga millegipärast eksitakse selle vastu üsna tihti. Täpselt samuti olen näinud ka juhuseid, kus lõigates detaili formaatsael kasutades parempoolset juhtlatti, tuuakse detail sama teed pidi tagasi mitte ei lükata läbi. Otse loomulikult lendab see detail sae pealt minema.
Tööriista vahetusel lülita vool välja
Kui vahetate tööriista, olgu selleks siis saeketas või freestera, lülitage seadmest vool välja. Väiksemate elektritööriistade puhul tõmmake välja voolujuhe, suuremate masinate puhul takistage seadme käivitamist mingil muul moel. Näiteks vajutage hädastopp nuppu, keerake masina juures olevast nupust peavool välja või kasutage mingit muud ettevõtte sees kokku lepitud reeglit. Näiteks paljud ettevõtted fikseerivad väljalülitusnupu tabalukuga ning panevad juurde ka sildi, kes masina seisma jättis ja mis põhjusel (see kehtib enamasti suuremate liinide puhul). Sama reegel kehtib ka pneumaatiliste tööriistade puhul – enne naelapüssi täitmist, ühendage suruõhk lahti.
Ole oma mõtetega töö juures
Töö peab olema mugav aga mitte liiga. Kui teete samasugust liigutust juba mitmendat tundi, võite hakata mõtlema asjadele, mis ei ole selle tööga seotud. Kõht läheb tühjaks või hakkate pingsalt jälgima kella, et saaks juba kiiremini koju. Hajameelsus on antud juhul kõige ohtlikum asi, seega püsige keskendunud. Täpselt samamoodi ei tohi te lahkuda masina juurest enne, kui lõiketera on täielikult seisma jäänud või mis veel hullem – eemaldada käega lõikejääke töötava lõikeinstrumendi lähedalt.
Kasuta tõukeklotsi
Lõigates/freesides väikeseid detaile kasutage selleks abivahendeid. Olgu nendeks siis lihtlabane hambaga puutükk detaili edasi liigutamiseks või mingi valmis meisterdatud rakis tooriku paremaks kinnitamiseks.
Hoia puhtust
Kui teie töökoha põrandal on paks kiht seapuru, siis kujutab see endast suurt libisemisohtu. Täpselt samamoodi on peenikese lihv- või värvitolmuga. Seal ei ole libastumiseks tarvis isegi paksu kihti, vaid piisab peotäiest tolmust ja võite kukkuda selili. Ennem tööle asumist puhastage seadme ümbrus ja eemaldage tööpinnalt ka sealt olevad lõikejäägid.
Ohutusele peab pöörama väga suurt tähelepanu, seepärast küsige endalt – kas te tahate olla pigem Al Borland või Tim Taylor? (Home Improvement- Ameerika telesaade 1992-1999).
Kasutatud allikas: https://www.woodmagazine.com/woodworking-tips/techniques/safety/safety-rules-to-never-violate