TSENTRI tootmislahenduste programmi raames katsetas Auroom koostööroboti kasutamist sauna puitmaterjalide lõikamise protsessi tõhustamiseks. Projekti eesmärk oli uurida, kuidas nutikas automatiseerimine saaks suurendada tootmise täpsust, efektiivsust ja töökindlust reaalses tööstuskeskkonnas.
Auroomi projekt keskendus sauna puitmaterjalide lõikamise automatiseerimisele formaatsaagpingil, kasutades koostöörobotit UR10e. Projekti eesmärk oli automatiseerida sauna puitmaterjalide lõikamine, et saavutada suurem efektiivsus ja täpsus. Katse viidi läbi TSENTRI formaatsaagpingil Robland koostöörobotiga UR10e, kus kasutati spetsiaalset 3 sektoriga vaakumhaaratsit ja õhusilindrit saekelgu liigutamiseks.
Protsess algab tooriku vaakumhaaratsiga haaramise ja saekelgule asetamisega. Survelatt fikseerib tooriku ja toimub esimene lõikamine. Robotmanipulaator liigutab tooriku edasi, et lõigata vajalikud detailid, mis seejärel paigaldatakse alusele. Protsess kordub, kuni kõik soovitud detailid on lõigatud.
Katse käigus tuvastati mitmeid parendusvõimalusi, nagu näiteks saekelgu liigutamine mootoriga, mis tagaks ühtlasema töökiiruse, ja tooriku täpseks liigutamiseks eraldiseisva lineaarse liikumise kasutamine. Lisaks soovitati kasutada tõstetavaid töölaudu, et vähendada roboti tühikäiku. Katse tulemusel saavutati töötsükli pikkus keskmiselt 1:34 minutit, kuid kolme peamise muudatuse rakendamisel oleks võimalik töötsükli aega lühendada 45-50 sekundini.
Projekti tulemusena saavutati sauna puitmaterjalide lõikamise automatiseerimine hea tulemusega, pakkudes võimalusi täiendavateks parendusteks ja efektiivsuse tõstmiseks. Kokkuvõttes annab katsetatud lahendus võimaluse jätkata ettevõttes väljatöötatud tehnoloogia robotiseerimist suhteliselt väikeste rahaliste vahenditega, tagades samal ajal suurema täpsuse ja efektiivsuse.
Auroomi arendusjuhi Rain Kalda tagasiside projektile: „Formaatsaagpingi robotiseerimise projekti juures oli kõige positiivsem see, et esmasest ideest kuni esimese töötava lahenduseni jõudsime vähem kui poole aastaga. Lähenemine oli ühtaegu tehniliselt tugev ja praktiline – arvestati nii meie tegelikke vajadusi kui ka võimekust seda lahendust edaspidi ise tootmises rakendada. Nagu kogu tehnoloogiasektor, arenes ka see projekt kiiresti: juba esimese versiooni järel ilmnes mitmeid võimalusi efektiivsuse, kvaliteedi ja töökindluse tõstmiseks. Robotid on tootmisele täna lähemal kui kunagi varem.“
Tootmise täpsuse ja efektiivsuse tõstmiseks aitame välja töötada automatiseeritud lahenduse, mis vastab just sinu ettevõtte vajadustele. Loe TSENTRI tootmislahenduse teenusest lähemalt SIIT ja võta meiega ühendust.
Toetust annab ning viib läbi Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse puidu kompetentsikeskus TSENTER Euroopa Liidu kaasrahastusel projekti „Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine“ raames. Loe projektist lähemalt.