Kompetentsikeskus osales koos Kagu-Eesti Puiduklastri ja Projecta Balti OÜ-ga 5-8. novembrini puiduettevõtete visiidil Saksamaa koostööpartnerite juurde.

 

Külastasime kolme Homag asutust – Homag Kantentechnik, mis on spetsialiseerunud servapealistusmasinate tootmisele, Homag tootmistehast, kus valmistatakse erinevaid seadmeid ja Homag Competence Centerit, mis on sarnane näidiste salongiga. Seal on võimalik näha erinevaid seadmeid töös, katsetada nende võimekust ning vajadusel küsida nõu pingijuhtidelt.

Nendest tehastest jäid läbi kõlama sõnad täpsus, kvaliteet, Lean juhtimine, ohutus ja järeltulevate põlvede koolitus. Homag ettevõte teeb tihedat koostööd koolidega, läbi mille pakutakse noortele praktikakohti ning stipendiumit. Õpilaste arvu koolitusprotsessis tasuks ka meil eeskujuks võtta. Nimelt moodustab see keskmiselt 10% kogu personali (ca 6600 in) arvust.

 

Imos AG andis ülevaate oma müüdavast mööbli ja sisekujunduse tarkvarast. Kiirelt sai tehtud ka üks näidis tootekomplekt, mis koosnes erinevatest kapimoodulitest, renderdatud pilt valmis tootest ja välja arvutatud ka materjalikulu koos toote lõpphinna tehniliste jooniste ning töötlemisprogrammidega. Korpusmööbli puhul väga kiire ja mugav lahendus.

Hettich on üks maailma juhtivaid mööblifurnituuride tootjaid, millel on üle maailma üle 8000 töötaja, neist üle 3800 asub Saksamaal. Mastaapidest annab ka aimdust see, et kui tahta kõik nende peakontoris Kirchlengernis asuvad tootmishooned läbi vaadata, võiks selleks arvestada vähemalt kaks päeva. Kuna tegemist sisuliselt väikese tootmislinnakuga, siis jalgsi ei soovitaks seda ette võtta.

 

Ravensberger Holz pakub korpusmööbli valmistamisteenust lõpptarbijale. Pole vahet kas soovid vahetada välja kogu köögimööblit või tekkis vajadus ühe erimõõdus lisariiuli järele- ettevõtte poole võid pöörduda nii suure kui väikese murega. Põhiklientideks ongi väikesed värkstoad, kes valmistavad lõpptarbija soovidele vastavat mööblit.

 

Horatec pakub sarnast teenust nagu Ravensberger Holz ettevõte ainult, et mastaabid veidi suuremad. Tööliste arv 170 ringis (suur osa neist töötab klienditeeninuses) ja see on jagatud kahe tootmishoone vahel. Tootmine on automatiseeritud ja tootmistöölised on pigem suunavas ja kontrollivas rollis. Esile võiks tuua kahte huvitavat fakti sellest tootmisest:

  1. Tootmistööline/laomees ütleb laorobotile mis parameetritega materjal talle ette anti (näiteks A pool tammespoon, B pool valgeks peitsitud pähkel, 18 mm paksusega MDF plaat) ning robot paigutab selle oma soovi järgi ise laoriiulisse. Kui nüüd tekib vajadus kasutada seda konkreetset materjali, siis robot teab täpselt, kus tal see plaat on ja suunab selle tootmisesse. Töölisel ei ole aimugi millisel riiulil see plaat on, Kas seal peal/all on teist tooni plaate jne.
  2. Kõik lõigatavad detailid markeeritakse ja tootmisliin suunab need puhverlattu. Sealt komplekteerib robot need vastavalt tööde mahule edasi servakandi liinile. Seega põhimõtteliselt võib lahtilõikussae iga järgnev plaat olla erineva tellimuse, tooni, paksusega aga laorobot komplekteerib hiljem tootmise jaoks sobivad detailid kokku ja saadab edasi.

 

Üle 90 aasta tegutsenud ettevõte Heesemann tegeleb peamiselt lihvmasinate tootmisega. Sinna alla kuuluvad nii erinevas mõõdus ja konfiguratsiooniga kalibreerid, lihvpingid kui ka vanutusüksustega seadmed.

 

Ettevõte Venjakob pakub terviklahendusi materjalide viimistlemiseks. Olgu klientideks puiduettevõtted, autotööstus või suisa lennundus, iga probleem saab lahenduse.

 

 

tekst: Randi Sepping

 

Tegevus viidi läbi Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse Puidu kompetentsikeskus TSENTER Euroopa Liidu kaasrahastusel projekti „Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine“ raames. Loe projektist lähemalt.

 

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn