Puidu- ja mööblisektor on seni moodustanud ligi neljandiku Kagu-Eesti ettevõtete müügitulust. Milline on aga tulevik, seda ei oska praegu keegi öelda.

Kagu-Eesti puiduklastri juhatuse liikme ja pehmemööbli tootja Võru Empaki juhi Remo Allika sõnul tuleb nende suurim müük poodidest: ”Kui inimesed poes ei käi, siis ei osta nad ka mööblit ja meie käive langeb. Parem pole olukord ka e-kaubanduses: müük on langenud viiekordselt”. Allikas ei näe praegu muud võimalust, kui koondada või saata inimesed palgata puhkusele. Samas on tal lootus, et valitsuse poolt tuleb toetuspakett: ”Näiteks on mul praegu kodus töötaja, kellel on erivajadusega laps. Kuna koolid on suletud, peab ta lapsega kodus olema. Samas ei saa ta võtta haiguslehte, kuna keegi haige pole”.

Allika sõnul on puidu- ja mööblisektor praegu väga haavatavad: ”Võrumaa on eriti nukras seisus, kuna siin on puidusektoris hõivatute arv eriti suur. See on alles algus, olukord halveneb tundidega. Kui rahavood jäävad seisma, siis ettevõtjad ei saa vahendajate käest raha kätte ja mööbliettevõtetel pole suurt reservi. Praegune olukord eeldab reservide olemasolu või pangast krediidi võtmist. Võrumaa ettevõtete väärtus on aga panga silmis väga väike ja ka meie turud on väikesed. Praeguse seisuga mina ei julgekski laenu võtta. Teen niipalju, kui raha jätkub”.

Remo Allika sõnul oleks olukorra lahenduseks valitsuse abipakett, mis peatab tööjõumaksud ligikaudu pooleks aastaks: ”Normaalne olukord peab olema taastunud nii meil kui sihtturgudel. Abipakett motiveerib ettevõtjaid koondamisi edasi lükkama”. Allika sõnul ei tahaks ta oma töötajaid ära koondada, sest juhul, kui olukord taastub, pole tal selliseid häid töötajaid kusagilt võtta.

Ka Wermo juht Raul Vene pole ülemäära optimistlik: ”Töö käib, aga on nädalate või kuu küsimus, millal see lõpeb. Pikem põhjus on, et Euroopast ei tule tellimusi ja lühem põhjus on see, et toormaterjali ei saa kätte.” Vene arvates sõltub kõik sellest, mis Euroopas juhtub: ”Wermo on teinud piisavalt arendusi ja turundust, palju rohkem teha ei saa. Elame ja teeme otsuseid päev korraga. Haigeid küll on, aga selle pärast ei jää midagi tegemata.”

Mööblitootjate Antsla-Inno ja Sanwood juhi Ari Lustila arvates on praegu kõige olulisem terve mõistus ja paanika vältimine: ”Meil on üle 350 inimese tootmises, lisaks nende pereliikmed. Meil on nõue, et haigusnähtudega tööle tulla ei tohi, kraadima peab nii hommikul kui õhtul. Kui tööl on võimalik käia, siis tuleb seda niikaua teha, kui tellimusi on”.

Lustila sõnul peaks riik tagama kaubavedude toimimise ja aasta algul makstud tööjõumaksud võiks tagastada. ”Kuue kuu pärast vaataks olukorra üle ja leiaks uued lahendused. Kui praegu hakkavad kõik arvete maksmist pidurdama, siis tootjatele raha ei jätku, kuigi tootja on juba maksnud kõik maksud tööjõu, materjalide ja tarnitud kaupade pealt”.

Sama meelt on ka Kase Furniture juht Meelis Rull: ”Lisaks tööjõumaksudest vabastamisele peaks ette nägema võimaluse töötajate sundpuhkusele saatmiseks ilma täiendavate kuludeta ettevõttele ja töötukassa kompensatsioonisüsteemiga töölistele, et keeruline periood oleks võimalik mõlemal poolel üle elada”.

Valter-Johannes Sirge, eritellimusmööbli tootja Sisustuskoda juht kirjutab: ”Üks asi on tööjõuga seonduvad maksud ja teine osa on riigile tasutav käibemaksu osa. Isegi siis, kui mehed on terved ja saame toota, ei saa me oma mehi Soome, Norra või isegi siseriiklikult paigaldama saata – seega kliendid ei saa endale tellitud mööblit ja käibevahendeid jääb järjest vähemaks”.

Ettevõtja ja kompetentsikeskuse TSENTER konsultandi Kaido Mäesalu sõnul ei päästa maksete ajatamine ettevõtjaid, kui pangad ei aita kaasa: ”Kui aastaseid käibekapitali laenusid ei pikendata (neil kellel need on), kukuvad ettevõtted kokku. Võin lahjat mürki võtta, et Rootsi pangad ei tule siia Võrumaale meie ettevõtteid päästma. Neile on odavam praegused laenud korstnasse kirjutada ja uusi mitte anda. Kui siiani olid ettevõtete kinnisvarahinnad (tagatised) panga silmis madalad, siis nüüd uues valguses on nad olematud. Omast kogemusest võin öelda, et 50%-line käibe langus poole aasta jooksul tähendab kindlat pankrotti, kui ettevõtjal ei ole puhvreid”.

Juho Toomik Lasva Liimpuidust on ainuke, kes kirjutab, et viirus pole tema tootmisse jõudnud: ”Ainult üks Itaalia klient küsis 30 päeva pikemat makseaega. Pankade koha pealt võiks ma kanget mürki võtta, et nemad lasevad oma laenudega jalga – ei pikenda vanu, uute andmisest rääkimata”.

17. märtsi seisuga on suurem osa Võrumaa mööblitootjatest tööl, aga tulevik on tume – uusi tellimusi pole peale tulemas. Mõnel ettevõtjal on tööd aprillini, mõnel augustini, mõni on töötajad puhkama saatnud.

Hoiame pea selge ja meele rõõmsa – majanduslangusest hullem on vaimne allakäik ja lootuse kadumine. Tervist meile kõigile!

Hille Lillemägi, 

Kagu-Eesti Puiduklaster
Tegevjuht
Tel +372 5302 5373
Puiduklastri ettevõtete tutvustus
www.facebook.com/Puiduklaster
www.puiduklaster.ee

 

Foto: Grethe Rõõm. Kagu-Eesti puiduklastri fotosessioonilt 2016.a – Sisuko mööbel

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn