Kagu-Eesti mööblitootjad otsivad säästlikku lahendust vabrikuis üle jäävatele tekstiilijääkidele, mis praegu rändavad enamjaolt prügi hulka. Neile tuleks anda kasulik otstarve, et vähendada tööstuse ökoloogilist jalajälge.

«Paraku on nii, et pehmemööblitööstuses tekib kanga-, porolooni- ja kõiksugu muid jääke, mida püüame küll ise ära kasutada, aga kanga- ja nahajäägid on probleem, millele head lahendust ei ole,» ütles Võrus pehmemööblit valmistava ASi Võru Empak tegevjuht Remo Allikas. Nõnda pakubki Võru Empak kangatükke äraviimiseks käsitöölistele, kelle käes saavad kangaribadest näiteks poekotid, tekid, padjad.

Jörgen Dobris kompetentsikeskusest TSENTER: «Ülikoolid on proovinud tekstiilijäätmeid purustada, kasutada neid koostisosana plaatmaterjalide tootmisel, aga seal tuleb tekstiile vaikudega immutada ja see on keskkonnahoiu poolelt miinus. Praegu head ja toimivat lahendust ei ole.»

Eestis on loomisel ringmajandust edendav infosüsteem nimega Materjalivoog, mis koondaks teabe ettevõtetes tekkinud materjalijääkide kohta, et soovijatel oleks võimalik sellele lihtsamini ligi pääseda.

Loe täismahus artiklit ja vaata videot 24. märtsi 2021 Lõuna-Eesti Postimehest Sohvatootjad otsivad jääkidele rohelist lahendust

Foto: Arved Breidaks, LE Postimees

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn