Robotid asendavad meid töökohal, hoolitsevad meie koduse majapidamise eest ja sõidutavad meid tööle. Nüüd väidavad Singapuri teadlased, et nad on robotile selgeks õpetanud järjekordse inimkonda vaevanud probleemi lahenduse – kuidas Ikea mööblit kokku panna. Nanyangi tehnikaülikooli meeskond programmeeris roboti, mis on võimeline kokku panema lihtsa Ikeast ostetud tooli, kasutades selleks inimesele iseloomulikke oskusi.
Teadlased selgitasid oma tööd ajakirjas Science Robotics avaldatud uuringus. Mingi mööblitüki kokkupanek võib ju tunduda üsna lihtne, aga tegelikult nõuab see head taju, erinevate liigutuste planeerimist, roboti ja keskkonna teineteisega arvestamist ja detailide hoidmist mõlema käega. Varasemalt on küll kokku monteeritud näiteks laudu, aga seljatoega mitmete detailidega tool on veidi keerulisem projekt.
Nii nagu inimestel, oli ka robotil käivitamisel väike abi. Masinasse sisestati info, mis detailid millistega kokku peaksid minema. Põhimõtteliselt näidati kokkupanekujuhendit.
Roboti töötsüklid võis jagada kolme faasi, mis kokkuvõttes võttis aega 20 minutit ja 19 sekundit.
- Esmalt, nagu ka inimestel, võttis veidi aega, et aru saada kuskohas mingid detailid on. Seade pildistas detailid oma kaameraga üles ja võrdles neid kokkupanekujuhendis olevate piltidega.
- Seejärel mõtles robot enam kui 11 minuti jooksul välja plaani, mis võimaldaks tal tooli kiiresti kokku panna, ilma et tema kaks robotkätt teineteist töö tegemisel segaks.
- Viimase asjana hakkas robot teostama montaaži, milleks kulus peaaegu 9 minutit. Robot võttis haaratsitega puidust tüüblid, sensorite abil tundis ära vajalikud avaused ja surus neisse tüüblid. Hiljem pani kokku ka raami küljed.
Loomulikult ei õnnestunud kõik esimese korraga, aga tehes mõned muudatused, oli robot võimeline iseseisvalt kogu tooli kokku panema. Tulevikus on tehisintellekti kasutades võimalik luua robot, kes suudab montaaži teostada ka häälkäskluste järgi või õppida inimeselt neid liigutusi.
Lõpuks võime jõuda sellisesse etappi, kus montaaž teostatakse ilma juhendit lugemata – täpselt nii, nagu paljud meist paljud teevad. Muidugi siis tuleks robotile selgeks õpetada ka kuhu peita need kokkupanekust üle jäänud detailid…
Kasutatud allikad: