Eesti ja Euroopa tööstus seisavad kriitilise valiku ees – kas võtta kiiresti omaks robotiseerimine ja automatiseerimise lahendused või riskida konkurentsipositsiooni kaotamisega.

Tööjõupuudus, kasvavad tootmiskulud ja rohepöörde nõuded sunnivad ettevõtteid suurendama efektiivsust ja paindlikkust. Lahendust pakub robootika – tehnoloogia, mis ei ole enam vaid suurtootjate privileeg, vaid muutub kättesaadavaks ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Euroopa Komisjon on oma 2020. aasta tööstusstrateegias toonud välja, et digitaliseerimine ja automatiseerimine on Euroopa tööstuse konkurentsivõime suurendamise võtmetegurid. Eesti ettevõtted seisavad samade väljakutsete ees ning otsivad aktiivselt viise, kuidas tootmist nutikamaks muuta.

Eestis tegutseb juba mitmeid organisatsioone, kes aitavad ettevõtetel robotiseerimise teekonda alustada — olgu selleks investeeringu planeerimine, tehniline nõustamine, süsteemide integreerimine või töötajate koolitamine. „Tänane tehnoloogia võimaldab rakendada robotiseerimist ka ilma miljonitesse eurodesse ulatuvate investeeringuteta. Turul on olemas paindlikud ja praktilised lahendused, mida saab kohandada vastavalt ettevõtte vajadustele,“ sõnas puidu kompetentsikeskuse TSENTER arendusspetsialist Erkki Naaris. Keskuse toel on robotiseerimist katsetanud näiteks saunatootja Auroom ja mööblitootja Wermo. Auroomi arendusjuht Rain Kalda robotiseerimisest: „Juba esimese katsetuse järel ilmnes mitmeid võimalusi efektiivsuse, kvaliteedi ja töökindluse tõstmiseks. Robotid on tootmisele täna lähemal kui kunagi varem.“

Praktiline ja inspireeriv koht robotiseerimise huvilistele on 18. septembril puidu kompetentsikeskuses TSENTER toimuv Robofest 2025. Ürituse keskmes on reaalsed tööstuslahendused, mitte pelgalt tulevikulootused.

„Robofestil ei näe robotit lihtsalt stendil seismas – robotid pannakse tööle,“ kinnitab Erkki Naaris. Külastajad näevad oma silmaga, kuidas robotid töötavad saag-, puur- ja freespinkidel, lihvivad detaile ning teenindavad suuremaid tööpinke. Tegu pole ulmega – need on juba täna rakendatavad lahendused, mis aitavad tootmisettevõtetel tõsta efektiivsust ja vähendada sõltuvust käsitööst.

Lisaks praktilisele EXPO-le toimub päev läbi ka seminaride ja töötubade programm. Räägitakse robotite trendidest ja ohutusest, AI rakendustest tööstuses ning kutsehariduse rollist tööstuse robotiseerimisel. Oma kogemusi jagavad nii ettevõtjad kui tehnoloogiaeksperdid ning kohal on ka riigi esindajad ministeeriumitest.

Üritusele on kutsutud Eesti tugevamad robootika- ja automatiseerimislahenduste pakkujad, integratsioonipartnerid ning ülikoolid. See annab võimaluse leida praktilisi ideid ja usaldusväärseid kontakte automatiseerimise edukaks rakendamiseks oma ettevõttes.

Robofest 2025 on ideaalne sündmus kõigile, kes soovivad olla osa tulevikutööstusest. Sealt saab teadmisi, kogemusi ja kontaktvõrgustiku, mis aitavad teha teadlikke otsuseid tootmise arendamiseks. Sündmus on suunatud ettevõtjatele, tootmisjuhtidele ja kõigile tehnikahuvilistele, kes soovivad olla sammukese ees. Tulevik ei sünni iseenesest – see kujuneb tänaste otsuste toel.

Loe sündmusest lähemalt ja registreeru https://tsenter.ee/sundmus/robofest-2025/.

 

Tegevus viiakse läbi Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse puidu kompetentsikeskus TSENTER Euroopa Liidu kaasrahastusel projekti „Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine“ raames. Loe projektist lähemalt.

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn