6.-12. juunil 2022 toimus Itaalias Milanos peale kaht pandeemia poolt peale sunnitud vaheaastat taaskord suurejooneline mööblimess Salone del Mobile.  

Juubelihõnguline (suurüritus toimus juba 60. korda) Salone del Mobile oli suurejooneline ka statistikute vaatevinklist. Näitusel oli esitletud tervelt 2175 erinevat kaubamärki, millest 27% pärines väljastpoolt Itaaliat. Külastajate koguarv ületas 262 tuhandet inimest, kes pärinesid 173 erinevast riigist üle maailma. 

Saamaks aimu näituse füüsilisest mastaabist, vaata kaht alltoodud videot. 

Salone del Mobile läbi droonikaamera:

Tavakülastaja vaade liikudes piki messikeskuse „peatänavat“:

TSENTER läkitas mööblivaldkonna uusimaid trende ja suundumusi märkama ja talletama oma parimad (super)agendid Erkki Naarise ja Lauri Semevsky. Erkki, olles vana kala mööblikonstruktsiooni valdkonnas, võttis fookusesse tehnilise poole: kasutatavad furnituurid, seninägemata funktsioonid ja lahendused jmt. Lauri TSENTRI tootearenduse töörühma eestvedajana hoidis silma peal disaini suundumustel, trendidel ning kasutatavatel materjalidel.  

Alljärgnevalt toomegi koos pildimaterjaliga välja meile silma jäänud trendid väljapanekutes, mida püüdsime vaadata läbi (Kagu-Eesti) mööblitootja silmade. Sealjuures tasub märkimist, et kahe täispika päeva jooksul töötasime läbi kõik näitusehallid, läbides kokku umbes 40 km.  

Voolav puit

Täispuidust mööblile, olgu see siis tool, tugitool või diivan on moel või teisel antud kaarja joonega kuju ning ühenduskohad on tihtipeale „maskeeritud“ sujuvateks üleminekuteks ühelt elemendilt teisele.

Metallik-viimistlus

Mõne aasta eest Kölni messi külastades võis selgelt täheldada hallide ja mustade toonide tihedamat kasutamist mööbli juures. Tuleb tunnistada, et hallid toonid ei ole kuhugile kadunud, küll aga võis märgata metallikvärvide kasutamist korpusmööbli disainis. Mõnel juhul tuli lausa lähemalt uurida ja näpuga toksida saamaks aru, et tegemist ei ole metallist sahtli või köögimööbli uksega.

Õhukesed seinad riiulitel ja sahtlitel

Ilmselt tänu arenenud lahendustele furnituuride vallas oli silmatorkavalt palju kasutatud õhukest (enamasti 8 mm) mööbliplaati riiulite vaheseinte valmistamisel ja kohati ka sahtlikülgede juures.

Valgustus sahtlites

Tulenevalt esinemissagedusest pääses meie trendide nimistusse ka sahtlisisene valgustus, mis lülitub sisse sahtli avamisel. Jah, tegemist ei ole uudse lahendusega aga seda funktsiooni kasutati laialdaselt nii köögi- kui eluruumide mööbli juures. Korduvalt võis nentida, et nt. köögimööbli juures oli kasutatud LED-riba nii kapi ala- kui ülaservas ning LISAKS veel ka sahtlis sees. Viimase aktiveeris siis sahtli avamine.
Lisamärkusena toome siin ära ka sahtlite klaasseinad, mis annab lisaefekti sahtli valgustusele ja lisab visuaalselt õhulisust.

Punutud mööbel

Seda et rotang „on uus must“, räägivad mööblitootjad juba mõnda aega. Milaano mess seda tõdemust kindlasti kinnitas. Lisaks jäi silma üksjagu nöörist või paelast punutud mööblit ning ühel juhul lausa jämedast „vorstist“ diivan 😏.




Vertikaaltriibuline fassaad

Ei saa öelda, et seda massiliselt esines, kuid siiski võis teatud esinemismustrit siin täheldada. Enamasti oli püsttriibune välimus antud reljeefsena kas freesituna või lippidest koostatuna.

Metalldetailid puit- ja korpusmööblil

Eestlastele omaaegse talukultuuri esindajana ei pruugi see suurem asi uudisena tunduda, et muidu üleni puidust mööbli hinged ja kinnitid on silmapaistvalt jämedakujulisest metallist, kuid Itaalia peenema rahva jaoks võib see teatud öko-sõnumit kanda küll.
Huvitava ja uudse mulje jättis korpusmööbli juures lehtmetallist sahtli esikülgede kasutamine. Samuti jäi silma metallraamiga kapiuste kombineerimine suitsuklaasiga.


Traditsiooniliste käepidemete vähesus

Taaskord ei ole tegemist valdkonna alustalasid kõigutava tõdemusega, kuid selgelt on näha, et furnituuride valmistajad pingutavad kõiksugu Push-to-open ja muude sarnaste lahenduste arendamisel ja edasiarendamisel. Ühel juhul leidsime suisa sahtlilahenduse, mis oli korraga nii push-to-open kui isesulguv.
Kui meilgi levinud lahendusena freesitakse ukse ülaserva soon, et sõrmed vahele mahuks, siis ühel juhul jäi silma igati loogiline ja lihtne lahendus, kus vastav soon on liistu kujul lisatud alumise sahtli esiservale.

Loomulikult esindavad ülaltoodud bulletpointid eelkõige meie (Erkki ja Lauri) näitusel kogetut, mis on suuresti mõjutatud isiklikust huvist ja kogemusest. Õnneks osales näitusel ka ligikaudu 3500 akrediteeritud ajakirjanikku ning väikese guugeldamisega võib leida hulga erinevat materjali, mis näitusest ühtteist järeldab. Mõned neist on välja toodud siin: https://www.salonemilano.it/en/salone-del-mobile-2022.

Kirja pani Lauri Semevsky, 

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn